• جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023

  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -
  • 08 December 2023
تقلای بورس برای حفظ سرمایه حقیقی‌ها؛

بازدهی هفتگی بازار سهام

بازار سهام در حالی هفته دوم خردادماه را به پایان رساند که شاخص کل بورس ۳.۲ درصد عقب‌نشینی کرد و شاخص هم‌وزن نیز ۳.۴۵ درصد پایین رفت. در این هفته ارزش معاملات خرد در مرز ۱۰ هزار میلیارد تومان نوسان داشت که حاکی از نااطمینانی سرمایه‌گذاران برای ورود به داد و ستدها بود...

شاخص کل بورس که هفته جاری را در ارتفاع دو میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۶۷ واحد آغاز کرده بود، با تجربه سه روز ریزش در طول هفته، تا سطح دو میلیون و ۲۷۱ هزار و ۴۲ واحد کاهش یافت تا افت ۳.۲ درصدی را ثبت کرده باشد.
شاخص هم‌وزن نیز در طول این هفته افت بیشتری را نسبت به شاخص کل بورس ثبت کرد؛ به نحوی که از ارتفاع ۷۹۲ هزار و ۹۰۵ واحد در ابتدای معاملات هفته به سطح ۷۶۵ هزار و ۵۰۸ واحد در روز چهارشنبه رسید و افت هفتگی ۳.۴۵ درصدی را ثبت کرد.
ارزش معاملات
این هفته ارزش و حجم معاملات بازار سهام ناامیدکننده بود. به نحوی که در روز نخست هفته، ارزش معاملات خرد به ۱۰ هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان رسید.
روز یکشنبه اما ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت و ۱۱ هزار و ۵۶۰  میلیارد تومان رسید.
در روز دوشنبه وضعیت معاملات نسبت به روز قبل عقبگرد داشت و کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان را ثبت کرد و به ۹ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان رسید.
روز سه‌شنبه نیز ارزش معاملات خرد کاهش بیشتری را تجربه کرد و به هشت هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسید. این رقم در آخرین روز هفته اندکی افزایش یافت و به ۹ هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان رسید.
به این ترتیب بازار سهام در حالی معاملات دومین هفته خردادماه را پایان داد که ارزش معاملات خرد نتوانست به سطوح امیدوارکننده برسد و پیام بی‌اعتمادی معامله‌گران را مخابره کرد.
عملکرد حقیقی‌ها
در دومین هفته خردادماه، روند ورود و خروج پول حقیقی چنگی به دل نمی‌زد. در نخستین روز  از هفته همزمان با ریزش شاخص کل، هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی رخ داد.
در دومین روز هفته که کاهش شاخص کل شتاب گرفته بود، روند خروج پول حقیقی هم تندتر شد تا در این روز بیش از دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شود.
این مسیر اما در روز دوشنبه و همزمان با رشد شاخص کل تغییر کرد و در این روز ۵۰۰ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی ثبت شد.
روند ورود پول حقیقی در روز سه‌شنبه هم ادامه یافت و ۶۱ میلیارد تومان ورود ثبت شد. در این میان اما در آخرین روز هفته دوم خردادماه، بیش از ۸۹۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.
خروج پول حقیقی از بازار سهام را که در آخرین روز  هفته شدت گرفت، می‌توان در ارتباط با تعطیلات هفته آینده نیز تفسیر کرد؛ معامله‌گران با توجه به این تعطیلات ترجیح داده‌اند بخشی از دارایی سهام خود را نقد کنند.
به گزارش تجارت‌نیوز،کارشناسان بازار سهام با توجه به هفته نیمه‌تعطیل پیش رو و بلاتکلیفی بازار برای روز شنبه، روند معاملات روزهای آتی را نوسانی توصیف می‌کنند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7508
اخبار مرتبط
نظرات شما