• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
منتظر لایحه مصوب دولت هستیم؛

مقدمات تشکیل «کرمان جنوبی» فراهم است

نماینده مردم جیرفت در مجلس با بیان اینکه لایحه تشکیل «کرمان جنوبی» در دولت به تصویب رسیده و باید به مجلس ارجاع شود،گفت: مقدمات تشکیل استان کرمان جنوبی در کمیسیون امور داخلی کشور اعم از استعلامات و بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته است تا کار سریع‌تر پیش رود.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی ، ضمن تشکر از سفر رئیس جمهور به کرمان و برقراری میز خدمت در جیرفت و شنیدن مشکلات و دغدغه های مردم گفت: رئیس جمهور با هلی کوپتر به شهرستان های جنوبی کرمان آمد و طوفان شن هم نتوانست مانع او برای ادامه بازدیدها شود.
نماینده مردم جیرفت و عنبر آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از اینکه علیرغم وعده های دولت های قبل برای محرومیت زدایی از طریق تقسیم استان پهناور کرمان، این اقدام صورت نگرفت، عنوان کرد: سال 99 طرح تفکیک استان کرمان برای شکل گیری استانی تحت عنوان کرمان جنوبی را به کمیسیون امور داخلی کشور دادم، با این حال دولت نیز لایحه این موضوع را جداگانه تنظیم کرد و تیرماه بود که در هیأت دولت مصوب شد.
وی در ادامه با اشاره به بازدیدهای رهبر معظم انقلاب از استان کرمان، اظهار کرد: 22 مرداد 57 رهبری از این استان بازدید کردند و در سال 84 نیز دیداری در جیرفت داشتند و وقتی مردم درخواست تفکیک استان را مطرح کردند، ایشان گفتند اول زیرساخت ها تکمیل شود که اکنون از آن زمان بیش از 20 سال گذشته است.
اعظمی ساردوئی ادامه داد: امسال رئیس جمهور نیز خبر از تفکیک استان کرمان داد که البته باید لایحه مربوط به آن به صحن کمیسیون بیاید و نمایندگان به عنوان تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص اظهار نظر کنند.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه لایحه دولت باید به مجلس بیاید و از طرح نمایندگان نیز در زمان بررسی آن استفاده شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس تمام مقدمات اعم از استعلامات و بررسی تمام زوایا را صورت داده،  کار یک سال جلو افتاده و با سرعت بیشتری به صحن مجلس خواهد رسید.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمان درباره این طرح عنوان کرد: استان کرمان با 11 درصد وسعت کشور به عنوان پهناورترین استان و از نظر جمعیتی رتبه نهم را دارد و فاصله بین شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه استان کرمان بیش از 800 کیلومتر است که باعث خسارات زیاد به خصوص تضییع حقوق شهروندان مناطق دوردست نسبت به مرکز استان شده و توزیع نامتوازن را نیز رقم زده است از این رو لازم است استان کرمان جنوبی تشکیل تا مشکلات مربوطه برطرف شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4799
اخبار مرتبط
نظرات شما