• یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024

  • یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024
رئیس پژوهشگاه افضلی‌پور خبر داد؛

تولید اولین رقم اصلاح شده زیره در کرمان

رئیس پژوهشگاه افضلی‌پور در اولین همایش ملی به نژادی گیاهان دارویی گفت: در این همایش ملی، از تولید اولین رقم اصلاح شده زیره کشور به عنوان اولین محصول دارویی اصلاح شده در پژوهشگاه افضلی‌پور دانشگاه شهید باهنر کرمان رونمایی خواهد شد...

دکتر قاسم محمدی نژاد گفت: باعث افتخار است که اولین همایش ملی به نژادی گیاهان دارویی در استان کرمان توسط پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی پژوهشگاه افضلی پور دانشگاه شهید باهنر کرمان و اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی ایران برگزار می‌شود.
رئیس پژوهشگاه افضلی‌پور عنوان کرد: همانگونه که از قدیم الایام کوه هزار یا قله هزاران به دلیل داشتن تنوع بالای گیاهان دارویی به هزار معروف شده است استان کرمان را نیز می‌توان به‌عنوان بهشت گیاهان دارویی ایران نامید و با توجه به اهمیت این پژوهشکده در جنوب شرق ایران و ماموریت آن در خصوص تولید گیاهان مقاوم به کم آبی و رویش گیاهان دارویی، در دهه‌های گذشته پژوهش‌های بنیادی فراوانی در راستای به‌نژادی گیاهان و به طور خاص گیاهان دارویی انجام گرفته است.
وی تصریح کرد: در استان کرمان و بیشتر نقاط کشور سرمایه بسیاری از تنوع گونه‌های گیاهان دارویی وجود دارد اما مهم آن است که تا چه اندازه توانسته‌ایم از این گیاهان دارویی، در تولید ارقام اصلاح شده استفاده کنیم که هم بتوانیم ارزش افزوده برای کشاورز ایجاد کنیم و هم منجر به خلق ثروت بیشتر شویم.
وی گفت: یکی از مواردی که جایگاه آن در تحقیقات کشوری بسیار احساس می‌شود اصلاح ژنتیکی گیاهان دارویی است که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر محمدی نژاد اظهار داشت: تغییرات اقلیمی و بحران آبی دهه‌های اخیر نگاه‌ها را متوجه گیاهان دارویی نموده است، اما باید در نظر گرفت که اصلاح صفات مطلوب در آن‌ها نیاز به تحقیقات گسترده و بین رشته‌ای دارد.
وی بیان کرد: پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی  با ایجاد شبکه تحقیقاتی ملی و بین المللی در حوزه به‌نژادی گیاهی دستاوردهای ارزشمندی داشته است و در این راستا با تعامل انجمن‌های ملی و بین المللی و جلب مشارکت مراکز مختلف علمی و دعوت از صاحب نظران برجسته قدم‌های ارزشمندی برداشته است.
وی تصریح کرد: همایش ملی به نژادی گیاهان دارویی اولین باری است که به همت پژوهشگاه افضلی‌پور دانشگاه شهید باهنربرگزار و از متخصصین بنام وزارت جهاد کشاورزی، وزارت علوم، و متخصصین که در این خصوص دستاورد داشته‌اند دعوت به عمل آمده است به امید اینکه بتوانیم امروز با همفکری و هم افزایی که بین محققین است یک ریل گذاری مناسب و صحیح برای استفاده بهینه از این ظرفیت و تولید ارقام اصلاح شده با اهدافی که مد نظر کشاورزان و صادرات گیاهان دارویی کشور است، برسیم و بتوانیم حوزه زنجیره ارزش افزوده گیاهان دارویی را تقویت کنیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این همایش از تولید اولین رقم اصلاح شده زیره کشور به عنوان اولین محصول دارویی اصلاح شده کشور، در پژوهشگاه افضلی‌پور دانشگاه شهید باهنر، رونمایی خواهد شد.
وی یادآورشد در کل کشور دو محصول زیره در کرمان و سیر در زنجان از داروهای اصلاح شده هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان،وی در پایان افزود: امید است برپایی این همایش که اولین گردهمایی اصلاح گران گیاهان دارویی کشور می‌باشد بتواند گامی مهم در جهت توسعه و پیشرفت صنعت گیاهان دارویی در کشورمان باشد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10356
اخبار مرتبط
نظرات شما