• پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ -
  • 07 July 2022

  • پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ -
  • 07 July 2022
در نشست تعاملی مدیران دانشگاه شهید باهنر و شرکت ملی مس،بررسی شد؛

مسیر تحول در ارتباط صنعت و دانشگاه

نشست تعاملی مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران و دانشگاه شهید باهنر کرمان با هدف ترسیم نقشه جامع مس، حمایت از تولیدات دانش‌بنیان و ایجاد تحول در ارتباط صنعت و دانشگاه، برگزار شد.

حسین اکبری‌فرد سرپرست دانشگاه شهید باهنر کرمان، ارتباط دانشگاه با صنعت را چالش همیشگی عنوان کرد و حضور مدیر عامل صنایع مس ایران در دانشگاه را نقطه مثبتی قلمداد کرد و گفت: ان‌شاالله بتواند فرصت خوبی برای تعامل دانشگاه با صنعت ایجاد شود.
وی با اشاره به معرفی و قدمت 50 ساله دانشگاه خاطر نشان کرد: این دانشگاه با نگاه خیرانه و خیرخواهانه در رفع مسائل کشور بنا شده و امیدواریم دانش‌آموختگانی برای پیشبرد اهداف و رسالت‌های دانشگاه، تربیت شوند.
اکبری‌فرد افزود: مجموعه دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان بزرگترین دانشگاه جنوب شرق کشور با ظرفیت‌های بالایی که دارد می‌تواند با تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه آموزش و پژوهش‌های کاربردی، در حل مسائل جامعه و ارتباط با صنعت نقش بسزایی داشته باشد.

حجت الله رنجبر سرپرست حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه گزارش مفصلی در زمینه برنامه راهبردی 5 ساله در حوزه پژوهشی و فناوری، طرح‌های پژوهشی تقاضا محور، طرح‌های تحقیقاتی با شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1400، رتبه‌بندی دانشگاه در رنگکینگ جهانی (مقالات، تایمز و شانگهای) و همچنین معرفی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه و مجموعه آزمایشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها دانشگاه ارائه کرد.
سپس هر کدام از استادان گزارشی از فعالیت‌های خود در زمینۀ ارتباط با صنعت را بیان کردند.
علی رستمی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: باعث افتخار است که امروز در خدمت اصحاب علم دانش‌ هستم که دل‌مشغولی‌های بخش صنعت مس را طرح کنم و با یک مفاهمه ان‌شالله بتوانیم نقشه راهی را با هم در بیاریم و این نقشه راه، در واقع مسیر ما را در آینده‌ای دور و نزدیک معین کند.
وی گفت: شرکت ملی مس ایران بیش از ۵۰ سال دارد فعالیت می کند کل کشور هم در راه گسترش پیدا کرده اما هنوز هم خواسته اصلی همین استان است و مرحوم زنده یاد افضلی‌پور(بنیانگذار دانشگاه در کرمان) به درستی در واقع استان کرمان و استان بسیار با پتانسیل دیدند که دانشگاه عظیم و مرکز تولید علم و دانش در جنوب شرقی کشور و در واقع در این شهر در ایران برپا کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به پتانسیل و ظرفیت‌ها و رتبه‌ها شرکت ملی مس با دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: جامعه بالنده علمی و صنعتی، جامعه ای است که 5 سال اول وارده کنند تکنولوژی و مهندسی باشد و 5 سال دوم باید تلاش کند که خودش داشته باشد و در 5 سال سوم بتواند صادر کننده مهندسی باشد.
وی گفت: با وجود پتانسیل علمی که در دانشگاه‌ها است ما باید در مرحله اول در صنعت مس خواسته خود کشور را تامین کنیم و بعد بتوانیم صادر کننده تکنولوژی، دانش و مهندسی باشیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، رستمی با اشاره به سالروز شهادت دکتر چمران گفت: همانطور شهید چمران با نوآوری‌هایش در بکارگیری مهندسی جنگ و جهاد و محرومیت زدایی‌هایش موفق بوده ما هم امروزه در یک جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم که نیاز داریم به چمران‌هایی که در واقع مسائل و مشکلات حوزه اقتصاد و صنعت را حل کنند.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران پس از شنیدن طرح‌ها و ایده‌های استادان و متخصصان استان کرمان در خصوص هوش مصنوعی، مراقبت در کارکرد ماشین آلات، افزایش بهره‌وری و... از دانشگاه خواستار کمک در زمینۀ پیاده سازی انقلاب چهارم صنعتی در صنایع مس شد.
وی افزود تغییرات را باید از انسان ها و تغییر نگاه شروع کنیم و افزود: ازهر نوع پیشنهادی برای سوق دادن به انقلاب صنعتی چهارم استقبال خواهیم کرد، زیرا در حال حاضر این انقلاب بهترین عملکرد را دارد.
وی مثالی از پرورش ماهی در دریای عمان با استفاده از فناوری نوین انقلاب چهارم صنعتی بیان کرد و گفت: تفاوت فاحشی در فناوری نوین است، در این طرح هر جا از فناوری نوین انقلاب چهارم صنعتی استفاده شده بود 270% نسبت به حوضچه‌هایی که استفاده نشده بود تفاوت تولید وجود داشت.
وی ضمن جمع بندی گفت: از استادان، متخصصان، نخبگان ومجموعه دانشگاه که بتوانند به شرکت ملی صنایع مس ایران در فناوری نوین کمک کنند استقبال می‌کنیم تا در کارکرد فعلی و سنتی خودمان بکار ببریم و باعث بهره‌وری شویم.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4399
اخبار مرتبط
نظرات شما