• چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ -
  • 08 December 2021

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ -
  • 08 December 2021
۵ ماه پس از افتتاح؛

کارخانه بازیافت کرمان همچنان تعطیل است

پنج ماه از افتتاح کارخانه بازیافت زباله شهرداری کرمان می‌گذرد اما همچنان زباله‌های تر و خشک این شهر به عنوان طلای کثیف که می‌تواند درآمدزا و البته تهدیدی هم برای محیط زیست باشد دفن می‌شوند زیرا کارخانه تعطیل و غیرفعال است.

مسئولان مدیریت شهری کرمان البته می‌گویند مزایده بهره‌برداری از کارخانه اخیرا برگزار و پیمانکار نیز مشخص شده است؛ هرچند با وجود آغاز فعالیت پیمانکار در این کارخانه با شرایط کنونی نیز تنها ظرفیت بازیافت نیمی از زباله های تولیدی در شهر کرمان در آن وجود دارد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان اعلام کرد که بتازگی مزایده مربوط به این کارخانه برگزار و پیمانکار نیز مشخص شده و اینک درحال تحویل اسناد مالی است تا کار را شروع کند.
علیرضا ریاضی در عین حال تصریح کرد که ظرفیت فعالیت این کارخانه که از اواخر اسفند سال گذشته آماده بهره برداری اما همچنان غیرفعال است در طور روز بیشتر از تفکیک و مدیریت فرآیند بازیافت زباله برای ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن نیست.
وی اظهارداشت: باتوجه به اینکه میزان جمع آوری زباله در شهر کرمان روزانه حدود ۴۰۰ تن است به یک کارخانه بازیافت دیگر با همین ظرفیت نیاز داریم.
ریاضی با بیان اینکه افتتاح یک کارخانه با همین کیفیت و ظرفیت اینک دستکم افزون بر ۱۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، پیشنهاد کرد که مدیریت شهری در دوره جدید موضوع بازیافت را در اولویت مهم خود قرار دهد.
این مسئول مدیریت شهری کرمان با بیان اینکه زباله های جمع آوری شده اینک همچون سال های گذشته بناچار به صورت خشک و تر دفن می شوند برآورد کرد که پس از بازیافت زباله در این کارخانه در مجموع ماهانه حدود ۵۰۰ میلیون تومان از این راه کسب درآمد و مدیریت شهری نیز از بخشی از آن درآمد (غیر از سهم بخش خصوصی) منتفع شود.
ریاضی به روند کار کارخانه بازیافت اشاره کرد و تاکید کرد: از مجموع زباله ای که وارد کارخانه می شود ۳۰ درصد زباله خشک و ۷۰ درصد آن تر است، در آمد آن مشخص است و به طور کلی از این میزان ۷۰ درصد آن قابل بازیافت است.
این مسئول با بیان اینکه کار بازیافت ارزشمند است تصریح کرد: ما وزن زباله ها را به صورت مخلوط داریم و نه میزان تفکیک آن را حال بالاخره به عدد تقریبی در زمینه درآمد رسیدیم اما می خواهیم بسته تشویقی قرار دهیم تا برای پیمانکار بصرفد.
زباله سوز نداریم
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا زباله سوز در مجموعه سازمان پسماند وجود دارد گفت: خیر، زباله سوز تعبیه نشده و باید بخش خصوصی در این زمینه وارد شود.
وی در ادامه در این زمینه اینچنین توضیح داد: تمرکز در سطح کلان کشوری، بر ایجاد زباله سوزی در کشور بیشتر در شهرهای شمالی است زیرا ورود زباله سوزها صنعت و فناوری آن وارداتی از کشورهای دیگر مخصوصا ژاپن است و نصب و راه اندازی آنها نیز فرآیند خاص خود را دارد که بسته به جغرافیای هر محل انجام می شود.
از زباله های عفونی کرمان چه خبر؟
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در ادامه در پاسخ درباره زباله های عفونی در این شهر نیز گفت: براساس قانون پسماند تولیدکننده زباله عفونی موظف است به صورت شبه‌خانگی یا امحاشده زباله را به صورت غیرعفونی تحویل ما دهد.
وی توضیح داد: دستگاه های امحاکننده زباله های عفونی در محیط های بیمارستانی وجود دارد که با هماهنگی و نظارت دانشگاه علوم پزشکی زباله های سایر مراکز کوچکتر مثل مطب ها و درمانگاه ها را از طریق شرکت بخش خصوصی به این بیمارستان ها تحویل می دهند و به زباله امحاشده یا غیرعفونی تبدیل می کنند.
این مسئول اظهارداشت: باتوجه به شرایط کرونا حتی برخی زباله های غیرعفونی مراکز درمانی نیز در دستگاه قرار می گیرند و در کنار سایر زباله های عفونی به صورت امحا شده در می آیند.
ریاضی با بیان اینکه ما زباله عفونی تحویل نمی گیریم گفت: کار جمع آوری نهایی زباله های امحاشده با سازمان مدیریت پسماند است که البته آمادگی داریم این کار را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم.
وی افزود: فرآیند دفن زباله های امحاشده بیمارستانی جداست و در محلی جداگانه از زباله های خانگی دفن می شوند؛ روی این زباله ها آهک تخلیه و با سرعت دفن می شوند که ناظر بالادستی ما در دفن این زباله ها نیز سازمان محیط زیست است که کارشناس برای نظارت می فرستد.
استقبالی از مزایده تفکیک زباله نشد
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر طرح تفکیک زباله در مبدا گفت: ما در یک سال گذشته سه مرحله طرح تفکیک در مبدا را به مزایده گذاشتیم اما استقبال نشد زیرا شرکت ها اسناد را می خرند و پس نمی آورند لذا اقدامی صورت نمی گیرد.
ریاضی با بیان اینکه این طرح به همکاری شهروندان نیاز دارد ادامه داد: ما در این زمینه مجموعه کاملی را انتخاب و تدوین کردیم و اسناد تفکیک زباله در مبدا را آماده کردیم و مجموعه به نوعی حداقلی را تعریف کردیم که زباله های خشک قابل بازیافت را جدا کند و یک اپلیکیشن به نام شمیز( مخفف شهر تمیز)  نیز ساخته و هفته اول فروردین رونمایی شد.
وی افزود: همچنین ۲۳ اتاق کانکسی در ۲۳ نقطه شهر نیز آماده شد و همه آنها در یک مجموعه برای مزایده گذاشتیم که متاسفانه استقبال نشد.
مافیایی که اجازه نمی دهد
ریاضی خاطرنشان کرد: زباله خشک قابل بازیافت شامل ۵-۶ مقوله بیشتر نیست و در نهایت از لحاظ وزنی وزن قابل درصدی ندارد اما حجم دارد و زباله گردها آنها را جمع آوری می کنند و کارشکنی هایی نیز از سوی آنها و مافیای پشت سر آنها صورت گرفت.
وی با بیان اینکه ساماندهی زباله گردها هم در دستور کار است و در این مجموعه تعریف شده تاکید کرد: متاسفانه پشت پرده این زباله گردها باند و مافیا است و اینها (زباله گردها) تنها سواره نظام آنها هستند و گردش مالی دقیقی از کارکرد آنها در دستور کار نیست.
گرانی ها تولید زباله را کاهش داد
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در ادامه با بیان اینکه گرانی ها بر تولید زباله تاثیرگذار بوده گفت: تولید زباله در شهر کرمان کمتر شده است و قبلا در همین ماه های گرم زباله بیشتر بود و امسال کاهش یافته است و حس می شود قدرت خرید کاهش یافته است.
*عکس، کارخانه بازیافت شهرداری کرمان را در زمان افتتاح در ۲۸ اسفند ۹۹ باحضور مدیران شهری نشان می‌دهد
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3781
اخبار مرتبط
نظرات شما