• سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024

  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024
دلار به کف کریدور جدید بازگشت؛

رفت و برگشت سکه در کانال ۳۹

افت چشمگیر نرخ اونس جهانی طلا عامل حضور نرخ سکه در کانال ۳۹ میلیون تومانی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت طلای جهانی در بازار روز‌های اخیر نوسانات کاهشی قابل توجهی را تجربه کرده و از کانال ۲ هزار و ۳۰۰ دلار به یک کریدور پایین‌تر یعنی بازه ۲ هزار و ۲۰۰ دلاری سقوط کرده است...

افت چشمگیر نرخ اونس جهانی طلا عامل حضور نرخ سکه در کانال ۳۹ میلیون تومانی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت طلای جهانی در بازار روز‌های اخیر نوسانات کاهشی قابل توجهی را تجربه کرده و از کانال ۲ هزار و ۳۰۰ دلار به یک کریدور پایین‌تر یعنی بازه ۲ هزار و ۲۰۰ دلاری سقوط کرده است؛ هرچند ساعت ۱۹دیروز به وقت تهران به کانال ۲۳۰۰دلاری بازگشت.
 انتشار آمار‌های اقتصادی جدید دولت‌های غربی برخی سیاست‌های پولی و مالی این کشورها را دستخوش تغییر قرار داد. در نتیجه قیمت جهانی طلا نیز در بازار روز گذشته فعالیت خود را در بازه 2 هزار و 990 دلار آغاز کرد. ارزش ذاتی سکه در بازار داخل کشور مضربی است از نرخ دلار آزاد در اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه که عدد حاصله پس از جمع شدن با میزان حباب قیمتی، نرخ روز سکه را تشکیل می‌دهد. با افت چشمگیر بهای جهانی طلا و همچنین روند نسبتا با ثبات قیمت دلار آزاد، نرخ سکه برای دومین بار از تاریخ 11 فروردین تاکنون در بازار روز گذشته زیر مرز 40 میلیون تومانی به فروش رسید. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی فعالیت خود در بازار صبح روز گذشته را با حدود 150 هزار تومانی کاهش نسبت به نرخ روز یکشنبه در رقم 40 میلیون و 400 هزار تومان آغاز کرد. در ادامه بازار روز گذشته سکه با افتی 400 هزار تومانی روی مرز 40 میلیون تومانی معامله شد. در حد فاصل ظهر تا عصر دیروز نرخ این کالای سرمایه‌ای در بازه قیمتی 39 میلیون و 850 هزار تومان تا 40 میلیون تومان معامله شد و در نهایت در ساعات پایانی بازار روی مرز 40 میلیون تومانی به نوسان روزانه خود پایان بخشید.
بازار قرمز روز دوشنبه
دیروز دوشنبه 21 خرداد ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ دلار آزاد در بازار روز گذشته حدود 250 تومان افت کرد و به کانال 58 هزار تومانی بازگشت و در رقم 58 هزار و 750 تومان معامله شد. این در حالی است که دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران افت قیمت‌های چشمگیر‌تری را تجربه کردند. یورو و پوند هر یک به ترتیب با 800 و 600 تومان کاهش در ارقام 63 هزار و 300 تومان برای یورو و 74 هزار و 700 تومان برای پوند معامله شدند. به عقیده برخی از تحلیلگران ارزی، روند کاهشی نرخ ارز در روز گذشته می‌تواند به نوعی چراغ سبز بازار نسبت به کاندیدا‌های تایید صلاحیت شده باشد. با احتساب روز گذشته، نرخ دلار آزاد برای 21 روز کاری متوالی زیر مرز قیمت 60 هزار تومانی معامله شده است. فعالان کف بازار بازه ثبات نرخ دلار را با فعالیت نرخ ارز در تابستان سال گذشته مقایسه می‌کنند. نرخ دلار در نیمه نخست سال گذشته برای حدود 3 ماه زیر مرز قیمت 50 هزار تومانی به فروش می‌رسید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/11378
اخبار مرتبط
نظرات شما