• جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022

  • جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022
مدیرعامل بورس انرژی تشریح کرد؛

گواهی صرفه‌جویی انرژی؛ ابزار جدید مالی در بورس

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: گواهی صرفه‌جویی انرژی به عنوان یک ابزار جدید مالی در بورس به سرمایه‌گذاران و افرادی که اقدامات آنها به کاهش مصرف انرژی منجر شود، تعلق می‌گیرد.

علی نقوی در خصوص گواهی صرفه جویی انرژی، مصرف بالاتر از الگوی متعارف و استاندارد را یکی از معضلات حوزه مصرف انرژی برشمرد و تصریح کرد: معضل مصرف زیاد انرژی در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و خانگی مشاهده می‌شود که در همین راستا ایجاد بازار مصرف بهینه انرژی و محیط زیست توسط شورای عالی انرژی تصویب شده است.
مدیرعامل بورس انرژی ایران ادامه داد: برای اجرای این آیین نامه، گواهی صرفه جویی انرژی به عنوان یک ابزار جدید مالی در بورس انرژی طراحی و به تصویب شورای عالی بورس رسید.
وی افزود: بر اساس این مدل سرمایه‌گذارانی که در بخش‌های مختلف کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند و نتایج آن سرمایه گذاری‌ها منجر به کاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف از جمله گاز و برق می‌شود، گواهی صرفه جویی انرژی تعلق می‌گیرد.
نقوی اظهار کرد: این گواهی قابل معامله در بورس خواهد بود و مصرف کنندگان بخش‌های محتلف در کشور می‌توانند از سرمایه‌گذاران این گواهی را خریداری کنند.
مدیرعامل بورس انرژی ایران همچنین گفت: نوع دوم این گواهی، گواهی صرفه جویی تامین مالی است که برای تامین مالی پروژه‌هایی که منجر به صرفه جویی می‌شود که پس از تصویب در کمیسیون صرفه جویی، قابل انجام پذیره نویسی است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4529
اخبار مرتبط
نظرات شما