• چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ -
  • 22 March 2023

  • چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ -
  • 22 March 2023
تورم دی ماه منتشر نشد؛

سنت شکنی مرکز آمار در اعلام تورم

در اقدامی کم سابقه در نخستین روز ماه بهمن 1401 تورم دی ماه منتشر نشد. این شاخص که به نوعی نشان دهنده تغییرات عمومی قیمت ها بوده و سیاست های پولی دولت را در یک ماه ارزیابی می کند، هنوز مخفی مانده است. این در حالی بود که سال هاست روال مرکز آمار بر انتشار تورم ماهانه در اولین روز ماه بعد بوده است...

تورم ماهانه را مرکز آمار در اولین روز هر ماه منتشر می کند. اتفاقی که در اقدامی بی سابقه در نخستین روز بهمن ماه 1401 رقم نخورد. مرکز آمار پیش از این در اولین روز دی 1401 تورم ماهانه آذر را برابر با 1.9 درصد محاسبه کرده بود که در این مقطع عمده رشد شاخص قیمت مصرف کننده از سوی کالاهای بادوام و با تاثیر بزرگ رشد نرخ دلار صورت گرفته بود.
البته بررسی نرخ تورم ماهانه در سمت کالاهای خوراکی نشان از کاهش این شاخص داشته که برخی کارشناسان معتقدند این کاهش در اثر کنترل شوک ناشی از حذف ارز ترجیحی بوده است. همین موضوع موجب شده بود تا تورم ماهانه در کل پایین تر از مرز 2 درصد ثبت شده و از ماه های قبل کمتر شود.
این در حالی بود که البته نرخ تورم نقطه ای آذر برابر با 48.5 درصد بوده و از ماه قبل تقریبا 0.4 واحد درصد بیشتر شده بود. تورم میانگین در این ماه نیز نشان از رشد 45.5 درصدی در آذر ماه داشته است.
اکنون اما نرخ ماهانه تورم منتشر نشده و حاصل سیاست های پولی دولت در اولین ماه زمستانی کشور همچنان مخفی مانده است. این در حالی است که این شاخص تقریبا کلیدی ترین متغیر در ارزیابی وضعیت اقتصادی کشور به شمار می آید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6349
اخبار مرتبط
نظرات شما