printlogo


طلا بیشترین بازدهی را داشت؛
بازدهی بازارها در هفته سوم دی ماه 1401
بازدهی بازارها در هفته سوم دی ماه 1401
کد خبر: 6225
در سومین هفته دی‌ماه ۱۴۰۱ طلا بیشترین بازدهی را در بازارها داشت. این در حالی است که در هفته ماقبل بازدهی تمام بازارها منفی بود...
بازدهی بازارها در سومین هفته دی ماه ۱۴۰۱ مثبت بود. بیشترین بازدهی این هفته در مرتبه نخست در بازار طلا و در مرحله بعد با اختلاف کم، مربوط به سکه و بورس بود. کمترین رشد نیز سهم دلار شد.
در هفته دوم دی ماه تمام بازارها بازدهی منفی داشتند و سکه با افت ۱۰/۴۷ درصدی بیشترین سقوط را در میان بازارهای سرمایه به خود اختصاص داد.
نگاهی به بازدهی بازارها
قیمت دلار
قیمت دلار  در این هفته کمترین بازدهی را در میان بازارها داشت. ۲/۷۲ درصد بازدهی این اسکناس آمریکایی بود. این در حالی است که در هفته گذشته دلار ۴/۸۳ درصد بازدهی منفی داشت.
قیمت دلار با وجود تلاش زیاد نهاد پولی کشور برای ثبات، این هفته 1070 تومان بالا رفت. صرافی ملی روز پنج‌شنبه، ۲۲ دی، قیمت دلار را ۴۰ هزار و ۴۷۰ تومان اعلام کرد.
در هفته‌ای که گذشت، حراج ۵۰۰ هزار ربع سکه بزر‌گ‌ترین سیگنال برای کنترل قیمت دلار در بازار معاملات آزاد بود.
تحلیلگران بازار معتقدند، دلار در کانال ۴۰ کف‌سازی کرده و از همین رو، ‌بعد از عرضه ربع سکه و کاهش التهابات خرید سکه‌ها در هفته نخست بهمن ماه، خریداران جسارت بیشتری برای ورود به بازار پیدا می‌کنند و این افزایش تقاضا قیمت را در پله‌‌های بالاتر از محدوده ۴۰ هزار تومانی قرار خواهد داد.
قیمت طلا
طلا این هفته با ۵/۸ درصد، بیشترین بازدهی را در بازارها به خود اختصاص داد.
قیمت طلا در روز پنج‌شنبه، ۱۵ دی ۱۴۰۱، یک میلیون و ۸۰۴ هزار تومان‌ بود. این در حالی است که هر گرم طلا در روز ۲۲ دی ۱۴۰۱ یک میلیون و ۹۰۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. طلا در هفته سوم دی‌ماه ۱۰۴ هزار و ۶۰۰ تومان نسبت به هفته ماقبل گران شد.
قیمت سکه
بازدهی بازار سکه در هفته سوم دی رشد ۴/۶۱ درصدی داشت و تقریبا همتراز با بورس بود. این در حالی است که این بازار در هفته گذشته با ۱۰/۴۷ درصد بازدهی منفی داشت.
سکه نسبت به هفته قبل ۹۳۶ هزار تومان گران شد. قیمت سکه امامی روز ۱۵ دی ماه ۲۰ میلیون و ۳۱۸ هزار تومان بود و ۲۲ دی ماه با قیمت ۲۱ میلیون و ۲۵۴ هزار تومان در بازار معامله شد.
قیمت طلا و سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند افزایشی آغاز شد و ورود قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی، عامل اصلی رشد قیمت در بازار فلز زرد از سوی کارشناسان بازار عنوان شده است.
در سومین هفته دی‌ماه قیمت طلا و سکه در بیشتر روزها افزایشی بود. هر چند این رشد در برخی قطعات سکه محدود بود اما متوقف و کم نشد. از سوی دیگر روند رشد قیمت طلای جهانی را نیز، در قیمت این فلز زرد نباید نادیده گرفت. اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بازار طلای جهانی در ماه‌های گذشته بازیگر فعالی در بازار طلا و سکه نبوده و این دلار است که با هر نوسان قیمت، این بازار را دستخوش تغییر می‌کند.
بورس
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای هفته سوم دی‌ماه نیز گارد صعودی گرفت و روند هفته دوم را ادامه داد. از این رو این نماگر اصلی بازار سرمایه با جهشی حدود 4.75 درصدی خود را به سطح یک میلیون و 675 هزار واحدی رساند.
البته با سرد شدن هوا در روز آخر این هفته، تب صعود شاخص نیز فرو نشست و این نماگر در روز چهارشنبه 21 دی ماه، عدد 1.652 میلیون را تثبیت کرد.
به گزارش تجارت‌نیوز، در سوی دیگر بازار، شاخص‌ هم‌وزن نیز صعودی بود و با افزایش ۶.۵ درصدی سطح ۵۰۴ هزار و ۲۰۵ واحدی را لمس کرد. شاخص کل فرابورس نیز رشدی بیش از چهار درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.
مقایسه بازدهی بازارها
در هفته سوم دی ماه بازار بورس گوی سبقت را از رقبا ربود و بیشتر از 4.6 درصد رشد داشت. بزرگترین رقیب این هفته بازار سرمایه سکه بود که رشدی 4.58 را در کارنامه خود ثبت کرد. این در حالیست که دلار 2.92 درصد رشد کرد و به عدد 40 هزار و 500 تومان رسید.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/6225