• سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024
هم‌اندیشی فعالان اقتصادی کرمان با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه؛

الزامات ورود کرمان به بازارهای صادراتی جهان

در نشست صادرکنندگان و واردکنندگان استان کرمان با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با موضوع نقش آفرینی بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی، الزامات ورود استان کرمان به بازارهای صادراتی جهان بررسی شد...

رئیس اتاق کرمان در این نشست با اشاره به اینکه سهم خاورمیانه در تجارت جهانی 4.8 درصد و سهم منطقه روسیه 2.6 درصد است، گفت: سهم کشورهای همسایه ایران در مجموع 5 درصد از تجارت جهانی است و طی 70 سال گذشته نیز همین گونه بوده و ما نمی توانیم صرفا و فقط با ارتباط با این کشورها به توسعه تجارت دست یابیم و باید به سایر بازارهای دنیا متصل شویم.
سیدمهدی طبیب زاده افزود: کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، سازمان همکاری های شانگهای و حتی اوراسیا که تفاهم نامه تجاری با ایران دارد، به دلیل منافع خود و عدم تمایل به همگرایی با ایران، چندان نقشی در توسعه تجارت ایران ندارند.
وی خاطرنشان کرد: در بررسی ها مشخص شده که ایران نه به عنوان مبدا و نه به عنوان مقصد در برنامه توسعه تجارت این کشورها نیست و به نوعی بر روی بازار ایران حساب نمی کنند. طبیب زاده، با تاکید بر لزوم توجه به سایر بازارهای جهان اظهار کرد: با توجه به پیشنهاد معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه برای ورود به بازار آفریقا، درخواست داریم که امکان حضور در کشورهای مختلف آفریقایی برای تجار کرمان فراهم شود.
وی به بیان ظرفیت های استان کرمان پرداخت و گفت: سه شرکت بزرگ پیمانکاری و مهندسی مشاور برای ارائه خدمات فنی و مهندسی در کرمان و در بالاترین سطح خود فعال هستند که می توانند در زمینه احداث در هر کشوری خدمات خوبی ارائه دهند. طبیب زاده افزود: همچنین کرمان از نظر تولید مصالح ساختمانی باکیفیت از جمله سیمان مطلوب و انواع سیم و کابل ظرفیت های بسیار خوبی دارد و همچنین در زمینه معدن با در اختیار داشتن تکنولوژی های بالا در اکتشاف، استخراج، بهره وری و فرآوری مواد معدنی می تواند به آفریقا کمک کند.
رئیس اتاق کرمان با تاکید بر اینکه در استان کرمان تولید صادرات محور و چشم انداز صادرات 10 میلیارد دلاری را در نظر گرفته ایم، ادامه داد: مسائل مربوط به تعهدات ارزی صادرکنندگان، عدم توان رقابت صادرکنندگان با پتروشیمی ها در خصوص ارز اختصاص داده شده، عدم هماهنگی های لازم در گمرکات کشور به ویژه مرزها، عدم ثبات قوانین و مقررات و نرخ ارز باعث شده استان کرمان دیگر صادرکننده بزرگ خشکبار نداشته باشد.
وی افزود: امسال 650 هزار تن تولید پسته آمریکاست و با حساب پسته باقی مانده از سال گذشته این کشور در حال حاضر 800 هزار تن پسته بالقوه در بازارهای دنیا دارد که ایران باید بتواند در این شرایط سخت رقابتی 200 هزار تن پسته امسال خود را به فروش برساند.
در ادامه این نشست استاندار کرمان گفت: شناسایی صحیح کشورهای مقصد اقتصادی با توجه به ظرفیت های استان بسیار مهم است و صادرکنندگان با توجه به مشکلی که در هر یک از کشورها دارند می توان با سفارتخانه ها هماهنگ کرد. محمدمهدی فداکار اظهار کرد: در زمینه بحث تهاتر در صادرات محصولات استان باید از ظرفیت وزارت امور خارجه بیشتر استفاده کرد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه تکلیف ما خلق ارز برای کشور است، گفت: با روش هایی مانند صادرات به ویژه صادرات محصولات دانش بنیان، واردات، انتقال تکنولوژی، صدور خدمات مهندسی، سرمایه گذاری در داخل و خارج کشور، ترانزیت و... می توان به خلق ارز رسید. مهدی صفری، افزود: با توجه به ظرفیت های بسیار زیاد کرمان، این استان می تواند در بخش خدمات فنی و مهندسی، معدن، قطعات و ماشین آلات در بازار کشورهای مختلف آفریقایی ورود و موفق عمل کند.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان،وی ادامه داد: در حال حاضر سیاست ایران در آفریقا این است که نیروهایی را از این کشور وارد مراکز آموزش فنی و حرفه ای کشور کنیم و پس از کسب مهارت های لازم، نمایندگی هایی مانند تعمیر خودرو را در آفریقا ایجاد کنیم. صفری تصریح کرد: به همه صادرکنندگان برای ورود به بازارهای مختلف به ویژه آفریقا کمک و راهنمایی ارائه خواهیم کرد.
 گفتنی است در این نشست برخی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان مسائلی را در زمینه های دیپلماسی اقتصادی مطرح کردند.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8340
اخبار مرتبط
نظرات شما