printlogo


با اعتبار ۵۰ میلیارد ریالی؛
سربازخانه ارگ بم مرمت می شود
سربازخانه ارگ بم مرمت می شود
کد خبر: 9364
معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی کرمان به راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی در قسمت سربازخانه ارگ تاریخی بم اشاره کرد و گفت: مرمت این بخش از بزرگترین بنای خشتی جهان در چهار فاز اجرا می ‌شود که هم اکنون در فاز اول ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به این پروژه اختصاص یافته است...
کاظم حسین‌زاده اظهار داشت: این اعتبار تنها برای یک فاز از مرمت سربازخانه در نظر گرفته شده و برای اجرای فازهای بعدی به ۵۰ میلیارد ریال دیگر نیاز است.
وی ادامه داد: این طرح در راستای سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی مبنی بر اینکه پایگاه‌های جهانی و ملی میراث‌فرهنگی محلی برای معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی هر منطقه شوند در حال اجرا است.
معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: رشته‌هایی همچون حصیربافی، سیس‌بافی و همچنین نساجی سنتی، گلیم‌بافی، پته‌دوزی، هنرهای‌چوبی، زیورآلات سنتی و غیره در این کارگاه‌ها آموزش داده و زمینه تولید آنها هم فراهم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این کارگاه‌ها تا پایان سال جاری در محل سربازخانه ارگ تاریخی بم راه‌اندازی می‌شود خاطرنشان کرد: به زودی شاهد تحول در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارگ تاریخی بم خواهیم بود زیرا توسعه هر یک از این حوزه‌های منوط به توسعه دیگری است.
سربازخانه ای با ظرفیت راه‌اندازی ۵۰ کارگاه صنایع دستی
مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن با اشاره به اینکه مرمت سربازخانه ارگ تاریخی بم به منظور راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی در چهار فاز قابل اجرا است گفت: در فاز اول عملیات مرمت غرفه‌ها، کف محوطه، نماها و همچنین خود مجموعه سربازخانه در فاز دوم نورپردازی، فاز سوم پایش تصویری و حفاظت الکرونیک و در فاز آخر نیز تجهیز و راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی اجرا می‌شود.
محسن قاسمی افزود: با همکاری معاونت صنایع‌دستی استان کرمان تا پایان سال جاری شاهد راه‌اندازی ۹ کارگاه صنایع‌دستی در سربازخانه ارگ تاریخی خواهیم بود و این در حالیست مجموعه سربازخانه ظرفیت بیشتری برای راه‌اندازی کارگاه تا سقف ۵۰ غرفه را دارد که ما در تلاشیم بتوانیم با تامین اعتبار دوباره حداقل ۳۰ کارگاه را در مجموعه ارگ تاریخی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه تاکنون ۴۰ درصد از مرمت مجموعه سربازخانه و ۲۵ درصد از نورپردازی آن انجام شده است ادامه داد: کاربری بخشیدن به قسمت‌های مختلف ارگ تاریخی بم از سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی برای حفظ و احیای این بنای ارزشمند بوده که در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا،قاسمی از مرمت پنج خانه در ارگ تاریخی بم تا پایان سال جاری خبر داد و تصریح کرد: برای احیای این خانه‌های تاریخی در قالب اقامتی به همکاری بخش خصوصی نیاز داریم که امیدواریم بتوانیم لذت یک شب اقامت در بزرگترین بنای خشتی جهان را به مهمان‌ها و گردشگران این خطه ببخشیم.
وی خاطرنشان کرد: پنج خانه تاریخی دیگر مانند خانه حاکم، خانه فرمانده قشون و خانه یهودی‌ها نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ مرمت خواهند شد که به محلی برای نمایشگاه و یا برنامه‌های فرهنگی اختصاص یابند.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/9364