• شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 28 May 2022

  • شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 28 May 2022
در یک نشست مجازی بررسی شد

راه‌های توسعه تجارت کرمان و ارمنستان

رئیس اتاق کرمان گفت: به دلیل وجود تعرفه ترجیحی صفر ارمنستان با کشورهای همسایه و اتحادیه اروپا، این کشور می تواند دروازه ورود کالاهای صادراتی استان به اوراسیا و اتحادیه اروپا باشد.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست مجازی بررسی همکاری های اقتصادی کرمان و ارمنستان با حضور استاندارکرمان و سفیر ایران در ارمنستان افزود: با وجود ظرفیت های کرمان برای تجارت با ارمنستان، تاکنون استفاده چندانی از آن ها نشده و در 6 ماهه نخست سال جاری، تنها دو میلیون و 100 هزار دلار صادرات از گمرکات کرمان به ارمنستان انجام شده است.
وی ادامه داد: از 20 قلم کالای صادراتی ایران به ارمنستان 11 قلم آن در کرمان قابل تامین است و می توان آنها را با حجم گسترده صادر کنیم. طبیب زاده، اظهار کرد: در سال گذشته طی تفاهم نامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت، استانداری کرمان و اتاق کرمان، راه اندازی 6 پایگاه صادراتی در کشورهای همسایه به ویژه ارمنستان و همچنین کشورهای چین، هند و روسیه به تصویب رسید که پایگاه صادراتی ارمنستان در اولویت قرار دارد. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: مسائل بانکی، حمل و نقل جاده‌ای، زیرساخت پایانه مرزی، اخذ عوارض گمرکی بالا و تقویت نشدن دیپلماسی اقتصادی ایران و ارمنستان از جمله مشکلات فعالان اقتصادی برای تجارت با ارمنستان است.
 در ادامه این نشست استاندار کرمان گفت: اتاق کرمان ساختار بسیار قوی دارد و فعالیت های بنیادی در حوزه های اقتصادی و کمک های بسیاری را برای برنامه ریزی در اقتصاد استان انجام می دهد. علی زینی وند، افزود: اتاق کرمان در بخش صادرات به صورت حرفه‌ای ورود کرده و پیشنهادهای خوبی برای حل مشکلات در سطح ملی ارائه می دهد.
وی ادامه داد: در استان کرمان ظرفیت های مالی گسترده ای به دلیل حضور شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ وجود دارد که در شرایط تحریم ها بخشی از مشکلات کشور به واسطه شرکت های کرمانی در حال حل شدن هستند. استاندار کرمان از سفیر ایران در ارمنستان درخواست کرد زمینه ارتباط موثر اتاق کرمان با اتاق ارمنستان و بخش های اقتصادی تاثیرگذار این کشور را فراهم کنند.
زینی وند، با تاکید بر اینکه حفظ بازارهای هدف و استمرار حضور در آنها مهمتر از ورود به این بازارهاست، گفت: اگر کیفیت، قیمت، بسته بندی و استاندارد محصول و کالای صادراتی ما مناسب باشد، می توان بازارهای بیشتری را جذب کرد. وی گردشگری را دیگر حوزه مناسب برای همکاری کرمان و ارمنستان دانست و افزود: جاذبه های گردشگری استان بسیار بکر هستند اما تاکنون آنگونه که باید معرفی نشده اند و باید از این فرصت در جذب گردشگر استفاده کرد.
در ادامه این نشست سفیر ایران در ارمنستان بیان کرد: هدف دولت در بخش تجارت خارجی، تمرکز بر همسایگان است که برای توسعه تجارت باید قوانین مزاحم شناسایی، مقررات متناقض اصلاح و استراتژی مدون برای صادرات تدوین شود. عباس بدخشان ظهوری، خاطرنشان کرد: بازار ارمنستان به دلیل رقابتی بودن آن بسیار متفاوت از سایر کشورهاست و برای ورود به این بازار نیاز به تحلیل بازار، نیازسنجی و مطالعه دقیق است.
وی با اشاره به اینکه با وجود همه مشکلات تبادلات تجاری ایران و ارمنستان افزایش یافته است، افزود: دو سال گذشته 270 میلیون دلار تبادلات تجاری ما با ارمنستان بوده که پس از در نظرگرفتن تعرفه ترجیحی صفر، این تبادلات به حدود 370 میلیون دلار افزایش یافته است. ظهوری، اظهار کرد:  در حدود 9 ماه گذشته جهش صادراتی ایران رکورد 60 درصدی را به ثبت رسانده که صادرات به ارمنستان براحتی می تواند به یک میلیارد دلار برسد.
سفیر ایران در ارمنستان گفت: حدود 7 هزار قلم کالا مشمول تعرفه ترجیحی برای صادرات از ارمنستان به اتحادیه اروپا هستند که می توان از این فرصت مهم استفاده کرد. وی ادامه داد: ایران تاکنون نتوانسته از ظرفیت مناطق آزاد برای معافیت های گمرکی استفاده کند و بهتر است اتاق کرمان برای آغاز فعالیت ها در این منطقه، دفتر تجاری خود را در منطقه آزاد ارس راه اندازی کند.
در ادامه این نشست معصومه سعید مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق کرمان از راه اندازی پایگاه صادراتی کرمان در ارمنستان بزودی و اعزام هیات تجاری به این کشور تا یک ماه آینده خبر داد.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3997
اخبار مرتبط
نظرات شما