• پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ -
  • 18 August 2022

  • پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ -
  • 18 August 2022
گل‌گهر در جمع پنج شرکت بزرگ بورسی ایران؛

«کگل» در افق ۱۴۰۱

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی است که در ابتدای زنجیره ارزش تولید فولاد کشور، نقش مهمی در حوزه استخراج و تولید سنگ‌آهن و گندله بازی می‌کند.

 به‌طور دقیق‌‌‌تر، موضوع فعالیت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر براساس ماده «۲» اساسنامه عبارت است از اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی، از جمله سنگ‌آهن و تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی‌شده، کنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی. بازارهای اصلی این شرکت مشتمل بر صنعت استخراج کانه‌‌‌های فلزی و تامین مواد اولیه در بخش صنعت فولاد کشور است. مشتریان اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر هم شامل شرکت‌های فولادمبارکه، فولاد کاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سیرجان و شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر هستند.
شخصیت حقوقی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال 1382 به استناد مجمع عمومی عادی فوق‌العاده مورخ 13/ 09/ 1382 از سهامی‌خاص به سهامی‌عام تبدیل شد و این شرکت به‌عنوان سیصد و نود و پنجمین شرکت پذیرفته‌شده در بورس در فهرست نرخ‌های سازمان بورس در تالار فرعی با نماد «کگل» درج شد و در تاریخ 08/ 06/ 1383 سهام آن برای اولین بار مورد معامله قرار گرفت. براساس آمار منتشرشده، میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن معادن بزرگ و عمده در کشور در سال 1399، بالغ بر 4/ 49میلیون تن بوده که از این میزان 3/ 15میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تولید شده و از این حیث با کسب سهم 31درصدی، رتبه اول تولید این محصول را در کشور داشته و نسبت به سال 1398 از رشد 2درصدی برخوردار بوده است.
براساس آمار منتشرشده، میزان تولید گندله در مجتمع‌های فولادی و معدنی کشور طی سال 1399 بیش از 46 میلیون تن بوده که سهم شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از این میزان 2/ 12میلیون تن بوده و با کسب سهم 29درصدی رتبه اول تولید این محصول استراتژیک را به خود اختصاص داده است.شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در بیش از 30شرکت به صورت مستقیم و غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کرده است. سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در حوزه صنایع فولادی و در راستای تکمیل زنجیره ارزش شرکت، همچنین در راستای تکمیل زیرساخت‌های موردنیاز برای اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه شرکت انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی سودآوری مناسبی از محل سرمایه‌گذاری‌های فوق عاید شرکت شود. این شرکت در سال 1400 از محل سرمایه‌گذاری‌ها به میزان 8/ 3‌هزار میلیارد تومان درآمد داشته و پیش‌بینی شده است که این رقم در سال‌جاری به 4/ 5‌هزار میلیارد تومان برسد.
محصولات قابل فروش توسط شرکت شامل کنسانتره و گندله سنگ‌آهن است که علاوه بر فروش به مشتریان داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می‌شود. فرآیند فروش محصولات کنسانتره و گندله به مشتریان داخلی از طریق انعقاد قراردادهای فروش سالانه و با نرخ مشخصی براساس میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌‌‌های سه‌ماهه انجام می‌شود. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در خصوص فروش صادراتی کنسانتره و گندله طبق برنامه‌‌‌ریزی انجام‌شده و بررسی قیمت‌های جهانی اقدام به برگزاری مزایده می‌کند و برنده از این طریق مشخص می‌شود. روند تغییرات نرخ فروش هر تن محصولات این شرکت طی پنج‌سال گذشته در جدول گزارش آمده است. همان‌طور که این جدول نشان می‌دهد، روند رشد قیمت این محصولات خیلی سریع بوده است.
عملکرد «کگل» در سال 1400
طی سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1400 میزان جمع تولید کنسانتره و گندله 7/ 27میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 99 به میزان 8/ 0درصد افزایش داشته است. طی سال مالی منتهی به 29اسفندماه 1400 میزان تولید کنسانتره 4/ 15میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 99 به میزان یک‌‌درصد افزایش داشته است. با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده پیش‌بینی می‌‌شود میزان تولید کنسانتره و گندله تولیدی شرکت تا پایان سال 1401 به ترتیب به 5/ 15میلیون تن و 1/ 12میلیون تن برسد. ضمنا تولید نهایی کنسانتره و گندله تولیدی شرکت در سال 1400 به میزان 5/ 15میلیون تن و 3/ 12میلیون تن بوده است.
برآورد سود 1401 شرکت
ارزش شرکت براساس قیمت سهام در بورس در حال حاضر 6/ 273‌هزار میلیارد تومان است که از این حیث در جمع پنج شرکت بزرگ بورسی قرار می‌گیرد. باید گفت که قیمت هر سهم این شرکت در پایان روز گذشته 1370 تومان بود و نسبت قیمت به سود (براساس سود چهار فصل قبل) آن روی 26/ 13واحد قرار گرفت. سود چهار فصل گذشته این شرکت به 2/ 103تومان رسیده است و آن‌طورکه کارشناسان شرکت برآورد کرده‌‌‌اند این رقم در پایان امسال به 8/ 116تومان خواهد رسید؛ رقمی که با توجه به قیمت پایانی این سهم به نسبت P/ E 8/ 11واحدی می‌‌‌رسد. برآورد سود این شرکت با پیش‌‌‌فرض نرخ هر تن بیلت 533دلاری، دلار 25‌هزار تومانی، ظرفیت تولید 5/ 8میلیون تن سنگ‌آهن و تورم 30 درصدی در نظر گرفته شده است. البته کارشناسان شرکت در گزارش سالانه منتهی به اسفند 1400 پیش‌بینی دیگری از سود شرکت داشته‌‌‌اند. جدول حساسیت این برآورد در گزارش حاضر آمده است. لازم به توضیح است که مبالغ ارائه‌شده در این جدول براساس پیش‌بینی شرایط احتمالی بدبینانه و خوش‌بینانه نسبت به شرایط پایه تهیه شده است و نتایج واقعی احتمالا متفاوت از پیش‌بینی‌‌‌ها خواهد بود؛ بنابراین تفاوت‌های حاصل می‌تواند بااهمیت باشد.
در گزارش تحلیل حساسیت سود هر سهم سال 1401، نرخ شمش فولاد خوزستان به‌ازای هر تن مبلغ 145میلیون ریال و ضرایب فروش گندله داخلی 27درصد، کنسانتره داخلی 5/ 19‌درصد و گندله‌‌‌ ریزدانه داخلی 17/ 11‌درصد به عنوان نرخ پایه و پیش‌بینی سال 1401 در نظر گرفته شده است (تحلیل حساسیت نرخ پایین‌تر و بالاتر نیز محاسبه شده است.). همچنین برای فروش صادراتی نرخ هرتن گندله 155دلار، کنسانتره 140دلار و گندله ریزدانه 110دلار با نرخ تسعیر هر دلار 25‌هزار تومان به عنوان نرخ پایه و پیش‌بینی سال 1401 در نظر گرفته شده است. درآمد سرمایه‌گذاری‌‌‌های سال 1401 در همه حالات و مفروضات ثابت در نظر گرفته شده است. براساس این مفروضات هر سهم این شرکت در پایان سال 1401 به میزان 955ریال سود خواهد برد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4474
اخبار مرتبط
نظرات شما