• دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 26 February 2024

  • دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 26 February 2024
گزارش بلومبرگ؛

پول ملی کره جنوبی، برترین ارز آسیا

کارشناسان اعلام کرده‌اند پول ملی کره جنوبی موسوم به وون در سه ماهه آخر ۲۰۲۳ نیز بهترین عملکرد را در میان ارزهای دیگر قاره کهن خواهد داشت...

بررسی‌ها نشان می‌دهد پول ملی کره جنوبی موسوم به «وون» احتمالا پیشتازی خود به عنوان برترین ارز آسیا را در سه‌ماهه آخر 2023 حفظ خواهد کرد و از این حیث از «بات» - پول ملی تایلند - نیز بالاتر خواهد بود.
به نوشته بلومبرگ، افزایش دوباره سطح صادرات کره جنوبی باعث شده وون از این شرایط نفع ببرد،‌ در حالیکه بازیابی مورد انتظار گردشگری در تایلند نتوانسته به اندازه شرایط کره جنوبی، به تقویت بیشتر پول ملی تایلند بپردازد.
بانک‌های مرکزی کره جنوبی و تایلند هر دو طی روزهای آینده آخرین جلسه سیاست‌گذاری خود در سال 2023 را برگزار خواهند کرد و باتوجه به کاهش تورم در تایلند، انتظار می‌رود بانک مرکزی این کشور رویکرد ملایمی در قبال سیاست‌های آتی خود داشته باشد.
با افزایش انتظارات نسبت به این موضوع که فدرال رزرو به پایان چرخه افزایش نرخ بهره نزدیک شده است، ارزهای آسیایی توانستند بخشی از کاهش ارزش خود در ابتدای سال 2023 را جبران کنند. این اتفاق باعث شده علاقه سرمایه‌گذاران به بازارهای نوظهور افزایش پیدا کند و در این میان کره جنوبی و هند شاهد ورود سرمایه به بازار سهام و اوراق قرضه خود هستند.

در سه‌ماهه آخر سال جاری میلادی، پول ملی کره جنوبی توانسته 3/3 درصد به ارزش خود بیفزاید. در این بازه زمانی، ارزش پول ملی تایلند 2/6 درصد ‌بالاتر رفته است.
انتظار می‌رود بانک مرکزی کره جنوبی سیاست سخت‌گیرانه‌تری در پیش بگیرد که نشان از تمایل این بانک به سیاست پولی انقباضی دارد. این تغییر در روند سیاست‌گذاری به دلیل وجود ریسک‌های مربوط به افزایش تورم در این کشور است. از سوی دیگر، انتظار می‌رود بانک مرکزی تایلند رویکرد ملایمی داشته باشد که ناشی از کاهش رشد اقتصادی و کاهش فشارهای قیمتی در این کشور است.
یکی از کارشناسان مستقر در سنگاپور به بلومبرگ اعلام کرده: «پس از آنکه تورم کل اقتصاد در تایلند در ماه اکتبر با کاهش همراه شد، این بانک سیاست پولی ملایم‌تری را در پیش گرفته که می‌تواند پول ملی این کشور را به شکل منفی تحت تأثیر قرار دهد. این اتفاق به این دلیل است که تفاوت زیادی در نرخ بهره آمریکا و تایلند وجود دارد و رویکرد فعلی بانک مرکزی تایلند می‌تواند این اختلاف را بیشتر کند.
به گزارش اکوایران، از سوی دیگر، بانک مرکزی کره جنوبی اطمینان بیشتری نسبت به قدرت وون‌ دارد و این موضوع به فشارهای تورمی در کره جنوبی نسبت داده می‌شود.
در حالیکه انتظار میرود بانک مرکزی تایلند در جلسه آتی خود نرخ بهره بانکی را بدون تغییر باقی بگذارد، احتمال کاهش نرخ بهره توسط این بانک در سال آینده میلادی افزایش پیدا کرده است زیرا این کشور نتوانسته به هدف رشد اقتصادی خود در سه‌ماهه آخر 2023 دست پیدا کند. علاوه بر این، تورم در تایلند در ماه اکتبر کاهش یافت که اولین کاهش در بیش از دو سال گذشته محسوب می‌شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/9598
اخبار مرتبط
نظرات شما