• چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 27/05/2020

بورس، پربازده‌ترین بازار در خرداد ماه سال گذشته بود، به طوری که شاخص کل بازار سهام با رشد ۹٫۲ درصدی از ۲۱۵ هزار واحد در ابتدای خرداد ماه به ۲۳۴ هزار واحد در پایان این ماه رسید.
با گذشت دو ماه از سال ۱۳۹۹، تنها جایی که برای سرمایه‌گذاران می‌توانست بیشترین سود را کسب کند بازار سهام بوده است. بازار سهام طی دو ماهه نخست امسال حدود شش برابر دلار و چهار برابر طلا و سکه سوددهی داشته است.
در هفته گذشته بعد از مدت‌ها بازدهی بورس منفی شد و بازار طلا در صدر بیشترین بازدهی هفتگی قرار گرفت. آیا این روند ادامه خواهد یافت؟
در آخرین هفته اردیبهشت ماه۹۹، شاخص کل بورس با ۳ درصد کاهش در سطح ۹۸۶ هزار و ۷۵۹ واحدی قرار گرفت تا به روند صعودی خود پایان دهد.در این هفته، شاخص کل در نهایت با افتی ۳ درصدی در نهایت به زیر کانال یک میلیون واحدی سقوط کرد تا پس از هفته‌ها صعود پی‌درپی، یک هفته نزولی را به ثبت برساند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با اشاره به آزادسازی سهام عدالت گفت: : با شرایطی که در بورس اتفاق افتاده، توصیه این است مردم سهام خود را نگه دارد و نفروشند؛ قطعا با ارزش افزوده در ماه های آینده مواجه خواهند شد.
درمعاملات هفته منتهی به 24 اردیبهشت99 در «بورس منطقه‌ای کرمان» تعداد 131 میلیون و 818 هزار سهم به ارزش بیش از 1769 میلیارد و 276 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت، که نسبت به هفته گذشته 25 درصد رشد داشته‌است.
در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس با وجود سقوط آخر هفته خود، رشدی ۴ درصدی را به ثبت رساند و حجم هفتگی معاملات نیز به ۵۵ میلیارد و ۵۳۲ میلیون سهم رسید.در پایان هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ۹۹، شاخص کل اگر چه در دو روز پایانی با افتی چشمگیر مواجه شد اما در نهایت و به مدد رشد خوب اول هفته خود توانست رشد هفتگی ۳۹ هزار و ۷۴۰ واحدی ( ۴ درصدی) را به ثبت برساند.
درمعاملات هفته منتهی به هفدهم اردیبهشت99 در بورس منطقه‌ای کرمان تعداد 135 میلیون و 817 هزار سهم به ارزش بیش از 1416 میلیارد و 527 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت، که نسبت به هفته گذشته 51 درصد رشد داشته‌است.
محمدرضا پور ابراهیمی نماینده کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره وضعیت بازار بورس و افزایش حجم نقدینگی در این بازار هشدار داد.
در هفته منتهی به ۱۷ اردیبهشت، شاخص کل با رشدی ۱۱٫۳ درصدی و قرار گرفتن در کانال ۹۷۷ هزار واحدی به کار خود پایان داد و ارزش کل معاملات هفتگی بورس نیز از مرز ۵۵۳ هزار میلیارد ریال عبور کرد.
آغاز اجرایی شدن توافق اوپک‌پلاس، بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در برخی کشورها، نشست دو روزه فدرال‌رزرو و تهدیدهای ترامپ مبنی بر وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی از تاثیرگذارترین عوامل بر بازارهای جهانی در هفته گذشته بود.
در ۴۰ روز نخست سال ۹۹ بازدهی بازار سهام بیش از هشت برابر مجموع بازدهی دو بازار ارز و طلا بوده است. آیا این روند پیشتازی بورس در هفته جاری هم ادامه خواهد یافت؟
بورس هفته گذشته را با رشد بالا ۱۳۶ هزار واحدی در شاخص کل سپری کرد اما بازارهای طلا و ارز دچار رکود شده‌اند و نوسانات آنها محدود شده است.
تصور می‌شود که ابتدا بخشی از سهام‌عدالت برای فروش آزاد شود اما؛ بنده به‌عنوان کارشناس بازار و وزیر اقتصاد توصیه می‌کنم تا دارندگان سهام‌عدالت از فروش شتاب‌زده آن دوری کنند.
در پایان معاملات بورس در هفته منتهی به ۱۰ اردیبهشت، شاخص کل با رشدی ۱۸ درصدی در قله ۸۷۸ هزار و ۹۴ واحدی قرار گرفت و ارزش کل معاملات نیز ۱۰ درصد افزایش یافت.
در شرایطی که این روزها طولانی ترین دوران رونق بورس به حساب می آید، اما واقعا چه چیزی باعث نگرانی سرمایه گذاران و فعالان حرفه ای بازار سهام شده است.
درمعاملات هفته منتهی به سوم اردیبهشت 99 در بورس منطقه‌ای کرمان تعداد 75 میلیون و 194 هزار سهم به ارزش بیش از 863 میلیارد و 128 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت، که نسبت به هفته گذشته 16 درصد رشد داشته‌است.
پیش از شروع این هفته، آخرین کارنامه هفتگی بازارها این گونه بود: بورس بازدهی مثبت ۸ درصد، دلار بازدهی منفی ۰٫۶ درصد، طلا بازدهی منفی ۰٫۳ درصد و سکه بازدهی مثبت ۳ درصد...
در پایان معاملات هفته منتهی به ۳ اردیبهشت ماه، شاخص کل بورس با رشدی ۹۶ هزار و ۱۶۰ واحدی (۱۴٫۸۹ درصدی) به سطح ۷۴۱ هزار و ۹۲۳ واحدی رسید تا رکوردی جدید را به ثبت برساند. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از ۱۱٫۷ درصد رشد را به ثبت رساند...
عملکرد فوق‌العاده بورس در یکسال اخیر و رشد خیره‌کننده شاخص از ابتدای سال ۹۹ تاکنون از یکسو و رکود بازارهای موازی از سوی دیگر باعث سرازیر شدن سیل نقدینگی به این بازار جذاب شده است.
صفحه 1 صفحه بعدی