• سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024
خروجی اجرای بخشنامه جدید ارزی؛

ریزش 50 درصدی کارت های بازرگانی کرمان

رئیس اتاق بازرگانی کرمان در پیش جلسه ستاد عالی پسته گفت: اجرای بخشنامه جدید مبنی بر "تعلیق کارت های بازرگانی با بازگشت ارز کمتر از ۶۰ درصد و عدم رفع این تعهد در مدت یک ماه"، بیش از 50 درصد کارت های بازرگانی استان کرمان را باطل می کند...

سیدمهدی طبیب زاده، افزود:صدور این بخشنامه ها بر مشکلات صادرات استان افزوده و اجرای آن صادرات استان را با مشکل جدی روبرو خواهد کرد. وی ادامه داد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری جلسه تاثیرگذار ستاد عالی پسته، با مصوبات مناسب برای کشاورزی و صادرات کشور و استان انجام شده و امیدواریم با اولویت بندی مباحث بتوان تغییرات اساسی را در این حوزه ایجاد کرد.
تاثیر مسئله تعهد ارزی بر قیمت پسته
در ادامه این نشست رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان گفت: بزرگترین مشکل ما برگشت محدودیت‌های تعهد ارزی است که تاثیر خود را بر روی صادرات گذاشته و به نظر می رسد اگر نماینده بانک مرکزی در جلسه ستاد عالی پسته حضور نداشته باشد و تصمیمی در این رابطه گرفته نشود، این نشست تاثیری برای پسته نخواهد داشت.
سیدمحمدرضا ترابی موسوی، با بیان اینکه حل نشدن مسائل تعهد ارزی بر روی قیمت محصول پسته نیز تاثیرگذار خواهد بود، افزود: با توجه به حجم مناسب تولید پسته در سال جاری، صادرکنندگان نیاز به تامین مالی تسهیلات سرمایه در گردش دارند که امیدواریم این موضوع نیز پیگیری و برای آن تصمیمی اتخاذ شود. وی ادامه داد: تسهیل در روند صادرات توسط دستگاه های جهاد کشاورزی، استاندارد و غذا و دارو و همچنین موضوع انتقال آب از مزارع کم بازده به مزارع پربازده می تواند از مباحث مطرح شده در نشست ستاد عالی پسته باشد.
حل مسئله استاندارد اجباری برای صادرات پسته
در ادامه رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق کرمان بیان کرد: در حال حاضر مشتریان چینی متقاضی و خریدار پسته ایران هستند و اگر وضعیت کارت های بازرگانی و تعهدات ارزی تعیین تکلیف نشود، صادرکننده معتبر و خوشنام نمی تواند پسته را صادر کند. محمدعلی محمدمیرزائیان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود برای برگزاری نشست ستاد عالی پسته کشور، استاندار کرمان طی درخواستی مکتوب از بانک مرکزی، خواستار برگزاری جلسه مربوط به تعهدات ارزی پسته شود و نمایندگان همه استانهای پسته خیز نیز در این جلسه حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: مسئله مهم دیگر موضوع استاندارد و الزام انجام یکسری آزمایش ها مانند افلاتوکسین است که این مسئله صادرات را متوقف کرده و در حال حاضر برخی محموله های صادراتی در مرزهای کشور به دلیل انجام آزمایش ها 7 روز متوقف شده اند. محمدمیرزائیان، با اشاره به اینکه فقط صادرات پسته به اتحادیه اروپا ملزم به داشتن استاندارد مربوط به افلاتوکسین است، اظهار کرد: چرا وقتی کشورهایی مانند روسیه، ترکیه و کشورهای آسیای میانه از ما نتایج آزمایش هایی مانند میزان افلاتوکسین در محصول را نمی خواهند چرا باید در کشور نسبت به این موضوع سختگیری و از صادرات آن جلوگیری شود؟ رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق کرمان گفت: اگر موضوع استاندارد اجباری برای صادرات پسته حل نشود، پسته های امسال صادر نمی شوند و قیمت پسته نیز بشدت کاهش خواهد یافت.
نگاه بسته در سیاست تعهد ارزی صادرات
 در ادامه این نشست عضو هیات رئیسه اتاق کرمان گفت: در نشستی که با رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی ایشان و همچنین معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با نمایندگان بخش خصوصی شامل اتحادیه صادرکنندگان خشکبار و اتاق بازرگانی برگزار شد درخواست لغو تعهدات ارزی برای صادرات محصولات کشاورزی مطرح شد که متاسفانه با این موضوع موافقت نشد. آرش علوی اظهار کرد: در این نشست عنوان شد لیستی از صادرکنندگانی که موفق شده اند ۲۰ یا ۳۰ درصد تعهدات ارزی خود را رفع کنند و مورد تائید مجموعه های بخش خصوصی باشد، ارائه شود که پیگیر رفع مشکلات صادرات آنها شوند.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان،وی تصریح کرد: بزرگترین مانع قانونی پیش روی مسائل تعهدات ارزی، مبنای سختگیرانه در قانون مبارزه با قاچاق پول و ارز است که اصلاح آن باید توسط جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و مجلس پیگیری و مذاکرات لازم انجام شود. علوی، بیان کرد: این مسئله باید در کوتاه مدت و بلندمدت حل شود و بانک مرکزی در این زمینه اختیارات کمی را داراست. عضو هیات رئیسه اتاق کرمان ادامه داد: شاید بتوان با برگزاری جلسات و پیگیری های بسیار، فرصتی برای رفع تعهدات ارزی سال های گذشته به وجود آید اما در مورد تعهدات ارزی آینده و ایجاد روش‌هایی برای برگشت قاعده مند ارز با قیمت واقعی بازار آزاد، به نظر مقاومت های بسیاری وجود دارد.
گفتنی است در این نشست مسائلی مانند تعلیق چند ماهه صادرات برای صادرکنندگانی که برای بار دوم محموله برگشتی دارند؛ درخواست دریافت پروانه بهره برداری صادرکنندگان از وزارت بهداشت؛ حل مشکل قطعی برق ترمینال های پسته برای کاهش سموم افلاتوکسین در محصول پسته و درخواست لغو الزام به داشتن شماره شناسه(QR code) برای تمامی محصولات صادراتی؛ مطرح شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/8737
اخبار مرتبط
نظرات شما