• جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022

  • جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022
انجام مطالعات تفصیلی؛

بررسی ۳۰ منطقه دارای پتانسیل ژئوپارک

برنامه‌ریزی برای انجام مطالعات تفصیلی در ۳۰ منطقه دارای پتانسیل ژئوپارک در کشور به عنوان رویکردی نوین در آمایش سرزمین کشور در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال انجام است.

نازنین بدری مدیر پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: از نخستین مطالعات فنی و علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره ژئوپارک‌ها در جزیره قشم بوده که هم اکنون در فهرست ژئوپارکهای جهانی یونسکو قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: در دو منطقه طبس و ارس نیز فعالیت‌های راه‌اندازی ژئوپارک و انجام مطالعات تخصصی زمین‌شناختی و نظارت فنی بر این مطالعات در حال انجام است که پتانسیل‌یابی و معرفی اولیه آنها در فهرست 30 منطقه اولویت‌دار در کشور توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صورت گرفته است.
به گفته این کارشناس زمینشناسی؛ علاوه بر معرفی و شناسایی ژئوسایت‌ها و میراث زمین‌شناختی از سایر الزامات فرایند تاسیس ژئوپارک، انجام برنامه‌های مدیریتی، امور حفاظتی، تفسیر، برنامه‌های توسعه گردشگری و آموزش جامعه محلی، مدارس است که پس از انجام این امور توسط دست اندرکاران ژئوپارک و مسئولان ذیربط، پرونده این دو منطقه به یونسکو ارسال شده است.
مدیر پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: برای اینکه یک منطقه به عنوان نامزد ژئوپارک مطرح شود بر اساس ضوابط یونسکو در مرحله نخست، باید از لحاظ جاذبه‌ها، پدیده‌ها و سایت‌های زمین‌شناختی غنی باشد.
بدری افزود: ضمن اینکه تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم نیز در این معرفی بسیار مهم است و باید در آ‌ن منطقه برنامه‌های مدیریتی، فعالیت‌های تفسیری، آموزشی و حفاظتی و برنامه‌های توسعه اقتصادی جامعه محلی لحاظ شود، زیرا یکی از مهمترین اهداف ژئوپارک، غنی شدن و منتفع شدن جامعه محلی و اشتغالزایی در محدوده ژئوپارک است.
وی تصریح کرد: ژئوپارک‌ها، پیش از مطرح شدن در سطح ملی و بین‌المللی بایستی الزامات یونسکو را در حوزه‌های حفاظتی، آموزشی همچنین توانمندسازی و توسعه اقتصادی جامعه محلی به انجام رسانند.
مدیر پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان برای نخستین بار از ژئوپارک‌ها به عنوان یکی از رویکرد‌های نوین آمایش سرزمین در کشور نام برده، افزود: راه‌اندازی ژئوپارک در مناطق مستعد به ویژه در روستاها، مناطق کم برخوردار و کم بهره از منابع نفتی، معدنی در صورت عملکرد صحیح و موفق می‌تواند یکی از مناسب‌ترین راهکارهای موفق در توانمندسازی جامعه محلی از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی باشد.
شایان ذکر است؛ ئوپارک‌ها، محدوده‌های جغرافیایی هستند که در آن محدودها، سایت‌ها و پدیده‌های کم‌نظیر و بی‌نظیر زمین‌شناختی دارای ارزش علمی و آموزشی در کنار سایر جاذبه‌ها علمی، فرهنگی تاریخی، طبیعی و بویژه جامعه محلی قرار دارد که سه هدف آموزش، حفاظت و توسعه اقتصادی جامعه محلی را دنبال می‌کند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4609
اخبار مرتبط
نظرات شما