printlogo


با تخصیص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی آغاز شد؛
مقابله با سوسک سرخرطومی خرما در کرمان
مقابله با سوسک سرخرطومی خرما در کرمان
کد خبر: 7538
معاون وزیر جهاد و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با آفات محصولات کشاورزی از منابع مختلف جذب می شود گفت: در مرحله نخست بیش از چهار میلیارد تومان برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در استان کرمان تخصیص یافته که جزو بالاترین مقادیر پرداختی به استان ها بوده است...
حسین رنجبر اقدم در حاشیه نشست ستاد گیاه‌پزشکی کرمان و همایش پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران در خصوص مهاجمان زیستی در این استان افزود: کل اعتبار اختصاص یافته برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به استان های جنوب کشور ۲00 میلیارد تومان بوده که یک پنجم آن به استان کرمان اختصاص یافته است
وی در پاسخ به وضعیت این آفت در استان و خسارت های خرماداران گفت: تخصیص این اعتبارات نگاه ویژه وزارت جهاد کشاورزی را برای مهار این آفت در استان کرمان نشان می دهد و به طور قطع در برنامه های بعدی هم استان کرمان را به طور ویژه می بینیم زیرا برای ما نوع و کیفیت محصولات کشاورزی این استان اهمیت خاصی دارد.
رنجبر اقدم اظهار داشت: حفظ کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت بسیار زیاد و ویژه ای برای ما در وزارتخانه برخوردار است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: استان کرمان به دلیل شرایط اقلیمی خاص، وسعت و تنوع کشت برای وزارت جهاد کشاورزی از اهمیت بسزایی برخوردار است و این تنوع اقلیمی و آب و هوایی موجب می شود آفات، بیماری ها و عوامل بیماری‌زای عدیده ای نیز بر روی محصولات کشاورزی این استان ایجاد خسارت کنند.
وی اظهار داشت: همانطور که شرایط برای رشد انواع گیاهان در استان کرمان مهیاست انتظار می رود عوامل خسارات‌زا نیز بیشتر وجود داشته باشد لذا به طور خاص مدیریت، پایش، ردیابی و کنترل آفات و اقدامات ارزشمندی در کرمان در دست انجام و قابل تقدیر است اما نیاز استان بیش از اقدامات انجام شده است که سعی می شود در برنامه هایی که برای این استان اندیشیده می شود رویکردهای اقتصادی، اجتماعی و جایگاهی که کرمان در سطح کشور دارد را بیشتر ببینیم.
رنجبر اقدم تصریح کرد: استان کرمان به خاطر جایگاه ویژه ای که در تولید برخی محصولات کشاورزی مانند پسته، خرما و مرکبات دارد از اهمیت خاصی برخوردار است اما این محصولات نیز مشکلات زیادی در بخش سرایت آفات دارند که تاکنون زحمات و تلاش های خوبی برای مهار و امحای این آفات انجام شده به طوری که در حد قابل قبولی کنترل شده اند.
وی با بیان اینکه لازم است در این زمینه بویژه در تولیدات صادراتی مانند پسته و خرما تغییر رویکرد داشته باشیم اظهارداشت: در واقع نگاه آینده وزارت جهاد کشاورزی کم کردن فشار سم پاشی ها و نیز استفاده از سموم شیمیایی در مزارع و باغ های استان کرمان و سایر استان هاست.
به گزارش ایرنا،معاون وزیر و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه تلاش داریم در مقابله با آفات و حمایت های دیگر استان کرمان را به علت جایگاه ویژه آن در تولیدات کشاورزی به طور خاص ببینیم گفت: سعی می شود با کمک و همکاری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقدامات لازم را در حوزه مدیریت افلاتوکسین که یکی از مشکلات مهم در حوزه صادرات پسته برای باغداران استان است اقدامات خوبی به عمل بیاوریم.
رنجبر اقدم افزود: همچنین تصمیم های خوبی در سطح وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ و اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده که انتظار همراهی و همکاری بیشتری را از مدیران استانی، کشاورزان و باغداران داریم و دستورالعمل و راهبردهایی را که برای رفع این مشکل و به دنبال آن صادرات مسائل تجاری استان است مرتفع شود.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/7538