• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
سهم 34 میلیون دلاری کرمان از صادرات ایران به پاکستان؛

فرصت‌های تجاری کرمان و پاکستان بررسی شد

فرصت‌های تجاری کرمان و پاکستان در نشستی با حضور رئیس و اعضای هیات نمایندگان اتاق کرمان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان و جمعی از فعالان اقتصادی استان بررسی شد.

رئیس اتاق کرمان در این نشست گفت: از حدود یک میلیارد دلار صادرات ایران به پاکستان فقط 34 میلیون دلار سهم استان کرمان است که باید اقدامات لازم برای افزایش مبادلات تجاری صورت گیرد. سیدمهدی طبیب زاده، با اشاره به اینکه رشد اقتصادی پاکستان بیش از 3 درصد و فراتر از میانگین جهانی است، افزود: تامین برخی کالاهای مصرفی پاکستان در استان کرمان امکان پذیر است و می توان از بازار این کشور برای صادرات کاشی و سرامیک، سیمان، موادغذایی، محصولات کشاورزی، انرژی، زغالسنگ و... استفاده کرد.
وی با اشاره به درخواست 30 ساله تکمیل خط ریلی به طول 90 کیلومتر از زاهدان به میرجاوه (نقطه مرزی) برای تسهیل در صادرات و واردات بین ایران و پاکستان و کاهش هزینه ها ادامه داد: بازار پاکستان به شدت رقابتی است و برای رقابت در این بازار به ویژه با چین باید در بسته بندی ها و کیفیت کالاهای صادراتی بهترین ها صورت گیرد.
فراهم شدن فرصتی بکر برای صادرات زغال به پاکستان
در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز پاکستان و سایر کشورها به زغالسنگ کرمان در حال حاضر وجود دارد و این فرصتی بکر برای صادرات زغال کرمان و کاهش مسائل و چالش های این حوزه خواهد بود. محمدرضا پورابراهیمی، اظهار کرد: قیمت های دستوری مشکلات بسیاری برای صنعت زغال ایجاد کرده و اگر صادرات آن انجام شود قیمت های دستوری به قیمت های صادراتی تبدیل خواهد شد و حداقل 300 شغل در این حوزه در کرمان احیا می شود.
وی خاطرنشان کرد: رویکرد نظام و دولت در رابطه با تجارت باعث شده امسال افزایش صادرات داشته باشیم و امیدواریم تراز تجاری منفی سه سال گذشته که در تاریخ ایران بی سابقه بوده، در سال جاری جبران و از منفی خارج شود. پورابراهیمی، درخواست خود مبنی بر ارسال دغدغه های اجرایی و محورهای مهم تجارت ایران و پاکستان به کمیسیون اقتصادی مجلس را مطرح کرد و افزود: نمایشگاه توانمندی های ایران در کراچی 24 دی ماه برگزار می شود که بهترین فرصت برای زمینه سازی افزایش صادرات کالاهای کرمان به پاکستان خواهد بود.
رشد اقتصادی 3.9 درصدی پاکستان
در ادامه این نشست رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان گفت: پاکستان با 230 میلیون نفر جمعیت، 22 میلیارد دلار صادرات و 45 میلیارد دلار واردات دارد و در حال حاضر نرخ رشد 3.9 درصد، نرخ تورم 8.8 درصد، نرخ بیکاری 6 درصد و نرخ بهره 7 درصد را تجربه می کند. عبدالحکیم ریگی افزود: ایران کالاهایی مانند برنج، گوشت و دام، کنجد و میوه های گرمسیری را از پاکستان وارد و در مقابل کاشی، سرامیک، سیمان و سایر مصالح ساختمانی را به پاکستان صادر می کند و هیچ ممنوعیت گمرکی برای کالای وارداتی به پاکستان وجود ندارد.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمان،وی بیان کرد: تکمیل راه آهن زاهدان به میرجاوه یکی از موارد مهم ترانزیتی تجارت بین دو کشور است که اگر بودجه احداث این خط ریلی تامین شود هزینه های صادرات و واردات کاهش می یابد و کالاهای ایرانی نیز می توانند در کنار سایر رقبا در بازار پاکستان رقابت کنند.
گفتنی است در این نشست مباحث مختلف در حوزه تجارت با پاکستان از جمله زمان بر بودن فرآیند دریافت ویزا، عدم تطبیق تعرفه های صادراتی بین ایران و پاکستان، هزینه زیاد ضمانتنامه های صندوق توسعه صادرات، نبود بستر مناسب برای انتقال ارز و مشکل بازگشت ارز حاصل از صادرات، بسته شدن پایانه مرزی کوهک برای صادرات کاشی و سرامیک از رفسنجان به پاکستان، برخی تعرفه های  اعمال شده در کشور برای صادرات برخی محصولات مانند گوجه فرنگی و پیاز و ... مطرح شد.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4994
اخبار مرتبط
نظرات شما