• یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024

  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 25 February 2024
مدیر عامل شرکت گاز استان کرمان خبر داد؛

اجرای ۶۰ هزار میلیارد ریال پروژه گاز در کرمان

مدیر عامل شرکت گاز استان کرمان گفت: در حال حاضر ۶۲ پروژه گازرسانی در استان کرمان با اعتبار ۶۰ هزار میلیارد ریال در دست اجرا است که برخی از این طرح ها استراتژیک و راهبردی هستند...

محمد رضا سلیمانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت گاز شرکتی عملیاتی برای گازرسانی ایمن و پایدار است و در استان کرمان حدود ۳۰ سال فعالیت دارد.
وی با بیان اینکه دستاوردهای شگرفی طی ۲ سال اخیر در حوزه گاز استان کرمان رقم خورده است اظهار داشت: در ۲ سال گذشته ۱۱ شهر استان گازدار شده اند و در حال حاضر از مجموع ۸۴ شهر استان ۷۸ شهر به شبکه گاز متصل هستند.
مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان تاکید کرد: گاز رسانی به چهار شهر علی آباد ارزوئیه، جبالبارز جیرفت، دهکلان جیرفت و نودژ منوجان در دست اجرا است و گاز رسانی به ۲ شهر رمشک و چاه دادخدا نیز در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.
وی با بیان اینکه سه هزار و ۷۶۴ روستا در استان کرمان شرایط گازرسانی دارند خاطر نشان کرد: یک هزار و ۹۰۵ روستا در استان تا به امروز گازرسانی شده است که گازرسانی ۵۸۷ روستا طی ۲ سال اخیر بوده است و امیدواریم تا سال ۱۴۰۳ گازرسانی به تمام روستاهای استان تعیین تکلیف شود.
سلیمانی ادامه داد: ۷۹۲ هزار و ۹۷۷ اشتراک در حوزه گاز استان شامل ۷۸ درصد در شهرها و ۲۲ درصد در روستاها جذب شده که ۱۱ درصد آن در دولت سیزدهم بوده است و ۵۵۰ هزار و ۸۸۴ علمک گاز نیز در سطح استان نصب شده است
وی بیان کرد: یک هزار و ۵۳۶ مشترک صنعتی گاز در استان کرمان داریم و ۴۶۵ مورد از صنایع استان در دولت فعلی به شبکه سراسری گاز ملحق شده اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان افزود: تعداد ۷۹ ایستگاه گاز طبیعی CNG در استان کرمان برای تامین گاز خودروها داریم که روزانه تقریبا ۵۰۰ هزار مترمکعب مصرف گاز این ایستگاها برای سوخت رسانی است.
وی گفت: تاکنون ۲۷ هزار و ۹۲۴ کیلومتر در معابر شهرها و روستاهای استان کرمان خطوط شبکه گازرسانی ایجاد شده است که ۱۹ درصد آن طی ۲ سال گذشته اجرا شده است.
سلیمانی ادامه داد: با مصرف گاز در استان کرمان تا به امروز ۱۲۹ میلیون لیتر سوخت مایع صرفه جویی شده است و ۱۴ میلیون لیتر در حوزه صنایع بوده است.
وی با بیان اینکه میانگین گازرسانی در کشور ۸۴ درصد و در استان کرمان ۶۳ درصد است، اضافه کرد: البته در حوزه شهری ۹۹ درصد و بالاتر از میانگین کشوری هستیم، اما در بخش روستایی عقب ماندگی داریم که تلاش داریم با همت و همکاری مسئولان پرونده گازرسانی در استان کرمان تا سال ۱۴۰۴ به طور کامل بسته شود و منابع به سمت بهره برداری و خدمات رسانی برود.
مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان اظهار داشت: برای سال جاری یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر توسعه شبکه گاز رسانی تکلیف و تعهد داریم که تا امروز یک هزار و ۶۴۶ کیلومتر شبکه در سطح استان از ابتدای سال انجام دادیم که از میزان تکلیف شده عبور کردیم.
وی بیان کرد: با انجام طرح های گازرسانی پیش بینی می شود که پوشش جمعیتی ۹۹.۵ درصد از شهرها و ۶۹.۹ از روستاهای استان تا پایان امسال گاز رسانی شوند.
وی با اشاره به استقبال نکردن مردم برخی نقاط استان کرمان از گاز تصریح کرد: بیش از ۹۰ هزار ظرفیت گازرسانی در جنوب استان انجام شده است که بیش از ۷۳ هزار ظرفیت استفاده نشده داریم، همچنین بیش از ۱۵۴ هزار ظرفیت استفاده از گاز در شرق استان ایجاد شده که بیش از ۹۳ هزار عدم استقبال در این منطقه داریم که باید با کمک رسانه ها و فرهنگسازی مردم جنوب و شرق استان از این نعمت ارزان و پاک استفاده کنند.
سلیمانی بیان کرد: یک هزار و ۵۶۱ گلخانه مجوز دار در استان کرمان داریم که ۴۸۵ مورد در محدوده سبز و مشمول گازرسانی قرار دارند، اما تنها ۲۶ گلخانه از گاز استفاده می کنند که باید صاحبان گلخانه ها هر چه زودتر با استفاده از تسهیلات به شبکه گاز وصل شوند.
وی اظهار داشت: ۷۵ درصد از سهم انرژی صنایع استان کرمان مربوط به حوزه گاز است و ۴۵ درصد از مصرف گاز در سال گذشته مربوط به بخش نیروگاهی است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان بیان کرد: ۱۲ هزار و ۷۷۷ واحد دارای موتورخانه شناسایی شده است که ۵۰ درصد از آنها در سامانه برای بهسازی ثبت نام کرده اند که بیش از پنج هزار مورد با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال بهسازی شده اند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9510
اخبار مرتبط
نظرات شما