• پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 26 May 2022

  • پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 26 May 2022
کدام خودروساز کره‌ای می آید؟

همکاری دوباره هیوندای با «کرمان موتور»

در حالی که با اعلام تحریم های یک‌جانبه آمریکا، خودروسازان کره ای نیز مانند بسیاری از شرکا ایران را ترک کردند، حالا برخی منابع آگاه از تمایل بازگشت آنان به ایران خبر می دهند.در این میان، محتمل ترین و تنها گزینه ممکن هیوندای است. این تولیدکننده کره ای پیش تر با کرمان موتور در قالب تولید اکسنت و النترا همکاری داشته و زیرساخت های تولید مشترک نیز همچنان مهیاست.

صنعت و بازار خودروی ایران این روزها شاهد یکه تازی برندهای چینی است. تأیید این خبر و صحت بازگشت خودروسازان کره ای می تواند به مثابه دمیدن هوایی تازه به ریه های صنعت کشور عمل کند. آن هم در شرایطی که خودروسازان ایرانی برای تأمین برخی از قطعاتی که به دلیل همین تحریم ها در ایران تولید نمی شوند با چالش های بسیار جدی همراه شده اند. از سوی دیگر، غیر از چینی ها، آن هم از طریق مسیرهای طولانی، عملاً خودروسازان بسیاری از کشورها حاضر به همکاری با تولیدکنندگان ایرانی نیستند. در همین حال، اخیراً روابط اقتصادی ایران و کره به دلیل عدم پرداخت بدهی کره ای ها به ایران باز هم به بهانه تحریم به نوعی چالش مواجه شده است.
احتمال بازگشت خودروسازان کره ای به ایران
اکنون با انتشار این خبر دو گزینه محتمل است؛ یکم، شاید گشایش هایی در عرصه سیاسی اقتصادی خارجی ایران قرار است حاصل شود، خودروسازان کره ای نیز با توجه به سابقه حضور و فراهم بودن برخی زیرساخت ها در ایران آماده بازگشت هستند. دوم، به نظر می رسد رایزنی های اقتصادی و سیاست خارجی به نتیجه رسیده است. در پی آن، کره ای ها قبول کرده اند به طرق مختلف، که خودشان مشمول تحریم ها آمریکا نشوند، اقدام به بازپرداخت بدهی خود به ایران کنند. یکی از راه های  این بازپرداخت می تواند  در قالب صنعت خودرو و از طریق ارسال قطعات منفصله (CKD) صورت بگیرد. بنابراین باید دید کدام خودروساز کره قرار است به ایران بازگردد.
کدام خودروسازکره ای می آید؟
در حال حاضر، خودروسازان کره ای از طریق خودروهای کار و تجاری و همچنین کراس اوور در ایران حضور دارند. شرکت کیا نیز که در ایران نماینده مشخصی ندارد. در این میان، محتمل ترین و تنها گزینه ممکن هیوندای است. این تولیدکننده کره ای پیش تر با کرمان موتور در قالب تولید اکسنت و النترا همکاری داشته و زیرساخت های تولید مشترک نیز همچنان مهیاست. هر چند اخبار دقیق مبنی بر زمان بازگشت و این که آیا غیر از دو محصول یادشده، محصول یا محصولات دیگری نیز در میان خواهد بود یا خیر به دست نیامده است، اما در هر صورت، بازگشت کره ای ها می تواند هم بخشی از هیمنه چینی ها را بشکند و هم با توجه به کیفیت و نحوه همکاری کره ای ها با ایران رقابت را در بازا ایران شدیدتر کند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3978
اخبار مرتبط
نظرات شما