• جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022

  • جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022
پاسخ به پرسش‌های متداول؛

چگونه از بورس کالا، خودرو بخریم؟

با توجه به عرضه چند محصول از خودروسازان کشور در بورس کالا و ادامه این عرضه‌ها، بسیاری از خریداران و علاقه‌مندان به بازار خودرو می‌خواهند بدانند نحوه خرید خودرو در بازار شفاف بورس کالا به چه نحو است...

 نوشتار پیش رو با بررسی تازه ترین تحولات عرضه خودرو در بورس کالا به دنبال پاسخ به پرسش های متداول در خصوص نحوه خرید خودرو از بورس کالاست.
با تصویب شورای عالی بورس، عرضه خودرو در بورس کالا مصوب شد و تاکنون عرضه خودروهایی از گروه سایپا، ایران خودرو و گروه بهمن در بورس کالا عملیاتی شده است.
پس از تصویب طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای‌عالی بورس و اعلام آمادگی گروه بهمن برای عرضه ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی در تاریخ ۲۶ مرداد، گروه خودروسازی سایپا نیز برای عرضه در همان هفته (هفته چهارم مرداد) اعلام آمادگی برای عرضه خودرو در بورس کالا کرد.
شاهین از جمله محصول‌هایی بود که در تاریخ ۲۴ اسفند پارسال در یک‌صد و چهلمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار اصلی بورس کالای ایران پذیرش شد.
همچنین در جلسه روز ۲۴ مرداد هیات پذیرش بورس کالای ایران، خودروهای هایما در دو مدل S۷ و S۵ از گروه ایران خودرو، لاماری ایما از گروه آرین پارس موتور، دایون y۵ از گروه خودروسازی ایلیا، وانت دو کابین کاپرا از گروه بهمن موتور، کامیونت ۶ تن فاو تایگر (Tiger V) و کشنده تک محور CA۴۱۸۰ از گروه سیباموتور، کامیون فورس و امپاور هم از گروه بهمن دیزل، هشت محصول خودروی جدید از ۶ گروه خودروسازی بودند که در بورس کالای ایران پذیرش شدند.
در ادامه انجام چنین معاملاتی، تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز (چهارشنبه، ۲۶ مرداد ) میزبان عرضه ۱۷۵ دستگاه خودرو فیدلیتی ۵ نفره، ۱۷۵ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره، ۲۵۰ دستگاه دیگنیتی بود که این اقدام با استقبال مطلوب خریداران خودرو همراه شد و ۶۰۰ دستگاه از محصولات گروه بهمن در رقابت ۴ ساعته خریداران مورد معامله قرار گرفت.
به دنبال ادامه عرضه‌های شرکت های خودروسازی به این بازار، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۳۱ مرداد از عرضه های ۲ خودروی ایران خودرو خبر داد و اعلام کرد: در حوزه عرضه خودرو در بورس کالا با موانعی مواجه بودیم که مشکلات برطرف شد و موفق به عرضه برخی از خودروها در این بازار شدیم و ایران خودرو هم وارد تالار بورس کالا می‌شود و همان زمان بورس کالای ایران اطلاعیه ای منتشر و اعلام کرد: ۵۰۰ دستگاه خودروی هایما S۷ روز یکشنبه ۶ شهریور ماه در بورس کالای ایران عرضه می شود.
براساس جدیدترین اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم مشکی)، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم قرمز)، ٣٨ خودروی دیگنیتی مشکی (تریم مشکی)، دیگنیتی مشکی (تریم قرمز) هر یک با قیمت پایه ٨٢١ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان روز چهارشنبه (٣٠ شهریور ماه) روی تابلو می‌رود.
انجام چنین اقداماتی و نیز گستردگی ورود خودرهای مختلف به بورس کالا روزنه ای از امید را میان افرادی ایجاد کرد که ترس از قیمت گذاری دستوری داشتند و معتقد بودند این مسئله زمینه ساز نفوذ دلالان و رانت خواران در بازار این محصول خواهد بود که دولت با تصمیم درست و به موقع خود توانست مانع از نفوذ دلالان به بازار خودرو شود.
باتوجه به عرضه پیش‌روی خودرو در بورس کالا در هفته جاری پرسش های مبهمی در راستای نحوه خرید خودرو میان سرمایه گذاران وجود دارد که تلاش کردیم با پاسخ این پرسش ها، نقطه مبهم خریداران را برطرف کنیم.
پرسش هایی درباره نحوه خرید خودرو در بورس کالا
۱- آیا امکان خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورسی خرید سهام وجود دارد؟
خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.
۲- مبلغ پیش پرداخت خرید خودرو را چطور باید واریز کرد؟
مبلغ پیش پرداخت را باید به حساب وکالتی که به کارگزاری مورد نظرتان معرفی کردید، واریز کنید.
۳- نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای کارگزاری را چطور دریافت کنم؟
نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود.
۴- حساب وکالتی چیست؟
حسابی است که متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا باید پیش پرداخت خرید را به آن واریز کنند. کارگزاری نیز جهت برداشت وجه به این حساب دسترسی دارد.
۵- مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟
مبلغ پیش پرداخت جهت واریز به حساب وکالتی در اطلاعیه عرضه آن ذکر شده و باید روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود. در حال حاضر برای خرید محصول دیگنیتی (عرضه روز چهارشنبه) باید ۳۰ درصد مبلغ پایه و برای خرید کارا (عرضه شنبه آینده) باید ۱۰ درصد مبلغ پایه به حساب وکالتی واریز شود.
۶- پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟
اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار
مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.
ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه
۷- آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟
در این خصوص ضروری است اطلاعیه عرضه و پیوست آن را مشاهده کنید.
۸- اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟
در صورتی‌که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن از حالت بلوکه خارج می‌شود.
۹- موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟
موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4965
اخبار مرتبط
نظرات شما