• چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023

  • چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023
پازل طلایی بورس کالا تکمیل می شود؛

شمش طلا در جیب سرمایه گذاران خُرد

طبق اعلام بورس کالای ایران، معاملات زنجیره ای از ابزارهای مالی و مشتقه بر پایه شمش طلا ظرف روزهای آینده با معامله گواهی سپرده شمش آغاز می شود و در ادامه شاهد ورود شمش طلا به بازار مشتقه بورس کالا نیز خواهیم بود...

حسین زمانی، کارشناس بازار سرمایه درباره مزیت ها و ویژگی های معاملات گواهی سپرده شمش طلا گفت: باتوجه به اینکه طلا فلز ارزشمند و کم حجم و کاربردی است، استفاده از گواهی سپرده که موجب ایجاد بازار نقدی قوی و قرارداد آتی شمش طلا که موجب ایجاد بازاری دوطرفه و استفاده از اهرم می شود، با توجه به مزایای که دارند، می توانند مورد استقبال معامله گران قرار بگیرند.
به گفته زمانی نخستین مزیت، کارمزد پایین معاملات است. با توجه به اینکه معاملات به صورت الکترونیک انجام می شوند با بهره مندی از سامانه آنلاین می توان موجب انجام معاملات مستمر با امکان کسب سود از نوسانات قیمت دارایی پایه با کارمزد پایین شد و حتی می توان در بازار آتی از اهرم جهت کسب سود بیشتر استفاده کرد.
این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به بازار ثانویه که این بازارها دارا هستند، دومین مزیت نداشتن نیاز به تحویل فیزیکی و جابه جایی کالاست.
زمانی تصریح کرد: سومین مزیت نیز متنوع سازی سبد سرمایه گذاری با اتخاذ موقعیت خرید با استفاده از سازوکار بورس است و همچنین در زمان پایین آمدن قیمت می توان در آتی موقعیت فروش گرفت و کسب سود کرد.
به گفته وی چهارمین مزیت استاندارد بودن کالا در زمان تحویل و اطمینان از اصالت کالا با توجه به نظارت های انجام شده از سوی بورس کالا و بانک مربوطه است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: پنجمین مزیت نیز افزایش عمق معاملات است که با توجه به گستردگی بازار و امکان ورود سرمایه های خُرد به دلیل آنکه هر گواهی سپرده شمش طلا معادل 100 سوت (یک دهم گرم) است، به بازار صورت می گیرد. در نهایت باید گفت بازارهای گواهی سپرده و در ادامه قرارداد آتی شمش طلا موجب انجام معاملات در سطوح مختلف خُرد و کلان و کمک به جذب سرمایه های جدید در شرایط رکود می شود.
به گفته زمانی با توجه به اینکه این بازار فعالان خاص خود را دارد (به عنوان نمونه داخلی، معاملات آب شده طلا و در خارج با عنوان فارکس و همچنین معاملات آتی سکه و معامله گران آن که از قبل بودند و همینطور صندوق های طلا) با ایجاد سازوکار مناسب به صورت الکترونیک که موجب ایجاد بازار داخلی قوی با هدف کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا، هزینه های پایین کارمزد، انبارداری و تحویل می شود، قطعا می تواند موجب جذب اعتماد فعالان بازار و سرازیر شدن نقدینگی به این بازار شود.
این کارشناس بازار سرمایه همچنین افزود: با توجه به ویژگی های خاصی که طلا دارد، سبب استقبال معامله گران و جذب نقدینگی به این بازار می شود و کمتر کالایی وجود دارد که این ویژگی ها را داشته باشند.
وی عنوان کرد: اولین ویژگی بازار نقدی این کالاست که ارزش گذاری معاملات آن به صورت دلاری و براساس سازوکار بازارهای جهانی است. دومین ویژگی قابلیت سرمایه گذاری بلند مدت است که برخلاف برخی کالاها (مانند زعفران و...) که به صورت فصلی و دوره یکساله هستند، این کالا را می توان برای سرمایه گذاری بلند مدت انتخاب کرد. سومین ویژگی حجم پذیری آن است، در واقع همه سرمایه گذاران با قدرت های خرید مختلف در حجم های متنوع می توانند این کالا را خریداری کنند.
به گفته زمانی در کنار این بازار می توان با ایجاد بازار معاملات اختیار معامله (آپشن) برای شمش طلا و همچنین ایجاد بازارهای موازی جدید مانند ارزهای دیجیتال یا کالاهای ارزشمند دیگر به معاملات بازارهای مالی بورس کالا جذابیت بخشید.
وی در پایان تصریح کرد: مطلب مهم قابل ذکر دیگر که به عنوان راهکاری موثر برای جذب رضایت فعالان بازار و جذب مشتریان بالقوه شناخته می شود، معافیت مالیاتی این معاملات است که تاثیر خیلی زیادی در رونق دادوستدها دارد.
دو مزیت مهم گواهی سپرده شمش طلا
الهه نعمتی، کارشناس بازارهای کالایی نیز درباره مزیت‌های گواهی اظهار کرد: نقدشوندگی بالا و معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.
به گفته نعمتی برای اولین بار صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا با همکاری ایمیدرو و بورس کالا استارت خورد. حجم اولیه اولیه این قرار داد ۲۵۰ کیلوگرم با درجه خلوص ۹۹۷ است که قابلیت افزایش تا ۵۰۰۰ کیلو گرم را هم دارد.
او می‌گوید: تاکنون در بورس کالا گواهی سپرده سکه قابلیت معامله داشت و انتشار گواهی سپرده شمش طلا را می‌توان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اقدامات در این بخش دانست.
نعمتی گفت: نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری در منزل، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی، معافیت مالیاتی و هم چنین قرار دادن این گواهی به عنوان وثیقه نزد بانک‌ها و اعطای تسهیلات از مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.
وی می‌گوید: همچنین این اقدام (گواهی سپرده شمش طلا) موجب تقویت منابع ارزی کشور و جذب سرمایه‌های سرگردان و پوشش نوسانات نرخ ارز می‌شود.
الهه نعمتی گفت: از دیگر نکات قابل توجه این است که خریداران از یک دهم گرم می‌توانند این گواهی را تهیه کنند و در صورتی که میزان خرید به یک کیلوگرم رسید می‌توانند از خزانه بانک‌ها نسبت به تحویل شمش خود اقدام کنند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6833
اخبار مرتبط
نظرات شما