• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
در آیین تقدیر از تعاونی‌های برتر انجام شد؛

معرفی برگزیدگان بخش تعاون استان کرمان

هفدهمین آیین تقدیر از تعاونی‌های برتر استان کرمان برگزار شد و برگزیدگان بخش تعاونی استان کرمان را معرفی کرد.

نرخ بازده تعاونی‌ها مناسب نیست
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه نرخ بازده تعاونی‌ها در اقتصاد کشور نسبت به عملکرد سایر بخش‌ها مناسب نیست و باید آسیب شناسی شود، گفت: در راستای این آسیب‌شناسی نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت‌ها شناسایی خواهد شد این مهم به افزایش ظرفیت تعاون در اقتصاد کشور کمک می‌کند.
محمدرضا پورابراهیمی در جشنواره تعاونی‌های برتر استان کرمان با بیان اینکه برای بخش تعاون، ظرفیت‌های خوبی در قانون اساسی و بخش های دیگر قانون وجود دارد، افزود: تلاش مجلس برای گسترش این ظرفیت  وجود دارد همچنین سهم ما در بخش تعاون پایین است که این مهم نیز باید ارتقاء داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه راهبرد اصلی دولت و وزارتخانه در بخش تعاون تا امروز مشخص نشده است، بیان کرد: باید راهبردها و استراتژی های بخش تعاون را در مسیر میان مدت تعیین کنیم که برنامه هفتم توسعه در استفاده و بهره گیری از بخش تعاون یکی از این راه‌ها خواهد بود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه موانع مهم در بخش تعاونی ها که می تواند در قالب حکم قانونی و برنامه بلندمدت مدنظر قرار بگیرد به ما ارائه شود تا بتوانیم به تدوین احکامی که مسیر تعاونی ها در اقتصاد کشور را متفاوت کند، کمک کنیم، ادامه داد: در بخش تعاونی های حوزه مسکن چند وقت است مجموعه‌هایی چالش ایجاد کرده و به دلیل عدم اطلاع اعضا این مجموعه‌ها شاهد مشکلاتی در بخش مسکن هستیم و پرونده‌های زیادی در مراکز قضایی وجود دارد.
توجه به تعاونی‌های حوزه مسکن
پورابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از تعاونی های پیشرو که در  زمینه مسکن می تواند کار کند تعاونی‌های مسکن است گفت: به دلیل عدم تولید و عرضه مسکن در کشور، تقاضای انباشته وجود دارد و مجموعه واحدهای عرضه شده در سال های گذشته کمتر از ۱۰ درصد بوده و هر سال بر تقاضا افزوده می شود بنابراین ساماندهی تعاونی های بخش مسکن یکی از اولویت های ما در استان کرمان است.
تامین مالی تعاونی‌ها
وی با اشاره به اینکه در بخش تعاونی‌های کشاورزی اقدامات خوبی صورت گرفته و ظرفیت های جدیدی برای تامین منابع مالی این تعاونی‌ها در نظر گرفته شده ادامه داد: بزرگ ترین چالش حوزه تعاونی‌ها تامین منابع مالی است که اگر با محوریت اداره کل تعاون استان کرمان یک کارگروه در این زمینه تشکیل دهیم با روش های جدید به راحتی می توان این تامین مالی را انجام داد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این جشنواره با بیان اینکه  موضوع تعاون فراگیرتر از حوزه صرفا اقتصادی است و کاش در کشور به این موارد بیشتر توجه کرده بودیم افزود: تعاونی‌ها جدا از اینکه دنبال منافع اقتصادی باشند، یکی از اهداف اساسی آنها حل مشکلات و معضلات در بخش ملی، استانی و منطقه ای است.
تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌‌دهند
استاندار کرمان گفت: تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌‌دهند، اما با حذف وزارت تعاون، توسعه و ترویج تعاونی‌ها را دیگر نداریممحمدمهدی فداکار در هفدهمین آیین تقدیر از تعاونی‌های برتر استان کرمان عنوان کرد: تعاونی‌ها باید یک چهارم از اقتصاد کشور را در دست داشته باشند، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده که بخشی از آن مربوط به مباحث فرهنگی است که کمتر به سمت کار گروهی می‌رویم.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های قانونی برای کار تعاونی نیز چندان فراهم نشد و یا توسعه پیدا نکرده است. ضمن اینکه اقتصاد هم به سمتی رفته که تعاونی‌ها در آن جایی نداشته و موجب حذف آن شده است.
استاندار کرمان تصریح کرد: با حذف وزارت تعاون، مجموعه بزرگ ۱۰۰ هزاری تعاونی‌ها در کشور نماینده‌ای در دولت ندارد و مسئولیت‌های سنگین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز موجب شده، عملا تعاون دیگر دغدغه نباشد.
فداکار بیان داشت: تعاونی‌ها اقتضائات منطقه‌ای را ترویج می‌‌دهند، اما حذف وزارت تعاون آسیب جدی وارد کرد و توسعه و ترویج تعاونی‌ها را دیگر نداریم و در نتیجه در اقتصاد نیز سهم ناچیز ۵ درصدی دارند.
وی عنوان کرد: بخشی از فعالیت‌های اقتصادی کنونی کشور مثلا بازار ارز غیررسمی و رمز ارزها فرم خاصی ندارند، اما اثرگذار هستند. در اقتصاد اثرگذاری مهم است که تعاونی نتوانست نقش خود را به دست آورد.
استاندار کرمان، تعاونی‌ها را ظرفیت‌های مفید دارای جایگاه قانونی دانست و افزود: در استان کرمان با تنوع اقلیمی و مباحث اقتصادی، ظرفیت خوبی برای کار تعاونی وجود دارد.
فداکار، حذف واسطه‌های غیرضرور، جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و تقویت حس مسئولیت‌پذیری را از مزیت‌های تعاونی‌ها برشمرد و گفت: اما فرم دیگری از شرکت‌ها ظاهرا توانسته‌اند، گوی سبقت را در حوزه اثرگذاری اقتصاد بربایند.
وی ابراز امیدواری کرد: تعاونی‌ها فعالانه ادامه دهند و حوزه اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شکل‌گیری آنها کمک کند.
استاندار کرمان بیان داشت: آنچه به عهده ماست در خدمات به حوزه تعاونی آماده‌ایم. تعاونی‌های موفقی نیز در استان وجود دارد و کرمان با یک بیستم تعاونی‌ها در کشور پیشرو است.
تعاونی‌ها گره‌گشای بخش اقتصاد هستند
مجتبی مصباح مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این مراسم گفت: تعاون ۲۵ درصد سهم اقتصاد کشور را باید داشته باشد، اما در حال حاضر سهم ۵ تا ۷ درصدی داردوی، یکی از چالش‌های پیش روی تعاونی‌ها را مباحث فرهنگی عنوان کرد و گفت: تعاونی‌ها گره‌گشای بخش اقتصاد هستند، اما سالهاست می‌خواهند آنها را ناموفق جلوه دهند، لذا مشکلات چند تعاونی مسئله‌دار را برجسته کرده‌اند.
مصباح ادامه داد: تنها ۵ تا ۱۰ درصد تعاونی‌های کشور با مشکل مواجه هستند و عملکرد مطلوبی ندارند که این آمار در بخش خصوصی و دولتی نیز دیده می‌شودمدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ابراز داشت: در استان کرمان بیش از ۱۰ هزار تعاونی داریم که ۵ هزار و ۳۷۹ مورد با ۶۳ هزار عضو فعال هستند و سرمایه فعلی آنها ۱۳ هزار میلیارد ریال است.
مصباح، کشاورزی، خدمات و صنعت را بیشترین حوزه فعالیت تعاونی‌های استان نام برد و گفت: کرمان، جیرفت، بافت، شهربابک بیشترین تعداد تعاونی را دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه سال گذشته ۱۸ تعاونی با ۲ هزار عضو و ۴ هزار و ۲۹ فرصت شغلی در استان تشکیل شده‌اند‌ عنوان کرد: ۷۵ تعاونی در هفدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان ثبت‌نام کردند که پس از ارزیابی وزارتخانه، ۶ تعاونی به عنوان برتر انتخاب شده و تجلیل می‌شوند.
شایان ذکر است در این آیین از ۶ تعاونی برتر استان کرمان تجلیل شد. 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4891
اخبار مرتبط
نظرات شما