• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
دبیرکل اتاق بازرگانی کرمان عنوان کرد:

شبکه بانکی در استان کرمان قفل است

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: تقریبا در استان منابع آزاد وجود ندارد و شبکه بانکی در عمل قفل است.

حسن امیری، در نشست هم اندیشی کمیته تسهیل کسب و کار، اشتغال آفرینی و حمایت قضایی افزود: ماه گذشته در سفر رئیس جمهور و هیات وزیران به استان، در نشست با وزیر اقتصاد وضعیت خاص شبکه بانکی را اعلام کردیم به طوری که ۱۱۰ هزار میلیارد تومان منابع استان و ۸۰ هزار میلیارد تومان مصارف استان است و با توجه به تعهدات زیر خطی کل شبکه بانکی، اعتبارات اسنادی، ضمانتنامه ها و تسهیلات مشارکتی، هیچ منابعی برای بانک ها باقی نمی ماند.
عضو هیات خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در استان کرمان ادامه داد: امسال رهبر معظم انقلاب تولید دانش بنیان را در نامگذاری سال مورد تاکید قرار دادند و با توجه به اینکه کرمان رتبه شانزدهم را از نظر تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور دارد، باید تلاش کنیم با تامین مالی و کمک بانک ها بتوان این رتبه را به جایگاه پنجم ارتقا داد.
همچنین مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز در این جلسه بیان کرد: محدودیت ها در پرداخت تسهیلات شرایط سختی را برای متقاضیان ایجاد کرده که امیدواریم امسال با راه‌اندازی شورای راهبری فناوری و تولید دانش بنیان در استان، جایگاه تولید دانش بنیان را ارتقا ببخشیم.
سعیدی افزود: در خردادماه سال جاری قانون جهش تولید ابلاغ شده که یکی از قوانین مترقی در کشور محسوب می شود و مسیر فعالیت های دانش بنیان را حداقل تا ۱۵ سال آینده مشخص می کند.
مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه با اجرای این قانون می‌توان از حالت سنتی تولید خارج شویم، تصریح کرد: در آئین نامه‌های این قانون چگونگی ارزش گذاری فناوری و وظیفه و نوع فعالیت هر دستگاه مشخص شده که اگر اجرایی شود بسیار موثر خواهد بود.
وی اظهار کرد: ۴۰۰ نیاز فناورانه در حوزه های مختلف کشاورزی، محیط زیست، آب، صنعت، معدن، انرژی، امور زیربنایی و خدمات در کمیته های مختلف احصا شده تا طی فرآیندهایی بر اساس ظرفیت های مختلف تولید شود.  
 ۶۵ شرکت دانش بنیان و ۲۷۶ شرکت فناور در کرمان
در ادامه این نشست رئیس پارک علم و فناوری کرمان گفت: ۶۵ شرکت دانش بنیان و ۲۷۶ شرکت فناور در استان کرمان فعال هستند که نباید این دو مجموعه را از یکدیگر جدا دانست و در قانون نیز به این موضوع تاکید شده است.
محمدرضا سپهوند با بیان اینکه شرکت های عضو پارک علم و فناوری، شرکت هایی قوام یافته و پیشرو هستند و تسهیلات نیاز اصلی فعالیت های آنهاست بیان کرد: در خارج از کشور سرمایه گذاران، به جای سرمایه گذاری در برخی بازارهای مالی مانند بورس به سمت سرمایه گذاری بر روی ایده های فناورانه می روند و اگر این فرهنگ در ایران و کرمان نیز گسترش یابد و بانک ها برای اعطای تسهیلات توجیه شوند، پیشرفت های خوبی را شاهد خواهیم بود.
وی تصریح کرد: برای یکسری از شرکت های استارتاپی که ایده دارند و در حال کار بر روی ایده های خود هستند، تسهیلات سم مهلک محسوب می شود بلکه نیاز به سرمایه گذار دارند.


همچنین رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان نیز در این جلسه بیان کرد: مهمترین دارایی شرکت های دانش بنیان فکر و اندیشه و نیروهای انسانی آنهاست که چون این موارد قابل اندازه گیری نیستند متاسفانه برای بانک ها اهمیت ندارند.
عابد شیخ بهایی افزود: در بانک ها تضامین، قوانین و فرآیندها برای شرکت های دانش بنیان مانند سایر شرکت هاست در صورتی که ماهیت و نوع کار متفاوت است و پیشنهاد می شود دریافت تسهیلات به سمت صندوق های استان برود.
وی ادامه داد: پست بانک تاکنون هیچ تسهیلاتی مرتبط با وجوه وزارت ارتباطات پرداخت نکرده و همچنین اخذ تسهیلات تبصره ۱۸ بعد از چندین ماه پیگیری تازه به خوان اول رسیده است.
سوق دادن منابع دولتی به سمت صندوق پژوهش و فناوری
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان، سرپرست صندوق پژوهش و فناوری استان کرمان نیز در این نشست خاطرنشان کرد: بهترین راه برای تامین مالی تسهیلات، سوق دادن منابع دولتی و مراجعه شرکت های دانش بنیان و فناور به صندوق است. مهرداد سلمانی افزود: از نظر دریافت تضامین تسهیلات، ساده سازی صورت گرفته، به یک سوم کاهش یافته و فرآیند کاملا اینترنتی است و شرکت ها می توانند از خط اعتباری 18 میلیارد تومانی استفاده کنند. وی گفت: امسال فرآیند سرمایه گذاری خطرپذیر را برنامه ریزی خواهیم کرد تا پروپوزال ها بررسی و پس از تایید برخی سرمایه گذاری ها انجام شود.
گفتنی است در این نشست برخی شرکت های دانش بنیان به بیان مشکلات خود با بانک ها پرداختند و مواردی برای تسهیل شرایط مصوب شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4908
اخبار مرتبط
نظرات شما