• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور اعلام شد؛

نظام پایش بودجه اتاق‌ها ایجاد می‌شود

روسای اتاق‌های سراسر کشور در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران ضمن توجه به لزوم تعریف دقیق از نظام بودجه‌ریزی جدید اتاق بر طراحی سازوکار پایش آن در طول اجرا، تأکید کردند...

در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور با هیات رئیسه اتاق ایران جزئیات نظام بودجه‌ریزی اتاق ایران برای سال آینده مطرح و بررسی شد.
ساسان شاه‌ویسی، دبیرکل اتاق ایران به تشریح جزئیات روند بودجه‌ریزی ۱۴۰۳ اتاق ایران با رویکرد بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، پرداخت. بر اساس اظهارات او این نوع بودجه‌ریزی روی اقتصاد برنامه‌ای، توسعه‌ای، حسابداری و رفتاری تأکید دارد تا بهره‌وری تولید خدمات و کالا را بالا ببرد.
دبیرکل اتاق ایران ادامه داد: به دنبال این هستیم تا تابلوی تمام نمایی از فعالیت‌های اتاق ایران و اتاق‌های سراسر کشور به تصویر بکشیم. اگر برنامه راهبردی تعریف کردیم، باید محاسبه کنیم که آیا برای این اهداف، منابع لازم منظور شده است یا نه؟ در واقع بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد رابطه بین هدف، منابع و عوامل را محاسبه می‌کند.
شاه‌ویسی تصریح کرد: فراهم کردن اقتصاد مبتنی بر مدیریت نتیجه اجرای این نوع بودجه‌ریزی است.
در ادامه سلاح‌ورزی رییس اتاق ایران درباره چارچوب بودجه‌ریزی که موردنظر است، گفت: ابتدا باید برنامه‌ها و اهداف را مشخص کنیم و ببینیم چه منابعی در اختیار است و سپس طبق ظرفیت موجود، منابع را تخصیص دهیم. در واقع دنبال آن هستیم که منابع در راستای مأموریت‌های اتاق هزینه شود.
او خاطرنشان کرد: اتاق‌های سراسر کشور باید برمبنای برنامه مدون قابل اندازه‌گیری و قابل پایش از منابع موجود استفاده کنند. برای رسیدن به این هدف زیرساخت‌هایی لازم است که در حال ایجاد آنها هستیم.
بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران قرار است بودجه سال ۱۴۰۳ اتاق ایران با رویکرد تقسیم کار ملی و در قالب ۱۰ محور اصلی، تنظیم شود.
در این بین ارائه مبانی آموزشی لازم درباره نظام بودجه‌ریزی به عوامل اجرایی در اتاق‌های شهرستانی از سوی روسای اتاق‌ها درخواست شد.
با توجه به آنچه در این نشست عنوان شد، روسای اتاق‌ها بر تعریف سازوکار مشخص نظام بودجه‌ریزی تأکید کردند و یادآور شدند که عدالت در توزیع منابع بر اساس عملکرد اتاق‌ها باید رعایت شود. از طرفی به اعتقاد آنها بازبینی روی مباحث مطرح شده درباره بودجه و آنچه در بخش‌نامه بودجه آمده است، نیاز است و باید روی برخی موضوعات بازنگری صورت گیرد.
توانمندسازی اتاق‌های کم برخوردار نکته دیگری بود که از سوی روسای اتاق‌ها تأکید شد چراکه به اعتقاد آنها، بودجه موجود باید به صورت متوازن در کشور پخش شود.
دریافت گزارش پایش به صورت مستمر از روند اجرای بودجه و جلوگیری از هرگونه انحراف از آن موضوع دیگری بود که مورد توجه قرار گرفت.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9488
اخبار مرتبط
نظرات شما