• دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ -
  • 04 July 2022

  • دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ -
  • 04 July 2022
شهردار کرمان اعلام کرد:

طرح «پارک گردشگری» اجرا خواهد شد

شهردار کرمان گفت: طرح پارک گردشگری باید در طرح تفصیلی محدودۀ هزار هکتاری «پردیسان قائم(عج)»، گلزار شهدا و مناطق اطراف آن‌ها دیده شود.

سعید شَعرباف، در جلسه‌ای که درخصوص بررسی طرح «پارک گردشگری» و با حضور معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی و معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان و مشاور طرح، تشکیل شد، افزود: بعد از شهادت سردار دل‌ها، نیاز به یک طرح جامع در محدودۀ «پردیسان قائم(عج)» و گلزار شهدا که محدوده‌ای هزار هکتاری را در برمی‌گیرد، بیش از گذشته احساس می‌شود.
وی با اشاره به اینکه منطقۀ «سرآسیاب» با ظرفیت‌های فراوان تاریخی و گردشگری نیز در این محدوده قرار دارد، خاطرنشان کرد: توسعۀ این منطقه از اولویت‌های شهرداری است و با موافقت وزیر راه و شهرسازی، قرار است یک طرح تفصیلی موضعی برای محدودۀ هزار هکتاری «پردیسان قائم(عج)»، گلزار شهدا و مناطق اطراف آن به‌صورت مجزا نوشته شود.
شهردار کرمان با اشاره به اینکه طرح پارک گردشگری باید در طرح تفصیلی یادشده دیده شود، افزود: نمی‌خواهیم اجرای این طرح معطل شود، اما با توجه به تغییراتی که با وجود مرقد مطهر سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان ایجاد شده، لازم است اصلاحات و بازنگری‌هایی در طرح صورت گیرد.
شَعرباف، یکی از این تغییرات را افزایش نیاز به ایجاد فضاهای اقامتی در محدودۀ «پردیسان قائم(عج)» و گلزار شهدا بیان کرد و افزود: ایجاد مجموعه‌های اقامتی می‌تواند نقطۀ شروع پروژه باشد و با توجه به اینکه سرمایه‌گذارانی از خارج از کشور هم تمایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه دارند، مشکلی در تأمین مالی نخواهد داشت.
وی، از مشاور طرح خواست ظرفیت‌های اقامتی موجود در این محدوده را اعلام کنند تا با سرمایه‌گذاران رایزنی شود.
شهردار کرمان یادآور شد: وجود مرقد مطهر سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، ماهیت این محدوده را زیارتی کرده و زیارت هم آیین و مناسبات خاصی دارد؛ ازجمله آیین تشرف و فضاهایی برای اجتماع که در طراحی این پروژه باید دیده شود.
شَعرباف بیان کرد: برای جلب نظر سرمایه‌گذاران در اجرای بخش‌های مختلف طرح پارک گردشگری، باید بسته‌های اقتصادی و انتفاعی طراحی شود و از مشاور می‌خواهیم که مکان‌یابی مناسب برای فضاهای موردنیاز با اولویت مجموعه‌های اقامتی را ارائه دهد.
وی بیان کرد: طرح پارک گردشگری، درواقع پیش‌نویس و طرح پایۀ ما برای مذاکرات با قرارگاه سازندگی خاتم خواهد بود.
در این جلسه همچنین، مشاور طرح «پارک گردشگری» با اشاره به تغییراتی که پس از شهادت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، در طرح یادشده اعمال شده است، توضیحاتی درخصوص طرح «پارک گردشگری» و «آرامستان هنرمندان کرمان» ارائه کرد.
مرتضی ادیب، با اشاره به اینکه طرح پارک گردشگری شامل بخش‌هایی ازجمله پیاده‌راه، مجموعۀ اقامتی، تفریحی و تجاری، پارکینگ با ظرفیت پارک 7000 خودرو، رستوران کوهستانی و آمفی‌تئاتر است، افزود: مساحت پروژۀ پارک گردشگری، 100 هکتار است که می‌شود فازهای مختلف آن را گام به گام اجرا کرد.
وی افزود: برای مثال، می‌توان ابتدا پیاده‌راه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی را به طول یک کیلومتر اجرا کنیم.
مشاور طرح پارک گردشگری با اشاره به اینکه تغییری در کاربری زمین‌های کشاورزی موجود در محدودۀ طرح داده نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در زمین‌های کشاورزی، زیتون، انار و گیاهان دارویی کاشته می‌شود؛ ضمن اینکه بازسازی قنات‌های سرآسیاب را هم در برنامه داریم‌.
ادیب، گزارشی هم از طرح آرامستان هنرمندان کرمان ارایه کرد و با اشاره به اینکه این طرح با همکاری دانشگاه «شهید بهشتی» طراحی شده، افزود: مجموعه‌ای از باغ‌های به‌هم‌پیوسته، موزه، فضاهایی جهت برگزاری مراسم و پارکینگ‌ها، ازجمله بخش‌های این آرامستان است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4059
اخبار مرتبط
نظرات شما