• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
بر اساس آمار بخشداران منطقه؛

اهالی ۵۳ روستای بم در دسترس نیستند

در زمانه‌ای که آنتن‌دهی موبایل و اتصال به اینترنت از نیازهای ضروری مردم محسوب می‌شود در شهرستان بم ۵۳ روستا آنتن دهی تلفن ندارند یا فاقد اینترنت هستند...

در دوران کنونی که بیشتر کارهای بانکی، اداری و تجاری از طریق اینترنت و با در اختیار داشتن یک گوشی تلفن همراه برای همگان امکان پذیر است اهالی این ۵۳ روستا باز هم از قافله پیشرفت و بهره مندی از این خدمات محروم هستند و برای پرداخت بانکی مجبورند چندین ساعت وقت صرف کنند تا سرعت اینترنت اندکی افزایش یابد و بتوانند نقل و انتقالات پولی را انجام دهند یا به شهرها بیایند تا کارشان را انجام دهند.
ضعف آنتن دهی موبایل و پوشش اینترنت همچنین از دغدغه های والدین دانش آموزان در این روستاهاست و برخی می گویند اگر مدارس به دلیل شرایط آب و هوا یا هر دلیل دیگری تعطیل شود فرزندان ما امکان استفاده از آموزش مجازی را به شکل مناسب ندارند.
آمار بخشداران بخش های مرکزی، دِهبَکری و بَرَوات از روستاهای تابعه گویای ۵۳ روستا ست که یا آنتن دهی تلفن یا اینترنت ندارند.
آنطور که مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات کرمان در ۱۷ مرداد سال جاری در نشست خبری روز خبرنگار گفته بود، وضعیت ارتباطات در دولت سیزدهم بهبود یافته اما همچنان با وضع مطلوب فاصله داریم و بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در استان باید هزینه شود تا به توسعه مدنظر برسیم.
به گفته حسن پورباقری بخشدار بخش مرکزی بم ۲۴ روستای این بخش فاقد آنتن دهی یا پوشش اینترنت هستند و اکثر این روستاها نیز جمعیت بالای ۲۰ خانوار دارند که بیش از سه هزار نفر جمعیت روستایی را پوشش می دهند.
شاهرخ دهقان بخشدار بروات نیز می گوید ۹ روستای این بخش هم پوشش آنتن دهی ندارند و همچنین فاقد اینترنت هستند.
در ادامه میثم افشاری بخشدار دهبکری نیز از ۲۰ روستای این بخش نام می برد که آنها نیز آنتن دهی ندارند و فاقد اینترنت هستند.
این آمارها در جلسه ای طی هفته جاری با حضور مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان که برای امضای تفاهم نامه اجرای عملیات فیبرنوری در شهرستان بم برگزار شده بود توسط بخشداران این شهرستان ارایه شد.
حسین ساجدی فر مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان درخصوص نبود اینترنت در روستاها به خبرنگار ایرنا اظهارداشت: باید این موضوع ( آمار مربوط به روستاهای فاقد اینترنت ) را بررسی کنم زیرا کار در شرق استان کرمان به خوبی در حال سرمایه گذاری است و به زودی مشکلات اینترنتی حل می شود.
مشکل گشایی با رومینگ؟
وی ادامه داد: روستاییان اگر رومینگ های خود را باز کنند مشکل اینترنت آنها حل می شود و سیم کارت ها با روشن شدن رومینگ سرویس می دهند زیرا قرار نیست در همه روستاها تمامی اپراتورها فعال باشند.
به گزارش ایرنا، مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان عنوان کرد: در یک روستا ایرانسل و روستایی دیگر همراه اول و بخشی را هم شرکت «های وب » پوشش می دهد بنابراین افرادی که در روستاها زندگی می کنند باید رومینگ گوشی خود را فعال کنند؛ به طور مثال شخصی که سیم کارت ایرانسل دارد اگر بی تی اس همراه اول باشد با روشن کردن رومینگ سوییچ روی اپراتور مقابل می رود و می تواند استفاده کند.
وی در پاسخ به اینکه روستاهایی که آنتن دهی ندارند چگونه باید از رومینگ استفاده کنند گفت: اهالی این روستاییان باید صبر کنند تا کم کم اتصالشان برقرار شود و تعداد زیادی از روستاها برای اتصال و رفع مشکل در دست اقدام هستند اما زمان مشخصی را نمی توانیم اعلام کنیم.
ساجدی فر اظهارداشت: تکلیف برنامه ای ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را در سطح استان کرمان به اینترنت متصل کنیم و تا پایان این برنامه تکلیفمان را انجام می دهیم.
وی اضافه کرد: روستاهای هر شهرستان متفاوت هستند، به طور مثال در شهرستان نَرماشیر ۹۸ درصد روستاها به اینترنت متصل هستند اما در شهرستان بم حدود ۸۲ درصد روستاها به اینترنت اتصال دارند که تا پایان سال به ۹۰ درصد می رسد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9641
اخبار مرتبط
نظرات شما