• یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024

  • یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024
باوجود یک‌بار تصویب؛

مناقصه مرمت خانه شهر کرمان رای نیاورد

تقاضای مجدد شهرداری کرمان برای برگزاری مناقصه مرمت «خانه شهر» یکی از موضوعات یکصدو سی و هفتمین نشست علنی شورای این شهر بود؛ موضوعی که هرچند سال گذشته مصوب شورا را داشت، بعد از بحث های فراوان رای نیاورد...

قرار شد جنبه‌های گوناگون آن مجدد در کمیسیون مربطه بررسی و تصمیم نهایی در هفته‌های بعد گرفته شود.
خانه شهر کرمان در محدوده ای فرهنگی در کنار حسینیه ثارالله، بوستان قدیمی، چندسینما و کانون اندیشه، چسبیده به ساختمان جدید استانداری قرار دارد که بسیاری از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی این شهر نیز طی سالیان گذشته در آنجا برگزار شده و از ارزش بالایی به ویژه معماری برخوردار است.
دغدغه‌مندان کرمان طی سال های اخیر گلایه داشته اند که خانه شهر با وجود معماری منحصربه فرد و نقش مهمی که در تاریخ معاصر داشته به دلیل بی توجهی و مرمت نشدن در حال تخریب است.
بازگشت درخواست مناقصه مرمت خانه شهر درحالی امروز توسط شورا به کمیسیون مربوطه بازگشت داده شده که سال گذشته و در هشتاد و سومین نشست علنی شورای شهر کرمان نیز برگزاری مناقصه برای بازسازی خانه شهر کرمان به تصویب شورا رسید و اعضای این شورا با تصویب برگزاری این مناقصه بر لزوم توجه به این مکان فرهنگی و قدیمی شهر کرمان تاکید کردند.
اما حالا دُرست یک سال پس از آن مصوبه دوباره شهرداری نامه‌ای به شورا برای مرمت خانه شهر و برگزاری مناقصه ارسال کرده، نامه ارسالی شهرداری به شورای شهر در مورد مرمت خانه شهر یکی از بحث برانگیزترین موضوعات نشست شورا بود.طبق این نامه قرار بود از طریق مناقصه عمومی به مدت ۱۸ ماه با نحوه پرداخت ۳۰ درصد نقد و مابقی تهاتر با زمین نسبت به مرمت خانه شهر اقدام شود.
برخی اعضای شورا باتوجه به هزینه بالای مرمت معتقدند که این هزینه انجام نشود و کاربری آن را متفاوت ببینند؛ درحالی که عده ای نیز معتقدند این خانه، یک نماد برای شهر است که باید در مورد آن هزینه هم کرد.
این موضوع در کمیسیون‌های مربوط شورا نتوانسته بود موافقت اعضا را کسب کند و با آن مخالفت شده بود؛ در همین کمیسیون‌ها مقرر شده بود که با توجه به درخواست قبلی شهرداری، مجدد با هماهنگی شورا برای تعیین تکلیف ساختمان خانه شهر با استانداری مذاکره شود.
محمد امینی‌زاده رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا در این زمینه گفت: موضوع خانه شهر چند بار طرح شده، آخرین بار هم جمع‌بندی شورا این بود که در مورد این سازه و مجموعه پیرامونی آن اصلاح، ترمیم و مرمت اتفاق بیافتد.
وی ادامه داد: برای مرمت خانه شهر در نشست‌های قبلی شورا مقرر شده بود آن میزان که در بودجه امسال هست، پرداخت و مابقی نیز در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود، همچنین بر برگزاری فرایند مناقصه این مرمت در همین امسال تاکید شده بود.
رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا بیان کرد: اینک شهرداری می خواهد برای مرمت خانه شهر مناقصه عمومی اعلام کند، چون مبلغ این مرمت بالاست، در نامه ارسالی اخیر از شورا مجوز می‌گیرند.
وی تاکید کرد: من با مصوبه کمیسیون مربوطه که با پیشنهاد شهرداری موافقت نکرده مخالفم؛ مخالفت با این پیشنهاد شهرداری مبنی بر اینکه مرمت خانه شهر به مناقصه عمومی برود، توجیه ندارد.
حسین چناریان رییس کمیسیون بودجه شورای شهر کرمان نیز گفت: در مورد مرمت و بازسازی خانه شهر اگر بخواهیم کاری اساسی برای مرمت خانه شهر انجام دهیم، هزینه آن کمتر از ۳۰۰ میلیارد ریال نمی‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به شرایطی که خانه‌شهر دارد، باید منطقی به موضوع نگاه کنیم و دید احساسی نسبت به موضوعات هزینه‌بر نداشته باشیم.
محمد موسوی عضو شورا نیز گفت: درزمینه بناهای میراثی چندین مورد داشته ایم که شهرداری در آنها هزینه کرده؛ بنایی(خانه شهر) که مربوط به خود شهرداری و مالک آن نیز هست، قرار بوده اصلاح و بازسازی شود اما متاسفانه کاری انجام نشده است.
به گزارش ایرنا در نهایت قرار شد موضوع به کمیسیون های مربوطه بازگردد و مجدد بررسی تا برای هفته های بعد در صحن علنی شورا مطرح شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10519
اخبار مرتبط
نظرات شما