• شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 18 May 2024

  • شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 18 May 2024
پورابراهیمی تشریح کرد؛

جزییات الحاق زغال‌سنگ کرمان به صدر تامین

نماینده کرمان و راور و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قیمت‌گذاری شرکت زغال‌سنگ برای واگذاری به شرکت صدر تامین تا هفته آینده گفت: یکهزار میلیارد ریال نیز از شرکت صدر تامین در قالب پیش پرداخت واریز می‌شود تا برای بخشی از تعهدات مالیاتی، تامین اجتماعی و تجهیزات مورد نیاز برای تولید اختصاص پیدا کند...

محمدرضا پورابراهیمی در نشست مشترک با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل صندوق فولاد کشور، مدیرعامل شرکت صدر تامین و نمایندگان کارگری شرکت زغال سنگ کرمان افزود: با وجود همه تلاش‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته به دلیل نداشتن پشتیبانی و همکاری لازم صندوق فولاد شاهد وضعیت نامناسبی در شرکت زغال سنگ کرمان هستیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: بدهی مالیاتی سنگین شرکت زغال سنگ کرمان از یک سو، بدهی تامین اجتماعی، مشکلات بیمه‌ای کارگران به دلیل بدهی سنگین تامین اجتماعی و نیز بدهی به سایر مجموعه‌های تامین‌کننده مواد، تجهیزات و تاخیر در پرداخت‌های حقوق، دستمزد و مزایای کارکنان، چالش اساسی ایجاد شده در شرکت مذکور است که به همین دلیل نیز وضعیت تولید تحت تأثیر قرار گرفته و به شدت کاهش یافته به نحوی که اگر این موضوع ادامه پیدا کند طی ۲ ماه آینده شرکت به تعطیلی قطعی می‌انجامد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با استاندار و مسئولان صندوق تامین اجتماعی صحبت کردیم که لازم است در مورد ۲ اتفاق مهم شامل اصلاح ساختار مالی، بودجه‌ای و اداری شرکت زغال‌سنگ و نیز امکان تغییر مالکیت آن از صندوق فولاد به صندوق تامین اجتماعی تصمیم‌گیری شود.
وی بیان کرد: صنعت زغال با توجه به تغییرات قیمت جهانی، تغییر نرخ ارز و حجم نیاز گسترده‌ای که هر روز بیشتر می‌شود به شدت سودآور است اما به دلیل نداشتن سرمایه‌گذاری لازم، جای خالی فناوری‌های تولید، مکانیزه نشدن روند تولید شاهد وضعیت نامناسبی در شرکت زغال سنگ کرمان هستیم و این در حالی است که شرکت‌های زغال‌سنگ طبس و شرکت‌های مشابه از وضعیت خوبی در تولید و سودآوری برخوردارند.
پورابراهیمی اظهارداشت: با توجه به تصمیم های اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان درخواست ما تسریع در توافق های صورت گرفته و پیگیری‌های انجام شده است.
براساس این گزارش در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان شوراهای کارگری شرکت زغال‌سنگ کرمان به تشریح وضعیت این شرکت پرداخته و بیان شد به دلیل ضعف پشتیبانی در تولید، شاهد کاهش تدریجی در فعالیت‌های تولید شرکت شدیم در حالی که به وضعیت تولید ۱۰ هزار تن در ماه رسیدیم که نشان‌دهنده وضعیت بسیار نگران‌کننده از این شرکت است.
نمایندگان شوراهای کارگری شرکت زغال‌سنگ کرمان همچنین گفتند که آمادگی دارند تولید را به سقف کاملا بالایی که شاخص تولید در این شرکت بوده برسانند اما این نیاز دارد مورد حمایت قرار گیرند و تجهیزات و امکانات مکانیزه شدن معدن نیز فراهم شود.
این گزارش ارسالی دفتر نماینده کرمان و راور به رسانه ها حاکیست، مدیرعامل صندوق فولاد نیز در این نشست با توضیحاتی که در خصوص اقدامات اخیر داد اعلام کرد پیگیر توافقات انجام شده در سفر استانی وزیر است و بخشی از کارها را هم انجام داده و با توجه به پیگیری های دکتر پورابراهیمی و نشست هایی که اخیرا در کمیسیون اقتصادی برگزار شده بخشی از فرایند اجرا در خصوص توافقات استانی وزیر کار در دستور کار قرار گرفته و در حال نهایی شدن است، اما نیاز به زمان بیشتری دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این خصوص توضیح داد با توجه به مطالبه جدی مسئولان استان و نیز کارگران شرکت زغال‌سنگ و با توجه به جلساتی که در این شرکت داشتیم و پیگیری‌های صورت گرفته در این خصوص برنامه وزارت تعاون انتقال سهام شرکت زغال‌سنگ کرمان و کرومیت اسفندقه به شرکت صدر تامین به عنوان یک هلدینگ تخصصی صنعتی- معدنی در مجموعه سازمان تامین اجتماعی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این نشست ضمن گلایه از تاخیر انجام شده در این خصوص از مدیران مربوطه خواست با توجه به تدارکاتی که به صورت مستمر دیده شده و پیگیری‌های کمیسیون قضایی، سریع تر موضوع انتقال سهام برای ایجاد تحولات ساختاری در تولید و افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری و تولید در شرکت نهایی شود.
پور ابراهیمی نیز در این نشست درخواست کرد که تصمیم های کوتاه مدت در خصوص این موضوع اتخاذ شود تا موضوع مدیریت حواشی شرکت زغال‌سنگ بتواند به حداقل ممکن برسد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10376
اخبار مرتبط
نظرات شما