• سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 28 May 2024

  • سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 28 May 2024
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان عنوان کرد؛

جذب ۲۸ میلیون دلار سرمایه‌ خارجی در کرمان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان اظهار کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری شش طرح سرمایه‌گذاری خارجی با مبلغ ۵۱ میلیون و ۲۵۵ هزار دلار مصوب کردیم که تاکنون سرمایه خارجی جذب شده در این طرح‌ها ۲۸ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار بوده است...

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان گفت: درگاه ملی مجوزها اندک اندک در حال جمع کردن امضاهای طلایی و رانت‌ها است و گلوگاه‌های فساد را می‌بندد و باید کمک کنیم این موضوع فراگیر شود و فرایند دریافت مجوزها از بستر الکترونیک انجام شود.
صادق سلطانی نژاد با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌هایی که استان بر آن تمرکز دارد، بهبود فضای کسب و کار است، افزود: با تلاش تیم اقتصادی استان، در ارزیابی‌های جدید رتبه کرمان از ۳۱ به ۱۲ ارتقا پیدا کرده است.
وی افزود: برای این موضوع باید برخی رویه‌های سختگیرانه در تامین مالی، تامین اجتماعی و پرداخت مالیات را پیگیری و واحدهای مشکل دار را شناسایی کنیم که ارتباط خوبی با شورای هماهنگی بانک‌ها برقرار و واحدهای مشکل‌دار این حوزه شناسایی و به رفع مشکل کمک شد و از ابتدای امسال ۴۳ هزار و ۶۴۷ فقره تسهیلات تا پایان دی ماه به ارزش ۳۲ هزار میلیارد تومان به این واحدها پرداخت شده که بخشی مربوط به سرمایه ثابت و بخشی سرمایه در گردش است.
سلطانی نژاد با اشاره به تقسیط ۴۵ ماهه بدهی واحدهای تولیدی و بخشودگی جرائم در حوزه تامین اجتماعی، در ادامه بیان کرد: رقم درآمدهای مالیاتی یکی از چالش‌های کسب و کار است و در این حوزه دولت اقداماتی برای کاهش نرخ مالیاتی در واحدهای تولیدی آغازکرده و امروز واحدها با نرخ ۱۸ درصد پرداخت می‌کنند که این عدد ۲۵ درصد بود و در بودجه سال آینده نیز این روند کاهشی ادامه دارد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با اشاره به واحدهای مشکل‌دار استان در حوزه مالیات گفت: بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریال جرائم مالیاتی مودیان بخشیده شد و تا پایان امسال این عدد افزایش خواهد یافت. جرائمی که از سال‌های قبل مانده و برای دریافت تسهیلات واحد تولیدی مشکل ایجاد کرده بود، با این بخشودگی، رفع شد و حداکثر اختیارات مالیاتی در استان کرمان استفاده شده است.
سلطانی نژاد با اشاره به فعالیت درگاه ملی مجوزها بیان کرد: در این راستا کار بزرگی در کشور اتفاق افتاد و تاکنون ۳۸ هزار و ۸۶۰ مجوز به صورت الکترونیکی صادر شده و ۶۷۰۰ مورد در نوبت بررسی است.
وی بیان کرد: در مرحله اول در استان کرمان ۱۹۶ ملک مازاد به ارزش حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان شناسایی و به سازمان خصوصی‌سازی ارسال کردیم و در سال جاری تنها سه ملک به ارزش ۶۵ میلیارد تومان به فروش رفته و ۱۰۰ درصد اعتبار به دستگاه‌های اجرایی برگشته است.
سلطانی نژاد با بیان اینکه درآمد حاصل از فروش املاک مازاد برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام هزینه خواهد شد، در ادامه گفت: فرآیند مستندسازی ۱۷۱ ملک دستگاه‌های اجرایی را در سال جاری انجام دادیم و همه تبدیل به اسناد تک برگ دولتی شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با اشاره به اینکه بیشترین املاک مازاد با ارزش در شهر کرمان است، افزود: بیشترین تعداد املاک مازاد نیز مربوط به دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی است.
به گزارش ایسنا، وی در ادامه با اشاره به پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ برای واحدهای تولیدی بیان کرد: در بخش دستگاه‌های اجرایی از محل اعتبارات سال گذشته که امسال ابلاغ شده، حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان داریم و تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده و طرح‌ها در کمیته استانی مصوب و به نوبت در شبکه بانکی در حال پرداخت است که درخواست داریم پرداخت‌ها تسریع شود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان در بخش دیگر سخنانش اظهار کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری شش طرح سرمایه‌گذاری خارجی با مبلغ ۵۱ میلیون و ۲۵۵ هزار دلار مصوب کردیم که شامل تولید روغن موتور و روغن صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، تولید فروکروم در شهرستان بافت، کنسانتره مس در شهربابک، کنسانتره کرومیت در سیرجان، تولید دارو در کرمان و کنسانتره مس در جیرفت است و تاکنون سرمایه خارجی جذب شده در این طرح‌ها ۲۸ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار بوده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10468
اخبار مرتبط
نظرات شما