• پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024

  • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024
منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی به قطر رسید؛

سفر قاره‌ای دلارهای بلوکه‌شده

پس از توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان آمریکایی و آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، روز گذشته زندانیان به دوحه منتقل شدند و دارایی‌های ایران نیز به حساب‌های بانک‌های ایرانی در قطر واریز شد.یکی از نکات مهم در این رابطه کاهش ارزش دارایی‌های ایران است...

به گفته رئیس‌کل بانک‌ مرکزی، پنج‌میلیارد و ۵۷۳میلیون و ۴۹۲هزار یورو به حساب بانک‌های ایران در دو بانک قطری واریز شده است. این در حالی است که مطابق آخرین اظهارات ارزش دارایی‌های ایران حدود ۶میلیارد دلار بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این کاهش ارزش در جریان تبدیل این دارایی‌ها از دلار به یورو اتفاق افتاده است.
پس از گذشت حدود یک ماه از توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل ۵ زندانی آمریکایی و آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده در کره جنوبی، حال رئیس‌کل بانک ‌مرکزی آخرین وضعیت دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را اعلام کرده است. فرزین روز گذشته اعلام کرد نامه رسمی از مقامات قطری دریافت شده که براساس آن حساب ۶ بانک ایرانی فعال شده و امروز معادل پنج‌میلیارد و ۵۷۳میلیون و ۴۹۲هزار یورو به حساب بانک‌های ایران در دو بانک قطری واریز شده است. فرزین تاکید کرده است ۶ بانک ایرانی در دو بانک قطری حساب باز کردند و طبق توافقات انجام‌شده تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بین‌المللی بانک‌های قطری و همچنین سوئیفت صورت گرفته است. طی روزهای گذشته نیز خبرگزاری دولت از باز شدن سامانه سوئیفت خبر داد که از سال ۹۷ برای اکثر بانک‌های ایرانی تحریم شده بود. به گفته این خبرگزاری این سامانه برای انتقال شش‌میلیارد دلار ارزهای بلوکه‌‌شده ایران در کره جنوبی باز شد و به این ترتیب مبادلات بانکی مربوط به این شش‌میلیارد دلار از طریق سیستم‌های بانکی بین‌المللی انجام خواهد شد و ایران امکان خرید کالا و پرداخت وجه آن از طریق روال متعارف بانکی را خواهد داشت. همچنین رویترز خبر داده یک هواپیمای قطری صبح روز گذشته ۵ زندانی آمریکایی به همراه دو عضو خانواده آنها را به دوحه انتقال داده است.
کاهش ۳۰۰میلیون دلاری
یکی از نکات مهم در این رابطه کاهش ارزش دارایی‌های ایران است. در حالی هنگام اعلام توافق تبادل، ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده ایران ۶میلیارد دلار اعلام شد که پیش از این ۷میلیارد دلار بود. به گفته منابع آگاه،‌ چون این دارایی‌ها به وون کره در این کشور نگهداری می‌شد، با کاهش ارزش پول ملی کره در مقابل دلار آمریکا، اندکی از ارزش این دارایی‌ها کاسته شده است. همچنین استفاده‌هایی نیز از این منابع صورت گرفته است؛‌ مقداری برای پرداخت بدهی‌های ایران به کره، برخی برای دریافت دارو از این کشور و بخشی نیز برای پرداخت حق عضویت و بدهی‌های ایران به سازمان‌های بین‌المللی پرداخت شده است. حال مطابق رقمی که فرزین برای دارایی‌های واریزشده به حساب‌ بانک‌های ایرانی در قطر اعلام کرده است دلارهای بلوکه شده ایران کاهش ارزش بیشتری داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل این موضوع این است که دارایی‌های ایران از دلار به یورو تبدیل شده و به دلیل بالاتر بودن ارزش یورو نسبت به دلار در این فرایند تبدیلی حدود ۳۰۰میلیون دلار از ارزش دارایی‌های ایران کاسته شده است و به حدود پنج‌میلیارد و ۵۷۰میلیون دلار رسیده است. البته نکته مهم دیگر در رابطه با این دارایی‌ها این است که پیش از این دولت ما‌به‌ازای این منابع از بانک مرکزی ریال دریافت کرده است و بنابراین دارایی‌ها متعلق به بانک ‌مرکزی خواهد بود. شرکت‌های دولتی واردکننده نیز پس از اینکه ریال مورد‌نیاز را در اختیار بانک ‌مرکزی قرار دادند، می‌توانند ارز لازم را دریافت کرده و برای انجام واردات اقدام کنند. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نیز در رابطه با محل هزینه‌کرد دارایی‌های بلوکه‌شده تاکید کرده بخش عمده‌ای از منابع ارزی آزاد‌شده را دولت قبل بابت هزینه‌های خودش در آن زمان خرج کرد و اکنون با این منابع تسویه دولت با بانک مرکزی رخ می‌دهد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8745
اخبار مرتبط
نظرات شما