• جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 19 April 2024

  • جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 19 April 2024
به مناسبت روز ملی تشکل ها در اتاق بازرگانی کرمان صورت گرفت؛

تجلیل از تشکل های برگزیده اتاق کرمان

در نشست هم اندیشی تشکل های تخصصی اتاق کرمان که به مناسبت روز ملی تشکل ها و با حضور معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران برگزار شد، از تشکل هایی که در ارزیابی اتاق ایران موفق به کسب رتبه برتر شده بودند، تجلیل شد و به همین مناسبت به تشکل های فعال اتاق کرمان تندیس یادبود اهدا شد...

عملکرد ضعیف دولت در برابر کارنامه قابل دفاع بخش خصوصی

معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران با اشاره به اینکه در همه دنیا اقتصاد را از دولت گرفته اند و پیشرفت کرده اند، گفت: در اقتصاد خصوصی به دلیل اینکه کارمندان از زیر کار در نمی روند و مجموعه بخش خصوصی باید مالیات را پرداخت کند، اختلاس وجود ندارد.
سیدجواد زمانی، در نشست هم اندیشی تشکل های تخصصی اتاق کرمان که به مناسبت روز ملی تشکل ها برگزار شد، افزود: اقتصاد دولتی یعنی فسادهایی که در جامعه مشاهده می کنیم و البته نمی دانیم چرا تجربه موفق دنیا در کشور پذیرفته نمی شود. وی افزود: تا نپذیریم ضعف هایی در مدیریت کشور وجود دارد و این اوضاع نامناسب جامعه را متضرر می کند، وضعیت بهبود نمی یابد.
 زمانی، اظهار کرد: اجرای معنی دو کلمه "حیف" و "میل" به اقتصاد کشور آسیب وارد کرده که البته شاید میل داشتن بتواند در جامعه جریان مثبتی را ایجاد کند اما اجرای کلمه حیف به معنای تصمیم غلط گرفتن مسئولان برای بخش خصوصی، صدور بخشنامه‌های خلق الساعه و ممنوعیت ناگهانی صادرات است که اقتصاد را نابود کرده است.
وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد اقتصاد کشور دولتی است و هرکجا با کمبود بودجه روبرو می‌شوند، از درآمد نفت استفاده می‌کنند، تصریح کرد: این موضوع مصداق واقعی حیف کردن و بیهوده کردن منابع کشور است.
معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران با بیان اینکه معتقدم بخش اقتصادی قانون اساسی که در اوایل انقلاب تدوین شده و با توجه به گذشت زمان، نیاز به بازنگری دارد، گفت: با توجه به اینکه در همه دنیا هر۳۰ تا ۵۰ سال یک بار قانون اساسی کشورها بازنگری می‌شود، دلیل مخالفت با این موضوع در کشور را نمی دانیم.
زمانی با بیان اینکه در همین قانون اساسی گفته شده که 25 درصد اقتصاد مربوط به تعاونی ها و 50 درصد مربوط به بخش خصوصی باشد اما همین موضوع نیز اجرایی نشده است، افزود: برای اینکه شرایط اقتصاد کشور بعد از 43 سال بهتر شود نیازمند تصمیمات صحیح، اصلاح تفکرات و فراهم کردن پیش زمینه‌های لازم هستیم.
وی اظهار کرد: بر اساس علم اقتصاد اگر کشوری جغرافیای مناسب، نیروی کارآمد و منابع کافی داشته باشد و در آن کشور اقتصاد ضعیف باشد، ضعف در قانون و مدیریت کشور است. معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران با بیان اینکه بخش خصوصی جایگاهی در حاکمیت ندارد و اتاق در قانون اساسی سیاستگذار نیست، ادامه داد: در برخی شوراها که اتاق عضویت دارد اغلب یا حق رای ندارد و یا نسبت رای او ۴۰ به یک است. زمانی، با اشاره به اینکه در کشور ۲۰۲ تشکل ملی و ۳۶۷ تشکل استانی وجود دارد، اظهار کرد: کرمان با ۱۹ تشکل بیشترین میزان تشکل را در کشور دارد و رتبه اول را در ارزیابی ها به خود اختصاص داده است.
محوریت تشکل ها در اتاق کرمان

در ادامه این نشست رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه همواره در مورد تشکل ها از موضوعاتی مانند  همگرایی، هم افزایی و همکاری سخن گفته شده است، گفت: اتاق کرمان معتقد است تشکل‌ها در راستای توسعه پایدار بازوی قوی و قدرتمند تلقی می‌شوند و به همین دلیل سعی در توسعه تشکل‌ها به ویژه شکل گیری تشکل‌های صنایع و فناوری‌های جدید داریم.
سیدمهدی طبیب زاده خاطرنشان کرد: اتاق کرمان به معنای واقعی به تشکل‌ها اهمیت می دهد زیرا معتقد است با هم افزایی، کارها بهتر پیش می‌رود و به همین دلیل کار مطالعاتی، آسیب شناسی و زمینه‌های مختلف فعالیت تشکل ها بررسی شد.
وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در کرمان استقبال خوبی برای تشکیل تشکل‌ها شده است، اظهار کرد: اتاق کرمان می تواند با کمک تشکل ها به سطح تاثیرگذاری مناسبی در تصمیمات استان برسد که برای رسیدن به اتاق تاثیرگذار باید بتوان حرف صحیح و حرف حساب زد و برای بهبود فضای کسب و کار تلاش کرد.
طبیب زاده، افزود: همچنین تشکل‌ها به عنوان یک بازوی قوی اجرایی به ویژه در تکمیل اطلاعات و استفاده از نظرات مشاوره ای می‌توانند قدرت چانه زنی بخش خصوصی را افزایش دهند. رئیس اتاق کرمان به نقش مهم تشکل‌ها در تاثیرگذاری تصمیمات اشاره کرد و گفت: انجمن پسته ایران به گونه ای فعالیت داشته که در کشور تقریباً بدون نظر این انجمن هیچ تصمیمی در مورد مباحث ارزی گرفته نمی شود.
در ادامه این نشست رئیس انجمن ملی خرما، به اهمیت تشکل‌ها و توسعه آنها در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در ایران ۱۴ هزار تشکل غیر دولتی فعال هستند که به نظر می‌رسد ۲ تا 3 هزار آنها خصولتی است که با توجه به جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری ایران و وضعیت درآمد ناخالص ملی، این تعداد تشکل ها مناسب نیست. محسن رشیدفرخی ادامه داد: در کشورهای حوزه اسکاندیناوی مثل بلژیک در حالی بیش از ۶۰ هزار تشکل وجود دارد که یک نهم جمعیت کشور ما و 9 تا 10 برابر سرانه درآمد ناخالص داخلی ما را دارا هستند.
وی تصریح کرد: قطعاً این دستاوردها حاصل استفاده از منابع طبیعی و خدادادی مانند درآمدهای نفتی نبوده بلکه اهمیت دادن به بحث تشکل‌ها بوده که متاسفانه در ایران در همه جوانب همکاری مثبتی با بخش خصوصی وجود نداشته است. رشیدفرخی اظهار کرد: جایگاه مشورتی بخش خصوصی که به صورت صریح در قانون به آن اشاره شده جدی گرفته نمی‌شود و اگر تشکل گرایی، همراهی و همدلی بیشتر شود می ‌توان دموکراسی را بیشتر تمرین کرد.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان، وی در ادامه به بحث درونگرایی و چالشگری مدنی تشکل‌ها اشاره کرد و گفت: روسا و هیات  رئیسه تشکل ها بر خرد جمعی توجه ویژه دارند که امیدواریم بتوان از این موضوع برای ارائه نظرات بخش خصوصی بهترین استفاده را کرد.
گفتنی است در این نشست گزارش ارزیابی تشکل های اتاق کرمان و گزارش تخریب سنگ 60 تنی کوه های مسجد صاحب الزمان(عج) توسط انجمن سنگ استان کرمان ارائه شد. همچنین در ادامه این همایش از تشکل هایی که در ارزیابی اتاق ایران موفق به کسب رتبه برتر شده بودند تجلیل شد و به مناسبت روز ملی تشکل ها به تشکل های فعال اتاق تندیس یادبود اهدا شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8314
اخبار مرتبط
نظرات شما