printlogo


دلار کاهشی شد؛
طلا خیز برداشت؛ سکه یک کانال پرید
طلا خیز برداشت؛ سکه یک کانال پرید
کد خبر: 9426
در بازار امروز قیمت دلار کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد اما قیمت طلا و سکه خیز برداشت. معامله گران بر این باورند که اگر قیمت درهم در کانال 13 هزار تثبیت دهد، قیمت دلار نیز در کانال 50 هزار تومان جا خوش می‌کند در غیر این صورت به کانال بالا باز می‌گردد...
امروز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه، قیمت دلار در شروع معاملات نقدی هرات به سمت کانال ۵۱ هزار تومان خیز برداشت و با ۵۰ هزار و ۹۷۰ تومان راهی بازار شد. این قیمت در مقایسه با روز قبل بیش از ۱۰۰ تومان رشد را نشان می‌دهد؛ اما در ادامه روز از فشار خریداران کاسته شد و اسکناس آمریکایی در سراشیبی افتاد. آن طور که معامله‌گران مدعی بودند قیمت دلار هرات در نیمه ظهر امروز با ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز قبلاً ۱۵۰ تومان پایین‌تر بود.
از لحاظ فنی معامله‌گران معتقدند اگر قیمت دلار از محدوده حمایت ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان خارج شود به سمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان حرکت خواهد کرد و پس از کف‌زنی دوباره به روند صعود برمی‌گردد. اما درصورتی‌که قیمت دلار هرات از مرز مقاومت ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کند محدوده مهم‌تر مقاومتی آن ۵۱ هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان است که در صورت شکستن آن، روند صعودی می‌شود.
در تهران هم قیمت دلار امروز با ۵۱ هزار و ۵۰ تومان روانه بازار شد و ظهر امروز در زمان تدوین این نگارش ۵۰ هزار و ۹۵۰ تومان بود. این قیمت در حالی است که روز قبل اسکناس آمریکایی در تهران با ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود. همچنین امروز نرخ حواله درهم نیز نزولی شد و از کانال ۱۴ هزار تومان عقب‌نشینی کرد و با ۱۳ هزار و ۹۸۰ تومان به فروش رسید. معامله گران بر این باورند که اگر قیمت درهم در کانال 13 هزار تثبیت دهد، قیمت دلار تهران نیز در کانال 50 هزار تومان جا خوش می‌کند در غیر این صورت به کانال بالا باز می‌گردد.
در دو روز اخیر دوباره خبر آزادسازی پول‌های بلوکه ایران در عراق در بازار دلار ایران داغ شده است. طبق ادعای پایگاه خبری واشنگتن‌فری‌بیکن آمریکا اعلام کرده است که احتمالاً با دسترسی ایران به ۱۰ میلیارد دلار از منابع مالی خود در عراق و انتقال منابع به عمان و اروپا موافقت می‌کند. بر اساس این گزارش دولت بایدن به عراق اجازه می‌دهد تا پول برق صادراتی ایران را به حساب‌های بانکی متعلق به ایران در اروپا و عمان منتقل کند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که در اواخر ماه گذشته میلادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در مورد تسریع دسترسی ایران به این وجوه با همتای عمانی خود گفت‌وگو کرده است. دولت بایدن می‌گوید مانند ۶ میلیارددلاری که در قطر نگهداری می‌شود، ایران تنها می‌تواند از ۱۰ میلیارد دلار دارایی خود در عراق برای اهداف غیر تحریمی استفاده کند.
پیش‌ازاین و در اواخر خردادماه رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از آزادسازی ۳ میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران به‌عنوان بخشی از طلب کشور از عراق خبر داد. پیش‌تر نیز ۱،۶ میلیارد دلار از منابع ایران در عراق برای تسویه بدهی گازی ایران به ترکمنستان پرداخت شده بود.
همچنین برخی از رسانه‌ها هم‌زمان با سفر حسین امیر عبداللهیان به ژنو مدعی بودند که مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا آغاز شده است. ادعایی که از سوی شبکه المیادین تکذیب شد. این رسانه اعلام کرده که گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر انجام مذاکرات مستقیم میان طرف‌های ایرانی و آمریکایی در ژنو صحت ندارد.
فارغ از بازار دلار و اخبار سیاسی، بررسی چارت طلا حکایت از آن دارد که روزهای گذشته قیمت اونس طلا تا مرز ۱۹۳۶ دلار پایین آمده بود  اما روز گذشته قیمت این فلز زردرنگ تا نزدیک مرز ۱َ۹۷۰ دلار بالا رفت. در بازار امروز هم قیمت اونس طلا در حدود ۱۹۷۲ دلار به فروش رسید.
در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلا در داخل ایران امروز با ۲ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان معامله شد که نسبت به‌روز سه‌شنبه کمتر از سه هزار رشد کرده است. از سوی دیگر قیمت سکه امامی که روز قبل با ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شده بود امروز کانال ۲۹ میلیون تومان فتح کرد و تا ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالا رفت؛ اما ظهر امروز در حدود ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش رسید.
به گزارش اقتصادنیوز،تکنیکال کارها می‌گویند در شرایط کنونی سکه امامی مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پس از آن مقاومت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد. از سوی دیگر مرز حمایتی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/9426