• دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ -
  • 15 July 2024

  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ -
  • 15 July 2024
معاون دادگستری کرمان اعلام کرد

شناسایی 90 نقطه بحرانیِ اراضی در معرض تصرف

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اقدامات حوزه مقابله با حاشیه نشینی در استان گفت: رفع تصرف از 2276 هکتار اراضی ملی، 47 هکتار اراضی بنیاد مسکن، رفع تصرف 110 هکتار اراضی راه و شهرسازی و شناسایی 90 نقطه بحرانی استان انجام شده است...

سیدمهدی قویدل در جسه شورای معاونین دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه 27 برنامه منطبق با سند تحول قضایی برای معاونت پیشگیری از وقوع جرم پیش بینی شده، اظهار کرد: از جمله برنامه های این معاونت در حوزه های کاهش تصادفات، پیشگیری از جرایم مرتبط با زمین، ساماندهی روابط حقوقی اشخاص در حوزه معاملات املاک و وسایل نقلیه، راهبری و اجرای برنامه جامع پیشگیری از اعتیاد، برگزاری دور های آموزشی مهارت های ارتباطی مبتنی بر سبک زندگی ایرانی و اسلامی، انجام اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در حوزه قاچاق کالا و ارز و اجرای برنامه پیشگیری از کلاهبرداری سایبری و پرتکرار است.
وی افزود: اجرای برنامه جامع پیشگیری از خشونت، راهبری ساز و کارهای استانی عملیاتی شدن قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، توسعه کمی و کیفی مراکز ملاقات فرزندان طلاق، توسعه کارگاه های آموزش مهارت های ارتباطی بین زوجین، توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره، راهبری وسازماندهی دیده بانان پیشگیری و اجرای طرح اورژانس قضایی از جمله دیگر برنامه های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان به شمارمی رود.
قویدل به فعالیت ویژه قرارگاه مبارزه با سرقت به عنوان پایلوت کشوری و اجرای طرح اورژانس قضایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: در شش ماهه اول سال جاری مشاوره حقوقی در 230 مسجد با حضور 142 قاضی و 95 مصلح و نیز برگزاری میز خدمت مصلحین در مصلای کرمان طی 33 هفته انجام شده است.
وی به اقدامات انجام شده در حوزه قرارگاه پیشگیری از سرقت اشاره و بیان کرد: تکمیل بانک اطلاعات سارقین استان، مکاتبه و تقسیم کار وظایف هر یک از دستگاه ها، بازنویسی طرح پیشگیری از سرقت محصولات کشاورزی، احصاء محکومان دارای دو فقره سرقت و بیشتر جهت آغاز اقدامات لازم کنترلی، پیگیری اجرای طرح ساماندهی کارگاه های ضایعاتی، نظارت، بازاجتماعی و ... از جمله این اقدامات است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان یادآور شد: در حوزه مقابله با حاشیه نشینی نیز ضمن راه اندازی پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی قضایی، رفع تصرف از 2276 هکتار اراضی ملی، رفع تصرف از 47 هکتار اراضی بنیاد مسکن، رفع تصرف 110 هکتار اراضی راه و شهرسازی و شناسایی 90 نقطه بحرانی استان انجام شده است.
وی تعداد مصلحین آموزش دیده در استان کرمان را 5721 نفر ذکر کرد و افزود: در راستای اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی تاکنون 4074 پرونده به مصلحین و حکمین قرانی ارجاع شده که از این تعداد 2458 مورد به مصالحه ختم شده است.
قویدل در پایان گفت: استان کرمان در سال 1401 نسبت به سال گذشته، در 9 اتهام از 10 اتهام اول کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به اتهام تخریب بوده است.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه پیشگیری از وقوع جرم را راهکار اصلی کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی دانست و گفت: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان به عنوان یک معاونت راهبردی، اقدامات و برنامه های بسیار خوبی را اجرا کرده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت کار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم، تمامی دادستان ها و معاونت های دادگستری باید در اجرای برنامه های حوزه پیشگیری همراهی و همفکری نمایند.
حمیدی تصریح کرد: کمک فکری و ایده پردازی برای اجرای برنامه های هدفمند در حوزه پیشگیری از وقوع جرم یکی از مواردی است که باید مورد توجه همگان باشد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5602
اخبار مرتبط
نظرات شما