• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
باخت بورس به تمام بازارها؛

ملک و طلا؛ اولویت ایرانی ها برای سرمایه گذاری

نتایج پژوهش اخیر ایسپا نشان می‌دهد ترجیحات و علایق افراد برای سرمایه گذاری تحت تاثیر محل زندگی، جنسیت، سطح تحصیلات، سطح درآمد و سن متفاوت بوده است. در میان تمامی گروه‌ها سرمایه‌گذاری در مسکن بیشترین طرفدار را داشته و بورس سهم کمتری را در مقایسه با سایر بازارها رقم زده است...

در مهر ماه سال جاری نظر 12 هزار نفر  از افراد بالای 15 سال ایران به روش مصاحبه حضوری ارزیابی شده و از آن‌ها سوال شده :" اگر شرایط مالی شما به شکلی باشد که بتوانید پس انداز کنید، ترجیح می‌دهید پس‌انداز خود را چگونه مدیریت کنید؟"
نتایج تحقیق مرکز افکارسنجی سازمان ایسپا نشان می‌دهد که مردم بیشترین اتفاق نظر را روی سرمایه‌گذاری در «زمین و مسکن» داشته‌اند؛ به همین ترتیب بر اساس گزارش‌ها حدود یک سوم از مصاحبه‌شوندگان ترجیح می‌دهند پس‌انداز خود را در صورت امکان در بخش زمین و مسکن سرمایه‌گذاری کنند.
در مقابل 20.7 درصد از مردم پاسخ داده‌اند که اگر پس‌اندازی داشته باشند ترجیح می‌دهند طلا و سکه بخرند و 2.7 درصد دلار و ارز می‌خرند. براساس آمارها تمایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها در افراد جوانتر و با تحصیلات دانشگاهی بیش از سایر گروه‌های سنی و تحصیلی بوده است. همچنین در مقایسه بین زنان و مردان، زنان بسیار بیشتر از مردان به سرمایه‌گذاری در سکه و طلا تمایل نشان داده‌اند درحالیکه شدت علاقه مردان به سرمایه‌گذاری در مسکن بیشتر از زنان بوده است.
تفاوت پاسخ‌ها با توجه به میزان ریسک‌پذیری افراد
همچنین 15.2 درصد عقیده دارند که بهتر است پولشان را در بانک پس‌انداز کنند و از سود با ریسک کم آن استفاده کنند. داده‌ها نشان می‌دهد افراد با تحصیلات کمتر از دیپلم و افراد بالای 50 سال در مقایسه با سیار گروه‌های تحصیلی و سنی بیشترین تمایل را به پس‌انداز در بانک نشان داده‌اند.
از میان باقی شرکت کنندگان تقریبا 15.5 درصد از افراد مصاحبه شونده عنوان کرده‌اند در صورت داشتن پس‌انداز به کارآفرینی روی می‌آورند و 2.7 درصد باور داشته‌اند سرمایه‌گذاری در بازار خودرو برای آن‌ها بهترین گزینه است. در مقایسه بین شهر و روستا مشاهده می‌شود روستاییان تمایل بیشتری هم به کارآفرینی و هم به سرمایه‌گذاری در خودرو داشته‌اند.
همچنین تنها  1.3 درصد از جامعه نمونه اظهار کرده‌اند در بورس و 1.3 درصد از آن‌ها به سرمایه‌گذاری در رمزارزها و بازارهای جهانی تمایل داشته‌اند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9486
اخبار مرتبط
نظرات شما