printlogo


خلع ید زمین‌های متروکه از متقاضیان؛
احتکار زمین در شهرک های صنعتی
احتکار زمین در شهرک های صنعتی
کد خبر: 4860
این روزها از شهرک‌های صنعتی به «قبرستان سوله‌های متروکه» یاد می شود؛ واحدهای که بنا به دلایل مختلف در شهرک های صنعتی به حال خود رها شده اند و فعالیتی در آنها صورت نمی گیرد...
 در این خصوص برخی بر این نکته تاکید می کنند که عده ای زمین های موجود در این شهرک ها را به قیمت ارزان خریداری کرده و با افزایش قیمت زمین ها اقدام بفروش آن می کنند، روشی که بسیاری از آن با عنوان دلالی در شهرک های صنعتی یاد می کنند. مشکلی که موجب شد تا سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای عبور از آن سهمی برای استان ها در نظر گیرد تا به این طریق زمین هایی که در شهرک ها به حال خود رها شده اند تعیین تکلیف شوند. در این خصوص امید ساعی از مسوولان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه طرح خلع ید واحدهای غیر فعال چندی است که در حال اجرا است می گوید: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران براساس سهمی که برای هر استان در نظر گرفته نسبت به خلع ید این واحدها اقدام می کند.   
به گفته ساعی، متقاضیان خرید زمین در شهرک های صنعتی در ابتدای امر باید طرح توجیهی خود را به وزارت صمت ارائه کنند در صورتی که طرح توجیهی مورد تایید وزارت صمت قرار گیرد، زمین مناسب به متقاضی تعلق خواهد گرفت. متقاضیان پس از اخذ جواز تاسیس 6 ماه مهلت دارند تا نسبت به نصب سوله و تجهیزات اقدام کنند. ساعی در خصوص اینکه در صورتی که متقاضی در مدت زمان مورد نظر اقدامی برای راه اندازی واحد تولیدی نکند سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران چه اقدامی صورت خواهد داد می گوید: در ابتدای امر به آنها تذکر داده می شود و پس از آن اقدامات لازم برای بازپس گیری زمین صورت می گیرد.   
در خصوص خلع ید زمین های شهرک های صنعتی، مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با تاکید بر اینکه اگر فعالیتی در زمین‌های شهرک‌های صنعتی که به متقاضیان واگذار شده، صورت نگیرد خلع ید می‌شوند عنوان کرد: پس از واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی سه اتفاق رخ می‌دهد؛ عده‌ای زمین را می‌گیرند، اما هیچ بهره‌برداری صنعتی نمی‌کنند درواقع زمین را احتکار می‌کنند تا قیمت آن افزایش یابد یا زمین را به صورت قولنامه‌ای می‌فروشند که ما در کمیسیون صنایع و معادن به صورت جدی پیگیر جلوگیری از این موضوع هستیم و در صورتی که فرد در بازه زمانی مقرر امکانات ایجاد واحد صنعتی را فراهم نکند طبق قانون باید خلع ید شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم در توضیح دومین گروه از افرادی که در شهرک‌های صنعتی زمین دریافت می‌کنند، گفت: عده‌ای زمین و جواز دریافت کرده‌اند اما از آن بهره‌برداری نمی‌کنند و آن را اجاره می‌دهند که به نوعی سوداگری است که باید خلع ید شود.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: گروه سوم افرادی هستند که هم زمین دریافت کردند، و هم بهره‌برداری انجام دادند اما بنا به دلایلی در تولید موفق نشده‌اند خط قرمز ما در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حمایت از این گونه تولید است؛ تولید باید در جریان باشد.
وی اعلام کرد: خلع ید زمین های فاقد فعالیت در شهرک های صنعتی در دستور کار قرار گرفته و در صورتی که فعالیتی در زمین واگذار شده به متقاضیان صورت نگیرد مالکیت این زمین ها خلع و به متقاضی واجد شرایط واگذار خواهد شد.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/4860