• یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024

  • یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ -
  • 14 April 2024
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مطرح کرد؛

اهمیت تکمیل زنجیره ارزش مس در کرمان

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت در جمع مدیران مجتمع مس شهربابک با تاکید بر تکمیل زنجیره تولید مس در استان، تصریح کرد: خام فروشی اگر صنعت را محکوم به شکست نکند، فرصت های توسعه و اشتغالزایی را از بین خواهد برد...

حسینی نژاد با بیان این نکته که استان کرمان به عنوان بهشت معادن کشور معرفی شده است، استفاده از ظرفیت های این نعمت خدادادی را در راستای افزایش اشتغالزایی و ایجاد درآمد برای اکثریت افراد جامعه را ضروری دانست و افزود: با توجه به اینکه سیاست کلان کشور به سمت جایگزینی درآمد معادن به جای درآمدهای نفتی است، استان کرمان می‌تواند از این پتانسیل عظیم و ویژه به نفع استان در جهت توسعه پایدار استفاده کند.
حسینی نژاد با اشاره به اشتغال در حدود ۴۰ هزار نفر در صنایع استان، بیان داشت: با توجه به این آمار، درصد کمی از جمعیت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان از شرایط شغلی و درآمدی مناسبی برخوردارند به همین منظور سیاست های استان به سمت سوق دادن درآمد صنعت به سمت سفره های مردم با توسعه پایدار و رونق صنایع جنبی و کوچک قرار گرفته است.
مدیرکل صمت استان در ادامه سهم عظیم استان کرمان در برخورداری از معادن را مساوی با پرداخت ۴۵ درصدی حقوق دولتی معادن در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: اگرچه استان طبق قانون حقوق دولتی معادن را به خرانه واریز میکند ولی متاسفانه شاهد عدم تحقق برگشت ۱۵ درصدی درآمد به استان هستیم که مجموعه مدیریتی استان پیگیر احقاق حقوق و اصلاح لایحه برنامه هفتم قانون معادن می‌باشد و از طرفی تکمیل چرخه تولید مس را در اولویت قرار داده است.
وی مهمترین محور های توسعه پایدار در استان را قطعه سازی صنایع وابسته مس و رونق تجارت الکترونیک معرفی کرد و از تعیین ۷۰ اولویت سرمایه گذاری با توجه به نیازهای توسعه صنعت به جهت هدایت سرمایه گذاران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع مس شهربابک،حسینی نژاد در پایان سه رکن اصلی توسعه پایدار را، توجه به مسائل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: تلاش کردیم در برنامه هفتم قانون معادن با نگاه توسعه پایدار،  قوانینی همچون تخصیص ۱/۵ درصد از سود معادن برای ساخت و بهسازی راهها و تخصیص ۱ درصد از فروش معادن برای رفع آلایندگی و مسائل محیط زیستی را تصویب نماییم تا صنعت استان در مسیر صحیح توسعه قرار گیرد و عوامل مخرب و ضرر آفرین آن به حداقل برسد.
گفتنی است در این نشست که با حضور مهندس محمودی مدیر مجتمع مس شهربابک صورت گرفت، گزارشی از آمار تولید، درصد پیشرفت طرح های توسعه و همچنین موانع و مشکلات مجموعه، توسط مدیران مجتمع ارائه داده شد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10616
اخبار مرتبط
نظرات شما