• جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ -
  • 29 September 2023

  • جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ -
  • 29 September 2023
پیشنهاد اجرای طرح به صورت پایلوت در شهرک‌های صنعتی؛

راه اندازی «بازار خاموشی» در کرمان بررسی شد

طرح راه اندازی «بازار خاموشی» در نشستی با حضور رئیس اتاق کرمان، نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران، رئیس اندیشکده انرژی اتاق کرمان، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان و چند چهره صاحبنظر در حوزه انرژی بررسی شد...

رئیس اتاق کرمان در این نشست با اشاره به اینکه کل فروش برق به مشترکان هزار و 600 میلیارد تومان است، گفت: صنایع کمتر از 10 درصد این میزان را مصرف می کنند و باید برای جلوگیری از خاموشی صنایع چاره ای اندیشیده شود. سیدمهدی طبیب زاده افزود: می توان اعلام کرد مشترکان خانگی در صورتی که از خرداد تا شهریورماه مصرف برق کمی داشته باشند، می توانند بقیه سال را با تعرفه رایگان برق مصرف کنند که این موضوع انگیزه را برای کاهش مصرف در مشترکان خانگی افزایش می دهد.
وی ادامه داد: راه اندازی بازار خاموشی برای مصارف صنعتی، بستری برای اجرا می خواهد و نیازمند طراحی پلتفرمی ویژه است تا بتوان عرضه و تقاضا را تنظیم و کنترل کرد. طبیب زاده، به ارائه پلتفرمی توسط یک شرکت بخش خصوصی برای اجرای بازار خاموشی اشاره و بیان کرد: پیشنهاد می شود این پلتفرم در نشستی با مدیران و مسئولان برق استان بررسی و شرایط برای اجرای بازار خاموشی فراهم شود.
در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان گفت: در چند سال آینده وضعیت تقاضای برق به نحوی است که باید برنامه ای جدی برای مدیریت مصرف طراحی شود. محمد سلیمانی ساردو افزود: تاکنون در مصوبات شورای امنیت ملی و مصوبات دولت، انسجامی در تعیین تکلیف مصرف در صنعت، کشاورزی، توزیع و رشد مصرف انرژی وجود داشته، مدیریت مصرف صورت گرفته و کمترین تنش ها وجود داشته است.
وی در رابطه با اجرای طرح بازار خاموشی تصریح کرد: امیدواریم در این زمینه با نشست های برگزار شده به جمع بندی برسیم تا قبل از تصویب مصوبات سال آینده و ابلاغ آنها، این موضوع را در برنامه ها بگذاریم. سلیمانی ساردو، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود عنوان این طرح با نام "بازار خاموشی" تغییر یابد زیرا این عنوان بار منفی روانی برای فعالان این حوزه دارد. وی ادامه داد: امیدواریم برای شروع تابستان 1402 سناریوی مشخص و با برنامه برای اجرای این طرح به تصویب رسیده باشد و اجرا شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان، رئیس اندیشکده انرژی اتاق کرمان در ادامه این نشست بیان کرد: پیشنهاد می شود اجرای طرح بازار خاموشی را به صورت پایلوت در یک مجموعه مثلا شهرک صنعتی شماره 2 کرمان اجرا و نتایج آن را ارزیابی و بررسی و در صورت رضایت بخش بودن، به عنوان یک مدل کلان کشوری آن را معرفی کنیم.
احمد علوی، با اشاره به اینکه به دلیل وجود برخی مسائل در کشور، به نظر می رسد آزادسازی قیمت انرژی انجام نخواهد شد، گفت: اگر قرار باشد این اقدام انجام شود، باید برنامه سه ساله، 6 ساله و 9 ساله برای آزادسازی قیمت در نظر گرفته شود.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6496
اخبار مرتبط
نظرات شما