• جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ -
  • 29 September 2023

  • جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ -
  • 29 September 2023
افت طلا و رشد ۳ بازار؛

بازدهی بازارها در هفته چهارم خرداد ۱۴۰۱

بازدهی بازارها در هفته چهارم خرداد نشان می‌دهد که دلار، سکه و بورس با رشد همراه بودند و طلا با افت مواجه شد. بازار سرمایه بیشترین و سکه کمترین رشد را داشت.

بازدهی بازارها در هفته چهارم خرداد، نشان می‌دهد که سه بازار رشد داشته‌اند و یک بازار افت کرده‌ است.
قیمت دلار
قیمت دلار در هفته چهارم خرداد، ۲،۰۳ درصد رشد داشت.
صرافی ملی، روز پنجشنبه ۲۶ خرداد، نرخ فروش دلار را ۲۷۴۳۹ تومان اعلام کرد. این در حالی است که این رقم پنجشنبه ۱۹ خرداد، ۲۶ هزار و ۸۹۲ تومان ثبت شده بود.
در بازار آزاد دلار پس از روند افزایشی روزهای ابتدایی هفته، در ادامه روند کاهشی به خود گرفت. دلار صرافی ملی اما با وجود نوساناتی، در مجموع رشد داشت و وارد کانال ۲۷ هزار تومان شد.
قیمت طلا
اما بازدهی بازار طلا در هفته چهارم خرداد ۱۴۰۱، با ۱،۹۷ درصد افت همراه بود. طلا پس از چند هفته بازدهی مثبت، نزولی شد.
قیمت طلا در روز پنجشنبه، یک میلیون و ۴۱۳ هزار و ۹۵۵ تومان اعلام شد. در حالی که بازار در روز ۱۹ خرداد، به قیمت یک میلیون و ۴۴۲ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده بود.
قیمت سکه
اما خریداران بازار سکه در هفته چهارم خرداد، رشد قیمت را تجربه کردند. در این بازه زمانی، بازدهی مثبت برای سکه طرح جدید، ۱،۰۷ درصد بود. سکه در دو هفته نخست خرداد، بیشترین رشد را در میان بازارهای مالی داشت. برای مثال بازدهی مثبت فلز گرانبها در هفته دوم خرداد، ۵،۳۷ درصد بود. در هفته سوم اما ۲،۳۵ درصد افت قیمت را تجربه کرد.
قیمت سکه طرح جدید روز پنجشنبه ۲۶ خرداد، ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام شد، اما هفته پیش از آن، به ۱۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان رسیده بود.
بازارهای طلا و سکه، در هفته اخیر نوساناتی داشتند. سکه حتی به ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز رسید اما در ادامه به کانال ۱۴ میلیون تومانی سقوط کرد. طلا نیز تا کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی پیش رفت، اما در ادامه روند کاهشی به خود گرفت. بعضی کارشناسان رشد هیجانی بازارها را پس از صدور قطعنامه شورای حکام و در ادامه روند نزولی آنها را پیش‌بینی می‌کردند. کنترل قیمت در بازار ارز نیز بر کاهش نرخ طلا و سکه موثر بود.
بورس
در وجه دیگری از بازدهی بازارها در هفته چهارم خرداد، شاخص کل بورس نیز رشد کرد. بازار سرمایه، هفته اخیر را در سطح یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۳۳۳ واحد به پایان رساند.
این در حالی است که شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته، پنجشنبه ۱۲ خرداد، به حدود یک میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۹۸ واحد رسیده بود. این ارقام به معنای رشد ۲،۹۰ درصدی شاخص کل است. این بیشترین بازدهی مثبت در میان بازارهای مالی در هفته اخیر محسوب می‌شد.
بورس در هفته گذشته بازدهی منفی را تجربه کرده بود. اما در هفته جاری، در مجموع روند رو به رشدی داشت. البته آخرین روز معاملات را سرخ‌پوش به پایان رساند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4368
اخبار مرتبط
نظرات شما