• پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ -
  • 30 June 2022

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ -
  • 30 June 2022
شاخص ملی حاصل از اجرای طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار در سال ۱۴۰۰ بیانگر کاهش سطح رضایت از عملکرد دستگاه‌های اجرایی نسبت به سال ۱۳۹۹ است.
بررسی آمارها نشان می دهد در سال گذشته بیشترین سهم از کل اشتغال اقتصاد ایران به بخش خدمات تعلق داشته است و این بخش نزدیک به نیمی از شاغلان کشور را به خود اختصاص داده است...
تورم سالانه فقیرترین دهک جامعه در اردیبهشت‌ماه 41.2 درصد برآورد شده است، این بالاترین تورم به ثبت‌رسیده در میان تمامی دهک‌ها است. بنا به گزارش مرکز آمار ایران از تورم سالانه دهک‌های هزینه‌ای در اردیبهشت 1401، نرخ تورم سالانه کل برای دهک اول که فقیرترین دهک جامعه محسوب می‌شود از سایر دهک‌ها بالاتر بوده است.
آیین شانزدهمین دوره جایزه علمی افضلی‌پور، دهمین دوره جایزه دکتر علی افضلی‌پور، ششمین دوره جایزه هنری ادبی صبا و ششمین دوره جایزه کارآفرینی، در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزارشد.
اقتصاد کرمان: سمپوزیوم توسعه همکاری‌های دانش‌بنیان و ارزش‌آفرین صنعت مس و دانشگاه به میزبانی شرکت ملی صنایع مس و مجتمع مس سرچشمه فرصت مناسبی بود تا اهمیت این راهبرد توسعه‌ای در صنعت مس مورد توجه قرار گیرد.در این سمپوزیوم دوروزه با حضور مدیران شرکت ملی صنایع مس و اساتید و صاحب‌نظران برجسته دانشگاهی به بررسی و امکان‌سنجی خلق ارزش از رهگذر هوشمندسازی این صنعت پرداخته شد.
دومین ماه سال ۱۴۰۱ با رشد همه بازارهای مالی همراه بود. در این میان سکه بیشترین و دلار صرافی ملی کمترین رشد را تجربه کردند. بازدهی کالاهای بادوام نیز نسبت به ماه قبل، رشد بیشتری داشته است. بازدهی بازارها در اردیبهشت ۱۴۰۱ چگونه بود؟
محروم‌ترین استان‌های کشور در بخش مسکن، سیستان و بلوچستان و کرمان هستند که در پنج شاخص از شش شاخص مورد بررسی در بخش مسکن در وضعیت بدتری از میانگین کشوری قرار دارند...
با حضور وزیر کشور، آیین تکریم و معارفه استاندار جدید کرمان برگزار شد تا محمدمهدی فداکار سکان مدیریت اجرایی استان را به عهده بگیرد و پرونده حواشی ابقای علی زینی‌وند در کرمان بسته شود.
خودروسازان بخش خصوصی در سال گذشته با تولید حدودا ۶۶ هزار دستگاه انواع محصول سواری، تیراژ خود را در مقایسه با سال ۹۹ حدود ۲۷ درصد افزایش دادند. افزایش تیراژ اما در حالی است که برخی خودروسازان خصوصی طی سال گذشته تقریبا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند و شرکت‌های فعال هم زیر ظرفیت اسمی ‌خود تولید داشته‌اند.
بر اساس یافته‌های طرح ملی پایش محیط کسب و کار در پاییز ۱۴۰۰، استان‌های کردستان، «کرمان» و گلستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و فارس به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند...
از دید مردم کشف واکسن مثل تیر خلاص بر کرونا خواهد بود، اما واقعیت - به‌خصوص در مورد واکسن‌های اولیه - کاملاً غیرقطعی‌تر از این حرف‌هاست.در تصور عمومی، ورود واکسن کرونا لحظه‌ای بزرگ را رقم خواهد زد: یک پایان خوش هالیوودی بر زندگی بی‌ثبات، خاکستری و ترسناک ما در دوران کرونا...
جذب سرمایه خارجی در ایران منبع محور بوده و به‌ندرت وارد تولیدشده است. به لحاظ توزیع بخشی، عمده سرمایه خارجی در منابع اولیه و در حقیقت بخش نفت خام واردشده و به لحاظ روش سرمایه‌گذاری غالباً به شکل ترتیبات قراردادی (شامل بیع متقابل، BOT و...) است.
بررسی «اقتصاد کرمان» از پایش ملی محیط کسب و کار در زمستان سال 98 می گوید: استان کرمان نسبت به 8 استان دیگر محیط کسب و کار بهتر و نسبت به 21 استان محیط کسب و کار بدتری در زمستان 98 داشته است. این گزارش نشان می دهد وضعیت محیط کسب و کار در استان کرمان در زمستان 98 نسبت به پاییز 98 بدتر شده است...
بیشترین نرخ بیکاری زنان مربوط به استان کرمان با نرخ ۳۳.۹ درصد است؛ این در حالی است که نرخ بیکاری مردان در این استان ۶.۷ است. در واقع بیشترین فاصله بین نرخ بیکاری زنان و مردان نیز مربوط به همین استان است...
بر اساس آخرین آمارهای موجود از نرخ «تورم» و «بیکاری» در بین استان‌های کشور، بررسی‌ها نشان می‌دهد «نرخ فلاکت» در دو استان لرستان و کردستان در وخیم‌ترین وضعیت قرار دارد.در این رده بندی،«استان کرمان» در جایگاهی نسبتا مطلوب در نیمه دوم جدول و در رده نوزدهم جای گرفته است.
با وجود منابع غنی معدنی سنگ‌آهن در ایران، فولادسازی صنعتی مهم، ارزش‌آفرین و استراتژیک در کشورمان محسوب می‌شود. هرچند صنعت معدن در ایران در دو دهه گذشته بازارهای صادراتی قابل توجهی داشته است، اما توسعه صنعت فولاد، بازاری مطمئن، پایدار و موثر را برای صنایع بالادست فراهم آورده است تا در مجموع، امروز شاهد شکل‌گیری زنجیره‌ قوی فولاد در کشورمان باشیم. با اتکا به همین زنجیره هم در طرح جامع فولاد، برای دست‌یابی به تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404، هدف‌گذاری شده است...
وزارت بهداشت وضعیت اپیدمی استان‌ها را در سه دسته‌بندی «بروز بالا»، «بروز متوسط» و «بروز کم» با سه رنگ قرمز، زرد و سبز دسته‌بندی کرده است. بررسی وضعیت اپیدمی استان‌ها در وزارت بهداشت چند نکته قابل‌توجه را نشان می‌دهد: اکثر استان‌های با بروز بالا در قسمت مرکز ایران قرار دارند.
مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران، چکیده آمارهای اقتصادی شماره 66، مربوط به تابستان 1398 را منتشر کرد. در این گزارش، علاوه بر مرور تغییرات قیمتی در بازارهای جهانی، مسائلی مانند وضعیت تجارت خارجی، تسهیلات بانکی، بدهی دولت و تحولات شاخص‌های کلان اقتصادی مانند نرخ تورم نیز بررسی شده است.
بسیاری او را به تنهایی روایت تاریخ صنعتی شدن ایران می‌دانند. کسی که در راه‌اندازی و ایجاد سازمان مدیریت صنعتی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت ملی مس و ده‌ها و نهاد و بنیاد دیگر صنعتی با واسطه یا بی‌واسطه نقش داشت. او فعالان اقتصاد و تجار بسیاری را که واردکننده بودند به راه‌اندازی کارخانجات در کشور تشویق کرد و از فعالان بخش خصوصی بسیار حمایت کرد تا صنایع جدید را وارد کشور کنند. حاصل حمایت‌ها و مدیریت این مرد راه‌اندازی کارخانه‌هایی همچون خودروسازی، اتوبوس‌سازی، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی و... شد. و موجب شد تحولات عمده‌ای به خصوص در حوزه صنعت در کشور روی دهد. و بی‌شک مرد اول این تحول کسی نیست جز رضا نیازمند. مردی که 18 آذرماه امسال پس از 96 سال زندگی، رخ در نقاب خاک کشید.
کوثر نمک‌شناس: مردادماه امسال بود که با حضور محمدحسین طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در استانداری کرمان، تخریب قریب‌الوقوع خانه شهر کرمان به طور کل منتفی شد. این اتفاق پس از آن می‌افتاد که چندین سال بود خانه شهر در دوراهی تخریب و نگهداری دست و پا می‌زد. از سویی مدیران شهرداری و استانداری درصدد تخریب خانه شهر بودند تا راه برای اجرای پروژه‌ای تحت عنوان میدان گفت‌وگو باز شود و در سوی دیگر افکار عمومی و رسانه‌ها تخریب قدیمی‌ترین آمفی تئاتر مدرن کرمان را به نفع شهر نمی‌دانستند.
صفحه 1 صفحه بعدی