printlogo


مشاور وزیر میراث‌فرهنگی تاکید کرد:
ضرورت بازنگری حریم آثار تاریخی
ضرورت بازنگری حریم آثار تاریخی
کد خبر: 9643
مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جلسه شورای معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی کرمان به ضرورت بازنگری حریم آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: ضمن اینکه ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما وظیفه داریم میراث‌فرهنگی را حفظ کنیم ولی نباید بگذاریم زندگی مردم در محدوده آثار تاریخی مختل شود...
جمشید جعفرپور اظهار کرد: این حریم‌ها برای مردم در شهرهای مختلف مشکلاتی ایجاد کرده که در تلاشیم به مرور زمان و با حفظ ضوابط و قوانین میراث‌فرهنگی این مشکلات را حل و فصل کنیم.
وی در ادامه به تعیین تکلیف بناهای واجد ارزش اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه آثار تاریخی یا اثر ثبتی هستند و یا جزء نفایس به شمار می‌روند، بنابراین باید آثار واجد ارزش تعیین تکلیف شوند و اگر شرایط لازم را برای ثبت دارند پرونده آنها آماده و به وزارت میراث‌فرهنگی ارسال شود.
مدیرکل حقوقی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اینکه اعتبار کافی برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی وجود ندارد، بیان کرد: میراث‌فرهنگی دستگاهی فرابخشی است و با توجه به اینکه تفاهمنامه‌های متعددی هم با دستگاه‌های مختلف منعقد کرده ولی همچنان در این زمینه دچار مشکلاتی است.
به گزارش ایسنا،جعفرپور از انعقاد تفاهمنامه‌هایی با اداره اوقاف و بنیاد مسکن خبر داد و گفت: در شهرستان‌ها و مناطق مختلف استان‌ها بناهای تاریخی ارزشمندی وجود دارد که می‌توان با همکاری این دو دستگاه آنها را مرمت کرد و به آنها کاربری مناسب برای ارائه خدمات به مردم داد.
وی در ادامه به فرایند ارائه مجوز به خانه‌ مسافرها اشاره و خاطرنشان کرد: این فرایند با اشکلاتی مواجه است که باید اصلاح شود و همچون دیگر مراکز اقامتی دستورالعمل‌های مربوطه را برای آنها اجرا کرد.
لینک مطلب: http://eghtesadkerman.ir/News/item/9643