• جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ -
  • 20 May 2022

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ -
  • 20 May 2022
یادداشت/ سرمقاله
«مهدی آگاه» اندیشمندی صادق و شریف و مصداق روشنی از «انسان آگاه» در زمانه خودنمایی ناآگاهان و بی‌خردان بود؛ آموزگاری که در محضرش از دانش و بینش عمیقش بهره‌مند می‌شدی و از قدرت تحلیل و روزآمدی اندیشه‌اش متحیر می‌ماندی...
استاد بزرگوارم مهدی آگاه درگذشت. مردی که همواره نام ایران را با بغض بر زبان می‌آورد و دلباخته توسعه کشورش بود. مردی بی‌نهایت باهوش و محاسبه‌گر و بسیار خاص و آینده‌نگر که قلبی مهربان داشت و عقلانیتی وسیع...
محسن جلالپور در یادداشتی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده به توصیف شرایط حال حاضر «صنعت پسته» پرداخته و در بخشی از این یادداشت اشاره کرده:پسته دیگر مهم‌ترین کالای غیرنفتی صادراتی ایران نیست و همه‌ی افرادی که در صنعت پسته حضور دارند خوابشان برده و هنوز زوال این صنعت را باور نکرده‌اند...
گفتگو
«اگر بتوانیم قیمت برق را در فضایی رقابتی کشف کنیم و در این زمینه وزرات نیرو نیز همکاری لازم را داشته باشد، یکی از مشکلات بزرگ صنعت برق که توجیه‌پذیری اقتصادی برای سرمایه‌گذاری جدید است، برطرف خواهد شد. در این شرایط نیروگاه‌های جدید می‌توانند راه‌اندازی شوند و گامی به سمت کاهش مشکلات کمبود برق برداشته شود.»
احمد زیدآبادی می‌گوید: امروز با انقلاب ارتباطی، مرزها و انحصارها شکسته شده و راه برای بسیاری از رسانه‌هایی باز شده که نه مسوولیتی دارند و نه باید به جایی پاسخگو باشند؛ رسانه‌هایی که اطلاعاتی را تولید می‌کنند و با سرعت و گستردگی فراوان آن اطلاعات را توزیع می‌کنند و بخش اعظمی از این اطلاعات می‌تواند فاقد پایه و اساس درست باشد.
با حضور وزیر کشور، آیین تکریم و معارفه استاندار جدید کرمان برگزار شد تا محمدمهدی فداکار سکان مدیریت اجرایی استان را به عهده بگیرد و پرونده حواشی ابقای علی زینی‌وند در کرمان بسته شود.
خودروسازان بخش خصوصی در سال گذشته با تولید حدودا ۶۶ هزار دستگاه انواع محصول سواری، تیراژ خود را در مقایسه با سال ۹۹ حدود ۲۷ درصد افزایش دادند. افزایش تیراژ اما در حالی است که برخی خودروسازان خصوصی طی سال گذشته تقریبا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند و شرکت‌های فعال هم زیر ظرفیت اسمی ‌خود تولید داشته‌اند.
مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود به بررسی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا پرداخته است. در این گزارش آمده است: اقتصاد ایران به‌ویژه در فصل بهرا با رکود همراه خواهد بود، اما نااطمینانی از شرایط در آینده، بسیار مهم‌تر و تأثیرگذارتر از آثار رکودی اولیه است.
پرونده
بیش از 2300 سال پیش، آن زمان که شاگردِ خرافاتیِ ارسطو، ایرانِ هخامنشی را به زانو درآورد و سلطه یونانیان بر سرزمین پارس را رقم زد، این «اسپاسِت»، حاکم دلیر کرمان بود که تا می‌توانست موی دماغ اسکندر شد و اگرچه همچون آریوبرزن، نامش در الواحِ تاریخ، برجسته نگردید، اما او نیز جانش را بر سر این رشادت گذاشت ,...
اقتصاد کشورهای مختلف جهان به سه دسته «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی»، «اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری» و «اقتصاد مبتنی بر نوآوری» تقسیم‌بندی می‌شود.  در حال حاضر ایران در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری است و سهم اقتصاد دانش‌بنیان (مبتنی بر نوآوری) در کشور بسیار محدود است. در چنین فضایی، دولت باید راهبردهای صحیح و مناسب برای گذار سریع به اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کند.
پیشخوان " اقتصاد کرمان "
سازمان آگهی‌ها: 2-32474271