printlogo


پیشنهاد کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس؛
ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز صادراتی
ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز صادراتی
کد خبر: 9416
ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز مهم‌ترین پیشنهاد کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس در چهاردهمین نشست ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض برای مقابله با خروج بی‌بازگشت ارز از کشور بود...
چهاردهمین نشست ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض با حضور بابک نگاهداری، رئیس و جمعی از مدیران دفاتر تخصصی این مرکز برگزار شد. محورهای این نشست شامل بررسی مواردی همچون عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، کافی نبودن سرمایه در شبکه بانکی، ضعف در نحوه صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی و بررسی چالش‌های بروز ضعف در فرآیندهای کنترلی در گمرک بود.
در این نشست بر این نکته تاکید شد که هر یک‌میلیارد دلار قاچاق کالا، برابر با از بین رفتن صد هزار فرصت شغلی در کشور است. بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این نشست به رویکرد دولت چین درخصوص مبارزه با فساد اشاره و اظهار کرد: این رویکرد باعث ایجاد اعتماد مردم به حاکمیت شده است. نگاهداری همچنین بر نقش ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض و اهمیت درخصوص روند مبارزه با فساد در کشور تاکید کرد. کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این نشست بیان کرد: حدود ۹۰درصد مبادلات بین‌المللی از طریق شرکت‌های صوری و کاغذی در فضای بین‌المللی انجام‌می‌شود، به همین دلیل رصد جریانات ارزی خارج از کشور دشوار است و بازگشت ارز به‌طور کامل انجام نمی‌شود.
در این نشست پیشنهاد شد تشکیل کارگروهی مطرح شد که فضای ورود و خروج ارز را به‌طور دقیق‌تری رصد کند و مانع خروج ارز خارج از قانون شود. پیشنهادهای تقنینی دیگری مانند ورود قوه قضائیه به این موضوع، ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز نیز در این نشست مطرح شد. همچنین یکی از دلایل رجوع بانک‌ها به بانک مرکزی و قرض‌گرفتن آنها و در نتیجه تولید نقدینگی، عدم کفایت سرمایه از سمت بانک عنوان شد. علت افزایش قاچاق و افزایش نرخ ارز نیز نبود رقابت در تولید داخلی و انحصار برخی تولیدکنندگان داخلی اعلام شد. مداخله دستوری قیمتی در فروش ارز صادراتی یکی از مهم‌ترین عواملی بود که از سوی کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس به‌عنوان عامل اصلی عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات بیان شد.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/9416