• پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 23 May 2024

  • پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 23 May 2024
طلا پناهگاه شد؛

موج هیجان در بازار طلا و سکه

حال و هوای بازار ارز و سکه در روزهای اخیر حکایت از نوسان هیجانی قیمت‌ها دارد. فعالان بازار می‌گویند در حال حاضر نوسان قیمت‌ها بیش از آنکه دلیل اقتصادی داشته باشد، ناشی از موج اخبار منفی درباره تشدید تنش ها در خاورمیانه است...

در بازار امروز شنبه 25 فروردین ماه قیمت طلا و سکه افزایشی بود با این حال قیمت دلار در مرکز مبادله و صرافی ملی ثبات را تجربه کرد.
با این حال برخی همچنان بازارسار را عامل اصلی در وضعیت فعلی بازار معرفی می کنند؛ موضوعی که البته از سوی رئیس کل بانک مرکزی دولت روحانی رد شده است. ولی الله سیف در گفت و گوی خود با ایلنا به همین موضوع اشاره کرده و با بیان اینکه «تصور افکار عمومی این است که مسئول نوسانات و جهش نرخ ارز بانک مرکزی است» تاکید کرد که «بانک مرکزی در مقایسه با سایر دستگاه ها نقش کمتری را در این رابطه داشته است». رئیس کل بانک مرکزی در دولت اول حسن روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه «انتظار از بانک مرکزی باید در حدود امکانات و اختیاراتی باشد که دارد» گفت: «مشکل عدم تعادل و جهش نرخ ارز به این دلیل پیش می‌آید که بنا بر دلایلی تعادل عرضه و تقاضا در آن نرخ، به هم می‌خورد. ممکن است بنا بر دلایلی اعم از اقتصادی و یا غیر اقتصادی تقاضا به سرعت افزایش پیدا کند و یا عرضه نتواند مانند گذشته ادامه پیدا کند
با این همه شواهد نشان می‌دهد سکه بازان امروز شاهد صعود قیمت سکه بودند. براین‌اساس و طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه امامی که قبل از عید فطر با ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار معامله شده بود امروز با ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع به کار کرد و در ادامه معاملات تا سطح ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالا رفت. البته ظهر امروز قیمت هر قطعه سکه امامی در سایت مذکور با رقم ۴۵ میلیون تومان به فروش رسید.
البته در کنار بازار سکه، امروز قیمت طلا هم افزایشی بود. به‌این‌ترتیب قیمت طلا ۱۸ عیار امروز از مرز ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کرد؛ اما ظهر امروز در زمان تدوین این گزارش در حدود ۳ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد که در مقایسه با ۴ روز قبل تقریباً ۱۶۰ هزار تومان گران شده است.
فارغ از بازارهای داخلی، روز گذشته طلای جهانی توانست رکورد جدیدی را ثبت کند و برای مدتی با ۲۴۳۰ دلار دادوستد شد؛ اما پس از ساعاتی دوباره به پایین قله تاریخی بازگشت و با ۲۳۴۴ دلار نرخ‌گذاری شد. تحلیلگران اقتصادی می‌گفتند این اتفاق ناشی از دو عامل مهم است. نخست اینکه انتشار آمار تورم آمریکا در ماه مارس موجب شد معامله‌گران احتمال دهند فدرال رزرو بر اساس پیش‌بینی‌ها نرخ بهره را کاهش نخواهد داد و به همین علت طلا را به‌عنوان پناهگاه امن خود در نظر بگیرند.
پیش از این، پیش‌بینی فعالان اقتصادی این بود که فدرال رزرو از ماه ژوئن اقدام به کاهش نرخ بهره کند. بااین‌حال در شرایط کنونی معامله‌گران انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا تا ماه دسامبر نرخ بهره را ثابت نگه دارد و پس از آن شروع به کاهش دو مرتبه‌ای نرخ بهره در سال جاری کند. پیش‌ازاین معامله‌گران انتظار داشتند که نرخ بهره در سال جاری از ماه ژوئن و سه مرتبه کاهش یابد.
از بازار طلا و سکه که بگذریم؛ در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا باثبات نسبت به روز کاری قبل به‌نرخ ۴۳ هزار و ۵۶۷ تومان و حواله دلار نیز به‌نرخ ۴۰ هزار و ۶۴۸ تومان معامله می‌شود قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با کاهش نسبت به روز کاری قبل به ۴۶ هزار و ۳۹۰ تومان و نرخ حواله یورو به ۴۳ هزار و ۲۸۲ تومان رسیده است. این در حالی است که امروز قیمت ها در بازار غیررسمی مسیر مخالف را طی کرده و نوسان هیجانیداشتند.
از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با ثبات نسبت به روز کاری گذشته، ۱۱ هزار و ۸۶۳ تومان ارزش‌گذاری شده است و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۶۸ تومان است.
به گزارش اقتصادنیوز، همچنین امروز در صرافی ملی نرخ خرید دلار ۴۳ هزار و ۱۳۲ تومان و قیمت فروش دلار ۴۳ هزار و ۵۶۷ تومان اعلام شد. البته قیمت یورو تا حدودی بالا رفته بود که خرید با نرخ ۴۵ هزار و ۹۲۶ تومان انجام شد و با نرخ ۴۶ هزار ۳۹۰ تومان نیز به فروش رسید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/10915
اخبار مرتبط
نظرات شما