• جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ -
  • 14/08/2020

گفتگو
احمد زیدآبادی می‌گوید: امروز با انقلاب ارتباطی، مرزها و انحصارها شکسته شده و راه برای بسیاری از رسانه‌هایی باز شده که نه مسوولیتی دارند و نه باید به جایی پاسخگو باشند؛ رسانه‌هایی که اطلاعاتی را تولید می‌کنند و با سرعت و گستردگی فراوان آن اطلاعات را توزیع می‌کنند و بخش اعظمی از این اطلاعات می‌تواند فاقد پایه و اساس درست باشد.
اگر دستگاه قضائی فقط در دو زمینه عدم دخالت در زندگی و کسب‌وکار مردم و اهتمام جدی برای مبارزه با فساد عملکرد قابل قبولی داشته باشد، بخش مهمی از نارضایتی در جامعه فروکش می‌کند. رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران همچنین می‌گوید: فرآیند اصلاح و ترمیم را باید از همان جایی شروع کرد که خرابی‌ها آغاز شده است. بخش مهمی از مشکلات امروز در کشور مربوط به ساختار قضایی است.
جذب سرمایه خارجی در ایران منبع محور بوده و به‌ندرت وارد تولیدشده است. به لحاظ توزیع بخشی، عمده سرمایه خارجی در منابع اولیه و در حقیقت بخش نفت خام واردشده و به لحاظ روش سرمایه‌گذاری غالباً به شکل ترتیبات قراردادی (شامل بیع متقابل، BOT و...) است.
بررسی «اقتصاد کرمان» از پایش ملی محیط کسب و کار در زمستان سال 98 می گوید: استان کرمان نسبت به 8 استان دیگر محیط کسب و کار بهتر و نسبت به 21 استان محیط کسب و کار بدتری در زمستان 98 داشته است. این گزارش نشان می دهد وضعیت محیط کسب و کار در استان کرمان در زمستان 98 نسبت به پاییز 98 بدتر شده است...
مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود به بررسی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا پرداخته است. در این گزارش آمده است: اقتصاد ایران به‌ویژه در فصل بهرا با رکود همراه خواهد بود، اما نااطمینانی از شرایط در آینده، بسیار مهم‌تر و تأثیرگذارتر از آثار رکودی اولیه است.
پرونده
بیش از 2300 سال پیش، آن زمان که شاگردِ خرافاتیِ ارسطو، ایرانِ هخامنشی را به زانو درآورد و سلطه یونانیان بر سرزمین پارس را رقم زد، این «اسپاسِت»، حاکم دلیر کرمان بود که تا می‌توانست موی دماغ اسکندر شد و اگرچه همچون آریوبرزن، نامش در الواحِ تاریخ، برجسته نگردید، اما او نیز جانش را بر سر این رشادت گذاشت ,...
اقتصاد کشورهای مختلف جهان به سه دسته «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی»، «اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری» و «اقتصاد مبتنی بر نوآوری» تقسیم‌بندی می‌شود.  در حال حاضر ایران در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری است و سهم اقتصاد دانش‌بنیان (مبتنی بر نوآوری) در کشور بسیار محدود است. در چنین فضایی، دولت باید راهبردهای صحیح و مناسب برای گذار سریع به اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کند.
نظرسنجی
به نظر شما فوریت های اقتصادی استان کرمان برای سال ۹۹ کدام مورد است؟
اشتغال
تکمیل طرح های ناتمام
بهبود محیط کسب و کار
جبران خسارت اقتصادی کرونا
بازار طلا، دلار، سکه و بورس در سومین هفته مرداد ۹۹ همه با کاهش قیمت مواجه شدند. اما سرمایه‌گذاران در کدام بازارها این هفته بیشتر ضرر کردند؟...
1399/05/24 17:34
حقیقی ها همچنان خریدارند؛
بورس پس از ۱۰ صعود متوالی، معاملات هفته گذشته را با افت ۲.۹ درصدی شاخص کل پشت گذاشت و از سوپرکانال ۲ میلیون واحدی عقب نشست. بازیگران حقیقی اما پا پس نکشیدند و برای یازدهمین هفته پیاپی زمین خرید سهام را به نام خود سند زدند.
1399/05/24 17:34
یادداشت «فرهاد حسن‌زاده» در تحسین توجه شرکت مس به مسئولیت اجتماعی؛
«فرهاد حسن‌زاده»، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان و منتخب جایزه هانس کریستین اندرسن، در یک یادداشت با اشاره به انتشار مجله «مس‌آباد»، توجه شرکت مس به مسئولیت اجتماعی را ستود و نوشت این‌که یک سازمان در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای بچه‌ها هزینه می‌کند جای آفرین دارد.
1399/05/24 17:02
شرکت زغالسنگ کرمان و ذوب آهن اصفهان، تفاهم نامه امضا کردند؛
آیین انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت زغالسنگ کرمان با حضور باقر نیک طبع مدیرعامل شرکت زغالسنگ کرمان و هیات همراه در حضور علی احمدیان رییس هیات مدیره ذوب آهن و منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت با هدف تامین زغالسنگ با توجه به دو پارامتر کمی و کیفی به امضا رسید.
1399/05/23 15:30
در پایان معاملات این هفته بازار سهام، شاخص کل با افتی ۲٫۹ درصدی نسبت به هفته گذشته مجددا به زیر کانال ۲ میلیون واحدی سقوط کرد. میانگین ارزش کل معاملات این هفته نیز ۳۴ درصد کمتر شد.
1399/05/23 15:22
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با تقدیر از انجمن‌های علمی_دانشجویی علوم کامپیوتر، اقتصاد کشاورزی و کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان، به کار خود پایان داد.
1399/05/23 15:06
دبیر شورای هماهنگی بانک های استان کرمان خبر داد
دبیر شورای هماهنگی بانک های استان کرمان گفت: نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک های استان کرمان است.وی تصریح کرد: میزان مطالبات متفاوت و عمدتا مربوط به واحدهای تولیدی است که در سنوات گذشته نیز به کرّات نسبت به آنها مساعدت انجام گفته است.
1399/05/23 14:48
ارزش فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس، طی تیرماه امسال با رشد 51 درصدی همراه شد و میزان فروش 74 شرکت این بخش در این مدت از 21.4هزار میلیارد تومان گذشت.بر اساس این گزارش 74شرکت معدن و صنایع معدنی بورسی در چهار ماه ابتدای امسال (تا پایان تیر ماه)، به فروش بیش از 70هزار میلیارد تومانی دست یافته اند.این رقم 32درصد بیش از فروش دوره مشابه سال 98 است.
1399/05/22 23:57
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی خبر داد:
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران از انعقاد یک تفاهم نامه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای عارضه یابی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط خبر داد و گفت: در 26 استان با کادرسازی و برنامه ریزی، کار عارضه یابی را به صورت همزمان انجام خواهیم داد.
1399/05/22 23:52
طرح احداث کارخانه فروکروم شهرستان ارزوییه یکی از طرح‌هایی است که ابتدای دهه ۷۰ کلنگ زنی شد اما تاکنون بلاتکلیف مانده است. حالا پس از نزدیک به سه دهه به نظر می‌رسد با مصوبه مهمی که روز گذشته در دفتر استانداری کرمان در تهران تنظیم شد، این طرح به زودی از بلاتکلیفی دربیاید.
1399/05/22 17:21
شهردار کرمان گفت: ۱۲ طرح جدید بزرگ عمران شهری در راستای توسعه این شهر در سال جاری تعریف شده است.سیدمهران عالم‌زاده افزود: از جمله این طرح ها می توان به اجرای طرح آسفالت شهر کرمان اشاره کرد که این طرح با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان طی سال جاری اجرا می‌شود.
1399/05/22 17:16
پیشخوان " اقتصاد کرمان "
پیشخوان " روزنامه های اقتصادی "
سازمان آگهی‌ها: 2-32474271