• پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ -
  • 07 July 2022

  • پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ -
  • 07 July 2022
نخستین عرضه اولیه 1401 فرابورس رونمایی شد؛

معرفی «حگهر»؛ ظرفیت‌ها و فرصت‌ها

اولین نشست خبری یک دیدار یک عرضه ویژه معرفی شرکت «حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان» با نماد معاملاتی «حگهر» در فرابورس به‌صورت آنلاین برگزار شد که طی آن صورت‌های مالی، مزیت‌های رقابتی، چشم‌انداز آتی، نحوه ارزش‌گذاری سهام این شرکت و... از سوی مدیران آن تشریح شد.

به گزارش اقتصاد کرمان، در ابتدای این نشست امیرعلی نجمی نوری، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان به سهامداری این شرکت اشاره کرد و گفت: حگهر با سهامداری عمده 66.8 درصدی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر تأسیس ‌شده‌است و سایر سهامداران عمده آن شرکت‌‌های معدنی و صنعتی گل گهر، گهر پودر پارس، گهر روش سیرجان، گهر انرژی سیرجان و نظم آوران صنعت و معدن گل گهر هستند.
وی ضمن تشریح تاریخچه این شرکت گفت: حگهر در سال 1389 تأسیس شد و در راستای حمل نقل ریلی به‌خصوص لوکوموتیو با شرکت ریل گستر ادغام شد. در سال 1399 به سهامی عام تبدیل و در اول اردیبهشت سال 1400 به‌عنوان دویست‌وچهل‌ودومین شرکت پذیرفته‌شده در حوزه حمل‌ونقل فرابورس به ثبت رسید.
مدیرعامل حگهر در ادامه ضمن بررسی صنعت، مزیت‌های رقابتی این مجموعه را یادآور شد و گفت: ارائه خدمات باکیفیت بالا، نیروی انسانی ماهر، سرمایه در گردش، رقابت در ارائه قیمت در سطح کشور و فعالیت در اکثر حوزه‌های حمل‌ونقلی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی شرکت حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان است.
نجمی نوری، ساخت نیروگاه در منطقه گل گهر را برای پوشش ریسک ناشی از قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان مورد توجه قرارداد و گفت: این موضوع باعث شده تا تولیدات کارخانجات منطقه گل گهر کاهش نداشته باشد و در حوزه حمل نیز برای مجموعه حگهر اتفاق مثبتی است.
تشریح دارایی‌های ملکی
وی در تشریح حوزه‌های فعالیت شرکت گهر ترابر سیرجان به دارایی‌های ملکی حگهر اشاره کرد و توضیح داد: این شرکت در بحث حمل‌ونقل داخلی 150 کامیون بنز، 18 دستگاه لودر و 4 دستگاه بیل مکانیکی دارد، همچنین در خصوص حمل‌ونقل جاده‌ای 301 کامیون اسکانیا در اختیار داشته و 106 ماشین‌سواری و پیکاپ در بخش حمل سبک به همراه 714 دستگاه واگن در بخش حمل ریلی از دیگر دارایی‌های ملکی مجموعه حگهر است. علاوه بر این‌ها در حوزه حمل ریلی 15 دستگاه لکوموتیو نیز در تملک خود دارد.
بررسی عملکرد مالی
نجمی نوری روند افزایش سرمایه شرکت را صعودی دانست و با اعلام سرمایه 4 هزار و 440 میلیارد ریال در حال حاضر، گفت: بررسی عملکرد مالی حگهر نیز حاکی از روند رو به رشد این شرکت است. به‌این‌ترتیب که درآمد عملیاتی، سود ناخالص و سود خالص شرکت نسبت به سال 1399 در سال 1400 سیر صعودی داشته است.
پیش‌بینی سود خالص 1401
وی به سود خالص 3 هزار و 675 میلیارد ریالی حگهر در سال 1400 اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی سود خالص برای سال جاری 3 هزار و 428 میلیارد ریال است که دلیل بالاتر بودن سود 1400 نسبت به پیش‌بینی امسال تعدیل‌های سه‌ماهه پایانی سال گذشته بود، همچنین ارزیابی بودجه 1401 در شرایط نرمال و با عدد حداقلی بوده است.
سهم درآمدهای شرکت از عملکرد 12 ماهه
مدیرعامل شرکت گهر ترابر سیرجان در ادامه معرفی این شرکت، سهم درآمدهای مختلف شرکت را در 12 ماهه به‌صورت مقایسه‌ای طی دو سال گذشته مطرح کرد و گفت: در خصوص سهم درآمد شرکت از واحدهای مختلف و حوزه‌های مختلف فعالیتی، در سال 99 در خصوص تعمیرات و نگهداری خطوط ریلی یک درصد، لکوموتیو 9 درصد، حمل‌ونقل سبک 9 درصد، حمل‌ونقل ماشین سنگین 53 درصد، واگن 21 درصد و حمل‌ونقل جاده‌ای 7 درصد بوده که درمجموع درآمد 7 هزار و 717 میلیارد ریالی را در این سال برای حگهر رقم‌زده است.
وی به جهش قابل‌توجه درآمدهای عملیاتی در سال گذشته نسبت به سال 99 اشاره کرد و گفت: سهم درآمد حگهر از تعمیرات و نگهداری خطوط در سال 1400 یک درصد، لوکوموتیو 6 درصد، حمل‌ونقل سبک 58 درصد، حمل‌ونقل واگنی 12 درصد و جاده‌ای 13 درصد بوده که درمجموع 19 هزار و 465 میلیارد ریال درآمد عملیاتی سال گذشته بوده است.
رشد 173 درصدی سود خالص
به گفته نجمی نوری روند سود ناخالص و درآمد 12 ماهه این شرکت نیز صعودی بوده به طوری که سود خالص 173 درصد و درآمد شرکت 152 درصد در سال 1400 نسبت به سال 1399 افزایش یافت.
مدیرعامل شرکت گهر ترابر سیرجان درباره چشم‌انداز وضعیت حمل‌ونقل مواد معدنی منطقه گل گهر با توسعه‌های آتی نیز به روند رو به رشد تولید محصولات نهایی منطقه اشاره کرد و گفت: محصولات نهایی منطقه در سال 1401 به بیش از 18 میلیون تن خواهد رسید و این عدد در افق 1404 بیشتر از 21 میلیون تن خواهد بود، این روند صعودی چشم‌انداز روشنی از فعالیت‌های حگهر که حمل محصولات این منطقه را بر عهده دارد، ترسیم می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه علاوه بر منطقه گل گهر، حوزه فعالیت این مجموعه تمامی کشور است ادامه داد: همچنین از برنامه‌های آتی حگهر ورود به موضوع خرید هواپیما و حمل‌ونقل هوایی و دریایی است که در حال بررسی آن هستیم و جزو اهداف کلان مجموعه محسوب می‌شود.
چشم‌انداز منطقه؛ مهم‌ترین نکته ارزش گذاری
در ادامه این نشست علی نوروزی مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین، به عنوان ارزش‌گذار حگهر اطلاعاتی درباره نحوه ارزش‌گذاری این شرکت ارائه کرد.
ارزش‌گذار حگهر با ابراز خوشحالی از ورود گهر ترابر سیرجان به بازار سرمایه، مزیت‌ها و فرصت‌های منطقه گل گهر را مهم‌ترین نکته ارزش‌گذاری حگهر دانست و با اشاره به تحول منطقه گل‌گهر از سال 1389 تاکنون اظهار داشت: تولید این منطقه که در این سال 11 میلیون تن بوده، اکنون به 42 میلیون تن رسیده است و تا سال 1404 به 62.2 میلیون تن خواهد رسید. آثار باری این افزایش 21.5 میلیون تن خواهد بود.
نوروزی با اشاره به مفروضاتی که در ارزش‌گذاری لحاظ شده است گفت: مبنا در ارزش‌گذاری گهرترابر سیرجان رویکرد سود بر اساس روش ‌FCFE بوده است. بر اساس این روش ارزش بازار پیشنهادی 2510 میلیارد ریال و قیمت هر سهم 565 تومان است.
او با تاکید بر اینکه سود منتهی به انتهای شهریور 1400 مبنای روش محاسبه بوده است اظهار داشت: در این مقطع زمانی P/E صنعت معادل 12.74 مرتبه بوده و ارزش شرکت بر این اساس 2 هزار و 930 میلیارد ریال و هر سهم 660 تومان ارزش‌گذاری شد.


مدیرعامل پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین اضافه کرد: ارزش برآوردی کارشناس رسمی دادگستری در گزارش منتهی به30 دی ماه 1400 معادل 2 هزار و 356 میلیارد ریال و قیمت هر سهم 530 تومان بوده است.
نوروزی با اشاره به الزام استفاده از چند روش در ارزش‌گذاری حگهر خاطرنشان کرد: بر همین اساس میانگین ساده 3 روش در نظر گرفته شده و ارزش شرکت 2 هزار و 599 میلیارد ریال و قیمت هر سهم 585 تومان برآورد شد.
او سال بلوغ گهرترابر سیرجان در شاخص‌های سود و زیانی و شاخص‌های ترازنامه‌ای را 1403 اعلام کرده و اظهار داشت: از سال 1403-1400 نرخ رشد درآمدها و هزینه‌ها بر اساس همسان‌سازی نرخ‌ها نسبت یه یورو در سال پایه که سال 1396 بوده است در نظر گرفته شد.
نوروزی در تشریح جزئیات نرخ رشد خدمات به تفکیک بخش‌های مختلف فعالیت شرکت گهر ترابر سیرجان اظهار داشت: تا سال بلوغ در بخش‌های حمل و نقل سبک و حمل و نقل جاده‌ای به ترتیب یک و 14.2 درصد و در بخش حمل و نقل ریلی در دو بخش واگن و لوکوموتیو به ترتیب 12 و 10.8درصد مازاد بر نرخ رشد ارز در نظر گرفته شده‌اند.
او با اشاره به مفروضات مقداری که در رسیدن به ارزش‌گذاری نهایی لحاظ شده عنوان کرد: اگر عرضه با همان قیمت 2500 میلیارد ریال اتفاق بیافتد، در گروه حمل و نقل بر اساس ارزش بازار امروز، شرکت گهرترابر ششمین شرکت، از منظر سرمایه چهارمین شرکت و بر اساس فروش دومین شرکت گروه است.
گفتنی است برای اولین‌بار در نشست‌های خبری یک دیدار، یک عرضه امکان طرح سوال کارشناسان بازار سرمایه از مدیران شرکت به صورت زنده و تصویری فراهم شد تا پاسخ سوالات خود را در خصوص شرکت «حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهرترابر سیرجان» در ادامه نشست دریافت کنند.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4188
اخبار مرتبط
نظرات شما