• دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ -
  • 04 July 2022

  • دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ -
  • 04 July 2022
دو اتفاق مثبت در بازار طلا که می‌تواند رونق ایجاد کند؛

«بازار طلا» جان دوباره می گیرد

طی بیش از یک‌سال اخیر تعطیلی‌های مکرر و طولانی‌مدت بازار طلا به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی جشن‌ها و مراسم به همین دلیل درکنار کاهش قدرت خرید مردم، بازار طلا را به‌ویژه در حوزه مصنوعات به رکودی عمیق فروبرده است...

بازار طلا این روزها اگر چه به دلیل کرونا و محدودیت ها برای چندمین بار در 16 ماه گذشته تعطیل شده است اما 2 اتفاق مثبت فعالان این بازار را برای روزهای بعد از بازگشایی امیدوار کرده است. حذف قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا و قانونی شدن معاملات آنلاین طلا، خبرهای مهمی بودند که طی چند روز گذشته منتشر شدند؛ اخباری که می‌تواند در بازار راکد طلا تغییرات مثبتی ایجاد کنند.
طی بیش از یک‌سال اخیر تعطیلی‌های مکرر و طولانی‌مدت بازار طلا به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی جشن‌ها و مراسم به همین دلیل درکنار کاهش قدرت خرید مردم، بازار طلا را به‌ویژه در حوزه مصنوعات به رکودی عمیق فروبرده و در این مدت معاملات این بازار عمدتا به خرید سکه به ‌منظور حفظ سرمایه‌های خرد، محدود بوده است، گرچه این معاملات نیز از آبان‌ماه سال گذشته با رسیدن سکه به مرز 16میلیون تومان دچار توقفی ماندگار شد. در این میان باتوجه به شرایط بازار مسئولان و اتحادیه به فکر تغییراتی وضعیت کنونی افتادند که حذف مالیات بر ارزش افزوده یکی از آن هاست.
قانون مالیات بر ارزش افزوده در طلا از سال1389 به اجرا در آمد و شیوه اجرای آن به این صورت بود که خریدار 9درصد کل مبلغ فاکتور طلا شامل قیمت، اجرت ساخت و سود فروش را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کرد. اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا به این شیوه، افزایش قیمت تمام‌شده برای مصرف‌کننده و کاهش تقاضا برای مصنوعات طلا را به‌دنبال داشت و به همین دلیل این قانون مورد انتقاد فعالان صنفی قرار گرفت. به‌ گفته نایب ‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، فعالان صنفی با توجه به سرمایه‌ای بودن طلا و با نگرانی از آسیب به کل این صنعت به‌دلیل کاهش خرید مصنوعات، از زمان ابلاغ این قانون جلسات متعددی با سازمان امور مالیاتی کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس و نمایندگان مجلس برگزار کردند و در این جلسه خواستار این شدند که در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، تنها سود و اجرت ساخت برای دریافت مالیات ملاک قرار گیرد و قیمت طلا از محاسبات مالیاتی حذف شود. محمد کشتی‌آرای گفت است: مجلس 2سال پیش با این طرح موافقت کرد اما شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد کرده بود که با رفع ایرادات، دیروز مصوبه مورد تأیید شورای نگهبان هم قرار گرفته و به‌صورت قانونی درآمده است. به‌گفته این مسئول صنفی، قانون مالیات بر ارزش افزوده به این شکل اصلاح شد که تنها از اجرت ساخت و سود، مالیات دریافت می‌شود و قیمت طلا از محاسبه مالیاتی حذف می‌شود.  البته با وجود تصویب و ابلاغ قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا، به‌نظر می‌رسد این قانون تا اجرا راه نسبتا درازی در پیش دارد. به‌گفته نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، دولت برای اجرای این قانون شرطی تعیین کرده که به موجب آن کل معاملات از نقطه صفر تا صد، یعنی مواد خام و تولید و توزیع تا مصرف، باید در سامانه‌ای که از سوی وزارت اقتصاد و دارایی طراحی و تعریف می‌شود، به ثبت برسد. این قانون باید برای اجرا تا زمان طراحی این سامانه منتظر بماند.  حذف قیمت طلا از مجموع محاسبات مالیاتی، میزان مالیات بر ارزش افزوده را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.
همچنین خرید و فروش آنلاین طلا نزدیک به 2سال بود که محل چالش میان اتحادیه‌های رسمی و فعالان این حوزه بود. مسئولان صنفی به دفعات اعلام کرده بودند که این معاملات را تأیید نمی‌کنند و فروشندگان آنلاین دارای مجوز رسمی برای این کار نیستند. اما درآخرین روز هفته گذشته اعلام شد که معاملات آنلاین طلا سرانجام مجوز رسمی دریافت کرده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3641
اخبار مرتبط
نظرات شما