• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
طلا و سکه نزولی شدند؛

پشت پرده ماندگاری دلار در 50 هزار تومان

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بازار ارز امروز هم مانند روزهای گذشته شاهد نوسان محدود قیمت دلار بود. طبق ادعای معامله‌گران نرخ دلار که در معاملات نقدی عصر پنجشنبه گذشته با ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان بسته شده بود در اولین روز هفته جاری هم در همین محدوده بازگشایی شد و استراحت کرد...

بازار ارز تهران و هرات امروز شاهد استراحت قیمت دلار بود اما قیمت طلا و سکه نزولی شدند.
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد بازار ارز امروز هم مانند روزهای گذشته شاهد نوسان محدود قیمت دلار بود. طبق ادعای معامله‌گران نرخ دلار که در معاملات نقدی عصر پنجشنبه گذشته با ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان بسته شده بود در اولین روز هفته جاری هم در همین محدوده بازگشایی شد و استراحت کرد. از سوی دیگر روند معاملات هرات هم کم‌رونق بود. هر برگ اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده امروز با افت ۱۰۰ تومانی راهی بازار شد و در نیمه ظهر به ۵۰ هزار و ۱۳۰ تومان رسید که در مقایسه با دو روز قبل تقریباً ثابت بود.
همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار از اواخر ماه گذشته تا به امروز در نیمه اول کانال ۵۰ هزار تومان در حال درجازدن بوده است.
در همین ارتباط ثبات نسبی قیمت دلار در شرایطی است که طبق روال سالهای گذشته، آذرماه زمان تقاضای ژانویه و پیک ثبت سفارش‌ها بوده است. بخشی از این تقاضا به دلیل تمایل افراد برای سفر در آستانه سال نوی میلادی بود و بخش دیگری به تسویه شرکت‌های تجاری در انتهای سال میلادی مربوط بود. اما در حال حاضر سؤال مهم این است چه اتفاقی افتاده که بازار به استقبال خواب زمستانی رفته است؟
برخی تحلیل‌گران توپ را در زمین وزارت صمت و بانک مرکزی انداخته‌اند. آنها مدعی هستند این دو نهاد دست به کنترل تقاضای تجاری از مسیر ثبت سفارش کالا زده‌اند و همین اتفاق نرخ دلار را به سرکوب کرده است.
در واقع بر اساس سیستم جدید، واردکنندگان و تولیدکنندگان می‌توانند به ترتیب، تا ۸۰ و ۱۲۵ در صد از عملکرد دوساله خود، اقدام به ثبت سفارش کنند. این کنترل تقاضای تجاری در کنار انتقال الگوی مداخله از اسکناس به حواله خارج از مرزهای جغرافیایی باعث شده بازار کم نوسان شود.
همچنین شکاف نیما و بازار ارز هم زیادشده و برای بسیاری از این فعالان خرید ارز از بازار غیررسمی و ورود کالا به‌صرفه نیست، به همین دلیل بخش زیادی از تقاضای تجاری کاهشی شده و بازار با کمبود تقاضا مواجه شده است.
از طرف دیگر بازارساز الگوی مداخله را از داخل به بیرون مرزها انتقال داده است. بعضی به‌جای تزریق اسکناس در بازار داخل اقدام به تزریق حواله می‌کنند و این تزریق موجب تداوم آرامش در بازار ارز شده است.
حتی عده‌ای از تحلیلگران مدعی هستند صادرکنندگان هم برای رفع تعهد در بیرون از مرزها اسکناس قبول می‌کنند و همان اسکناس را تبدیل به حواله می‌کنند تا با تزریق و کنترل تقاضای تجاری، نوسان در بازار داخلی را به حداقل ممکن برسانند.
امروز یکی  از خبرهای که موردتوجه معامله‌گران قرار گرفته بود دررابطه‌با پیشنهاد جدید مرکز پژوهش‌های مجلس درباره نرخ تسعیر بود. این مرکز گفته به‌جای نرخ ارز ۲۸۵۰۰ تومانی تسعیر درآمدهای نفتی نرخ ارز ۳۵ هزارتومانی جایگزین شود.
به گزارش اقتصادنیوز، فارغ از بازار دلار؛ قیمت طلای جهانی روز جمعه سقوط قابل توجهی را ثبت کرد و تا ۱۹۹۴ دلار پایین‌ آمد اما امروز با ۲۰۰۵ دلار معامله شد. این قیمت در مقایسه با عصر پنجشنبه ۲۵ دلار پایین‌تر بود.
همچنین در بازار داخل هم قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار با ۲ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد که در مقایسه با روز پنجشنبه تقریباً ۲۴ هزار تومان ارزان شده بود. قیمت سکه امامی هم که دو روز قبل با ۲۹ میلیون و ۳۵۰ هزار بسته شده بود، ظهر امروز با کاهش ۱۰۰ هزار تومان بر روی ۲۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار گرفت. فعالان اقتصادی معتقدند سکه امامی در حال حاضر مرز ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد و از طرف دیگر در صورتی محدوده ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از دست دهد، عقب‌نشینی تا کف کانال ۲۹ میلیون تومان محتمل است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9749
اخبار مرتبط
نظرات شما