• جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 19 April 2024

  • جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 19 April 2024
بازدهی مثبت تمام بازارها در هفته نیمه‌تعطیل شهریور؛

بازدهی بازارها در هفته دوم شهریور 1402

در حالی که هفته دوم شهریور به سبب تعطیلی مراسم اربعین جان چندانی برای معامله در روزهای پایانی نداشت اما بازدهی بازارها مثبت شد. افزایش قیمت در بازارهای مالی چندان قابل توجه نبود و «بورس» گوی سبقت را از بازارهای مالی ربود...

در دومین هفته شهریور برخلاف هفته گذشته بازدهی بازارها روند یکدستی داشت. در هفته نیمه تعطیل جاری بازارهای مالی روند مثبت اما محدودی داشتند و بازار بورس پرچمدار بیشترین بازدهی بود.
بازدهی بازارها هفته دوم شهریور 1402
با نزدیکی به ۶ ماهه دوم سال‌جاری و تاکید کارشناسان اقتصادی بر خروج بازارهای مالی از شرایط رکودی، برخی معامله‌گران در انتظار اخبار مشخصی در خصوص وعده‌های پیشین سیاست‌گذاران هستند. موضوع توافق موقت برجام،‌ دلارهای بلوکه شده که آیا به مقصد رسیدند و پایان هشت ساله برخی تحریم‌ها با اتمام شهریور از رویدادهایی هستند که پیوسته به آنها تاکید شده و توانسته‌اند همچون اهرم فشاری به کمک سیاست‌گذار برای مهار قیمت دلار بیایند.
در هفته دوم شهریور تعطیلی اربعین در وسط هفته جاری بازار را از رمق انداخت. با این وجود فعالان بازار ارز وزن اخبار مثبت در جهت کاهش قیمت‌ها را سنگین‌تر می‌دانستند. از سوی دیگر، توجه معامله‌گران به رشد تقاضا نیز بود و همین موضوع رشد بازدهی بازارهای مالی را به همراه داشت.
تحلیلگران بازارهای مالی همواره تاکید می‌کنند تا زمانی که انتظارات تورمی افزایشی است و متغیرهای کلان اقتصادی تغییری نکرده، نباید انتظار کاهش قابل توجه و ثبات قیمت دلار را داشت.
قیمت دلار
بررسی بازدهی قیمت دلار از ۹ تا امروز ۱۶ شهریور نشان می‌دهد اسکناس آمریکایی با افزایش ۶۵۰ تومانی قیمت، بازدهی مثبت طی مدت یاد شده داشته است. این اسکناس در روز جاری با قیمت ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان بسته شد و نسبت به مدت مشابه هفته گذشته بازدهی ۱.۳۳ درصدی داشت.
تحلیلگران اقتصادی معتقدند در حال حاضر محدوده ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برای دلار مهم شده و اخبار درمانی را دلیل اصلی ماندن دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی می‌دانند. آنها می‌گویند احتمال به وقوع پیوستن وعده‌های سیاسی در مدت کوتاه امکان‌پذیر نیست.
موضوع افزایش فروش نفت نیز از عواملی است که در هفته‌های گذشته پیوسته به آن اشاره شده است. به نظر می‌رسد یکی از ابزارهای مهم روزهای اخیر برای فریز قیمت دلار همین دلارهای حاصل از فروش است که دست‌ سیاستگذار را باز نگه داشته است.
قیمت طلا
امروز‌‌ ۱۶ شهریور هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت دو میلیون و ۳۵۳ هزار تومان رسید و با افزایش قیمت ۲۶ هزار تومانی نسبت به مدت مشابه هفته گذشته به کار خود پایان داد. این هفته فقط طلا در بازارهای مالی بازدهی مثبت ۱.۱۲ درصدی داشت.
گفتنی است، قیمت طلای جهانی در لحظه نگارش این گزارش به رقم ۱۹۲۱ دلاری رسیده است. انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل ۲۴ دلار کاهش قیمت داشته است.
قیمت سکه
در هفته اخیر سکه امامی بازدهی ۰.۵۰ درصدی داشت این قطعه در روز جاری با قیمت ۲۸ میلیون و ۱۴۱ هزار تومان به کار خود پایان داد و افزایش قیمت ۱۴۱ هزار تومانی نسبت به هفته نخست شهریور داشت.
بورس
نگاهی به معاملات هفته دوم شهریورماه حاکی از آن است که در ابتدای هفته، معاملات بازار هر چند صعودی اما کم‌رمق دنبال می‌شد. از میانه هفته اما با اعلام حذف ارز نیما برای پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها توسط سخنگوی سازمان بورس، معاملات بازار سرمایه دوباره جان گرفت.
به این ترتیب برآیند معاملات این هفته بازار سهام، کند هفتگی شاخص کل را صعودی تشکیل داد. به طوری که شاخص کل با افزایش 2.2 درصدی از تراز دو میلیون و 104 هزار واحد به سطح دو میلیون و 150 هزار واحد رسید.
اما رشد شاخص هم‌وزن کمی بیشتر بود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن در هفته گذشته حدود 2.25 درصد افزایش ارتفاع داد و از 710 هزار واحد به 726 هزار واحد رسید. گفتنی است معاملات این هفته بازار عمدتا تحت تاثیر اخبار حذف ارز 28 هزار و 500 تومانی پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها بود. به طوری که از این به بعد قرار بر این است که محصولات این دو گروه بورسی با ارز حواله معامله شود.
بیشترین و کمترین بازدهی
نگاهی به معاملات دومین هفته از شهریور 1402 نشان می‌دهد، که نمادهای بورسی در این هفته نیز راه هفته گذشته را در پیش گرفتند و صعود خوبی را تجربه کردند. به طوری که نمادهای پربازده بورس در این هفته ارقام بزرگترین را نسبت به افت نمادهای کم‌بازده ثبت کردند.
پیشتاز سهم‌های پربازده سدبیر بود که با رشد 27 درصدی توانست به قیمت چهار هزار و 815 تومانی برسد و به مقاومت پنج هزار و 207 تومانی خود نزدیک‌تر شود. تحلیل تکنیکال این سهم حاکی از آن است که حمایت چهار هزار و سه تومان نزدیک‌ترین نقطه امن برای ورود پول به سهم است.
همچنین سدشت و کماسه نیز در این هفته به ترتیب 22 و 18 درصد افزایش قیمت داشتند و به سطوح پنج هزار و 251 و 620 تومانی رسیدند. تحلیل تکنیکال این دو سهم نشان می‌دهد که سدشت و کماسه در منطقه خنثی از لحاظ خرید و فروش قرار گرفته‌اند و باید دید آیا ورود پول در این سهم‌ها به اندازه‌ای بوده که آن دو را به مقاومت‌های خود برساند؟
همانطور که پیشتر گفته شد، ارقام نزولی سهم‌های کم‌بازده بورس این هفته کمتر از ارقام صعودی سهام‌های پربازده بود. برای مثال، فماک که عنوان کم‌بازده‌ترین نماد این هفته را یدک می‌کشد، حدود 12 درصد افت کرد و به قیمت 971 تومان رسید.
به گزارش تجارت‌نیوز، تحلیل تکنیکال این سهم نشان می‌دهد قیمت فعلی فماک با نزدیک‌ترین حمایت آن حدود 70 تومان فاصله دارد. به این ترتیب باید گفت به احتمال زیاد سهم قیمت مذکور را تاج خواهد کرد.
البته باید دید پس از آن، آیا ورود پول به سهم فماک صورت می‌گیرد یا خیر؟ در صورتی که پولی به سهم تزریق نشود، بعید است حمایت مذکور حفظ شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8622
اخبار مرتبط
نظرات شما